Dokument: Pravidla pro (ne)komunikaci s médii v ČT

Domácí Domácí
9. 1. 2014 14:22
Závazná pravidla pro komunikaci s médii stanovil ředitel Petr Dvořák v březnu 2012

ROZHODNUTÍ
GENERÁLNÍHO ŘEDITELE
č. 14 ze dne 6. 3. 2012,
kterým se vydávají Pravidla pro komunikaci s médii v České televizi
    
I.

Tímto rozhodnutím vydávám závazná Pravidla pro komunikaci s médii v České televizi (dále jen „Pravidla"), která jsou uvedena v příloze tohoto rozhodnutí. Tato Pravidla jsou závazná pro všechny zaměstnance České televize.


II.

Žádám všechny vedoucí zaměstnance, aby své podřízené zaměstnance seznámili s obsahem tohoto rozhodnutí a zajistili jeho dodržování.


III.

1) Tímto rozhodnutím se ruší rozhodnutí generálního ředitele č. 10 ze dne 18. 2. 2010, kterým se vydávají pravidla Komunikace s médii v České televizi.
2) Tímto rozhodnutím se mění článek IV. rozhodnutí generálního ředitele č. 48 ze dne 16. 9. 2002 o ochraně informací.
3) Tímto rozhodnutím nejsou dotčena práva odborové organizace, vyplývajících z obecně závazných právních předpisů.
4) Toto rozhodnutí nabývá účinnosti dnem vydání.


          Petr D v o ř á k

I. Pravidla pro komunikaci s médii

V zájmu ochrany a posilování dobrého jména České televize a za účelem podávání pravdivých a nezkreslených informací o České televizi v hromadných sdělovacích prostředcích stanovuji následující pravidla pro koordinovaný postup při poskytování informací o České televizi médiím:

1. Informacemi o České televizi se pro účely tohoto rozhodnutí rozumí jakékoliv slovní či obrazové sdělení, týkající se České televize, poskytované ústní či písemnou formou či na jakémkoliv nosiči, dále jen „informace o České televizi".
2. Médii se pro účely tohoto rozhodnutí rozumí hromadné sdělovací prostředky jako tisk, rozhlas, televize, internetové servery, sociální sítě, ale i jiné sdělovací prostředky, pokud jsou přístupné veřejnosti, dále jen „média".
3. Poskytovat informace o České televizi médiím jsou oprávněny pouze oprávněné osoby.


II. Poskytování informací médiím

1. Osoby oprávněné poskytovat informace o České televizi médiím bez omezení
a) Generální ředitel
b) Tisková mluvčí a/nebo vedoucí vnější a vnitřní komunikace

- mohou poskytovat, zveřejňovat a publikovat informace o České televizi médiím bez omezení.
Tyto osoby mohou určit další zaměstnance tiskového oddělení ke zprostředkování informace o České televizi médiím.

2. Osoby oprávněné poskytovat informace o České televizi s omezením
a) Ředitelé na 1. stupni řízení

- mohou poskytovat, zveřejňovat a publikovat informace o České televizi médiím k problematice úseku, který řídí, ale pouze se zmocněním generálního ředitele nebo po konzultaci s tiskovou mluvčí nebo vedoucí vnější a vnitřní komunikace.
            
b) Tisková mluvčí Televizního studia Brno, tisková mluvčí Televizního studia Ostrava
c) Zaměstnanci ČT Nová média
d) Další zaměstnanci a osoby spolupracující s Českou televizí (tvůrci, herci, autoři, zástupci koprodukčních společností, právní zástupci České televize apod.)

- mohou poskytovat informace o České televizi médiím, jen pokud jsou k tomu výslovně zmocněni tiskovou mluvčí nebo vedoucí vnější a vnitřní komunikace a jen v přímé souvislosti s činností, kterou pro Českou televizi aktuálně vykonávají.


3. Jiné než oprávněné osoby

- nesmí poskytovat informace o České televizi médiím, zejména svévolně odpovídat na jakékoliv dotazy médiím a vyvíjet aktivity směřující k medializaci témat souvisejících s fungováním České televize,
- pokud jiná osoba obdrží dotaz zástupce média, odkáže tazatele na útvar Vnější a vnitřní komunikace - Tiskové oddělení.


III. Kontakt na útvar Vnější a vnitřní komunikace

Tiskové oddělení:

telefon: 2 6113 3312, 2 6113 3332

e-mail: [email protected]

Tisková mluvčí: Michaela Fričová

telefon: 724 093 483

e-mail: [email protected]


IV. Pravidla komunikace prostřednictvím internetu, sociálních sítí, internetových diskusních fór a chatů

Tento předpis se vztahuje i na komunikaci zaměstnanců prostřednictvím internetu, sociálních sítí, internetových diskusních fór a chatů.


V. Pravidla komunikace při veřejných vystoupeních (konference, semináře, prezentace)

V zájmu ochrany dobrého jména a vytváření jednotné image České televize na konferencích, seminářích či jiných typech prezentací jsou zaměstnanci povinni předat útvaru Vnější a vnitřní komunikace veškeré prezentované materiály o České televizi (s výjimkou interního jednání České televize).


VI. Obecné zásady pro komunikaci

Zaměstnanci České televize jsou při vystupování na veřejnosti povinni dodržovat tato pravidla:

- transparentně vyjádřit svoji příslušnost k České televizi;
- nepoškozovat kredit a dobré jméno České televize;
- neposkytovat matoucí, zavádějící či neověřené informace o České televizi;
- nesdělovat osobní a citlivé údaje zaměstnanců České televize a další informace, které požívají v České televizi zvláštní ochrany (čl. II RGŘ č. 48 ze dne 16. 9. 2002, ledaže by šlo o výjimky stanovené v čl. III RGŘ č. 48 ze dne 16. 9. 2002);
- úmyslně nepoškozovat a respektovat ostatní osoby pracující v České televizi;
- reagovat slušně a ohleduplně.


VII. Dotazy podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Česká televize je podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, povinným subjektem, který má podle tohoto zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jeho působnosti.
Žádost o informaci podle tohoto zákona, která směřuje vůči České televizi, vyřizuje útvar Vnější a vnitřní komunikace ve spolupráci s útvarem Mediální legislativy. O odvolání proti odmítnutí žádosti o informaci podle tohoto zákona rozhoduje generální ředitel České televize.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy