Zpackané vyšetřování korupce v kauze Biolíh stamiliony stát nebude

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 5. 2012 14:05
Podnikatel Janata rohrál soudní při, v níž žádal odškodnění za to, co mu zatčení a obvinění z úplatkářství způsobilo v podnikání.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Stát se vyhne placení stamilionů korun za zpackané vyšetřování korupce ve známé kauze Biolíh spojené s politiky sociální demokracie. Jeden z aktérů celé kauzy, podnikatel Jaromír Janata, totiž prohrál soudní při, v níž žádal odškodnění za to, co mu zatčení a obvinění z úplatkářství způsobilo v podnikání.

Kauza Biolíh byla označována za největší tažení proti korupci ve státní správě od roku 1989 a stala se součástí takzvané Kubiceho zprávy. O ní je Jiří Paroubek dodnes přesvědčen, že ho stála premiérské křeslo.

Policie v roce 2006 pozatýkala skupinu lidí kvůli podezření, že uplácením ovlivňovali rozhodování státu. Korupce se dotkla úředníků ministerstva dopravy a státního fondu infrastruktury, mezi obviněnými bylo i několik vlivných členů ČSSD.

Kvůli podezření z korupce byla vyšetřována úřednice ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová, tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička, náměstek ministra dopravy Petr Pospíchal a Jan Hanáček, bývalý tajemník místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.

Mezi zatčenými byl také podnikatel Jaromír Janata, jeden z majitelů společnosti Bioferm. Ta měla v Kolíně stavět továrnu na výrobu bioethanolu. Policie obvinila Janatu z toho, že společně s dalším spoluvlastníkem Biofermu Rostislavem Polákem poskytli lobbistovi Františku Vybíralovi 15 milionů korun, které měly údajně sloužit na úplatky pro státní úředníky, aby kolínskému lihovaru pomohli získat miliardové zakázky na výrobu a obchod s biopalivy.

Státní zastupitelství ale jejich stíhání zastavilo s tím, že zmíněná částka byla řádnou půjčkou pro Vybírala. A Janata stát zažaloval. Soudy mu vyhověly - za téměř dvouměsíční nezákonnou vazbu dostal podnikatel necelý milion korun.

Janata chtěl ale také odškodnění za to, že mu zatčení a podezření z úplatkářství znemožnilo postavit továrnu na bioethanol, a tím přišel o zisk. A proto ještě chtěl po ministerstvu spravedlnosti vyplatit přes 50 milionů korun.

„V důsledku jeho trestního stíhání a výkonu vazby nemohla společnost Bioferm – lihovar Kolín realizovat projekt výstavby továrny na výrobu bioethanolu, čímž jí ušel zisk, na němž by se jako akcionář podílel do výše žalované částky,“ uvedl Janatův právník v dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud ale Janatův požadavek odmítl. Podle soudců mu žádná škoda jako akcionáři firmy nevznikla. V případě nerealizované výroby bioethanolu o peníze mohla podle soudu případně přijít společnost, která továrnu chtěla stavět, ne ale Janata jako její akcionář.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy