Zítra na Hradě to může jít snáze, zákulisí říká, že Remek s Moskvou padl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 4. 2013 13:46
Až budou zítra Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg hledat dohodu o nových velvyslancích, mohl by jim těžké jednání usnadnit jeden nečekaný faktor
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Až budou zítra Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg hledat dohodu o nových velvyslancích, mohl by jim těžké jednání usnadnit jeden nečekaný faktor.

V politickém zákulisí se objevuje informace, že hlavní adept na ambasádu v Rusku Vladimír Remek ztratil o Moskvu zájem. Přitom jeho nominace je spolu s cestou bývalé první dámy Livie Klausové na diplomatický post v Bratislavě klíčovým sporným bodem mezi rivaly z prezidentské volby.

Remek na dotaz Insideru, zda Rusko skutečně odmítl, místo odpovědi hned třikrát zopakoval „No comment“. A položil telefon. Na tom, že jeho mise v Moskvě už před klíčovým jednáním na Hradě padá, se však shoduje několik zdrojů Insideru, a to jak z diplomacie, tak i z mateřské strany dlouholetého europoslance.

„Nevím, kde by se mu (Vladimíru Remkovi) líbilo víc, jestli v Evropském parlamentu, nebo v Moskvě, ale na druhé straně na stranickém orgánu jsem neměl dojem, že by se do Ruska nějak hrnul,“ uvedl například nejmenovaný zdroj z KSČM.

V souvislosti s velvyslaneckým místem v Moskvě se v zákulisí už také začalo mluvit o novém jménu, patří současnému ambasadorovi v Izraeli Tomáši Pojarovi. Vlivný diplomat, který má skončit misi v židovském státě začátkem příštího roku, tuto možnost nevyloučil, ale také ji nechtěl vůbec komentovat.

Remka po vítězství v prezidentské volbě na post velvyslance v Moskvě prosazoval Miloš Zeman. Bývalý kosmonaut ho podpořil v kampani, mimo jiné i tím, že nakonec sám nekandidoval (jak mu veřejně nabídli komunisté) a přenechal Zemanovi bezpochyby nemalou část „komunistických“ voličů.

S jeho nominací do Moskvy se ministr zahraničí Schwarzenberg těžko smiřoval, už kvůli Remkově komunistické minulosti, avšak podle dřívějších vyjádření v médiích byl připraven ustoupit. Šéf české diplomacie se totiž po prezidentských volbách ocitl ve složité situaci – seznam jím navržených a vládou schválených ambasadorů totiž Václav Klaus přenechal svému nástupci a Miloš Zeman získal silnou páku výměnu diplomatů ovlivňovat.

Po Remkovi přišel z Hradu ještě návrh vyslat Livii Klausovou jako velvyslankyni do Bratislavy. Proti tomu se Schwarzenberg postavil ostřeji a odmítl bývalou první dámu s tím, že osobně si jí váží, ale bez diplomatických zkušeností a vzhledem k věku ji na Slovensko vyslat nemůže.

Nyní, den před jednáním, ministr zahraničí na dotaz Insideru, zda očekává, že zítra nalezne s prezidentem shodu, a zda by ji mohlo usnadnit případné „odstoupení“ Remka, jen v SMS zprávě vzkázal: „Závisí vše na panu presidentovi.“

Pro zopakování dodejme, že Karel Schwarzenberg po prvním kole prezidentské volby dal vládě ke schválení více než dvanáct jmen nových ambasadorů. Mezi nimi je například bývalý politik US-DEU Petr Mareš, který má převzít český zastupitelský úřad v Kanadě. Mezi navrhovanými velvyslanci je také Pavel Fischer, současný politický ředitel ministerstva zahraničí, který má být novým velvyslancem ve Vídni. Na jeho místo má do Prahy naopak přijít z Vídně, ale z postu ambasadorky při OSN a OBSE, Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž místo má zase převzít současný náměstek resortu Vladimír Galuška. Karel Schwarzenberg s Milošem Zemanem budou také jednat o možném vyslání exministra obrany Alexandra Vondry do Izraele, dalším „horkým“ křeslem je velvyslanecké místo v Londýně, kde má do příštího roku sloužit prodlouženou misi Michael Žantovský.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy