Objev dne - Technologická firma Vítkovice IT Solutions, která patří do strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka a vydělává především na zakázkách pro státní úřady a firmy, měla minimálně do konce loňského roku dva neprůhledné minoritní akcionáře.
Po 2,7 procenta společnosti držely kyperský Towit Holding Limited a lichtenštejnská Fortuna Finanz Aktiongesselschaft. Vyplývá to z interních vítkovických dokumentů, které má Insider k dispozici.
Nebylo by na tom nic pozoruhodného, kdyby vítkovičtí vývojáři a dodavatelé softwaru nevstupovali do státních zakázek. A kdyby nebyla část dnešní vítkovické IT divize ještě před pár lety napojená na politiky.
Takto budí neprůhlední akcionáři mezi podílníky Vítkovic IT Solutions podezření, že ze vzestupu této firmy mají mít prospěch kromě majoritního vlastníka Jana Světlíka i další hráči stojící v pozadí. Možná hráči, schopní vítkovickým dodavatelům ICT služeb (informační a komunikační technologie) přihrávat zakázky ze státní sféry.
Jaká je nyní přesná akcionářská struktura Vítkovic IT Solutions není jasné. Firma má akcie na jméno v listinné podobě, což znamená, že sama své akcionáře zná, z veřejných zdrojů ale jejich totožnost nelze vyčíst.
Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková na otázku ohledně vlastníků dceřiné firmy Vítkovice IT Solutions odpovídá jen částečně: „Společnost Fortuna Finanz Aktiengesselschaft tu nyní nedrží žádný podíl. Majoritním vlastníkem Vítkovic IT Solutions je akciová společnost Vítkovice. Ostatní akcionáři mají zcela zanedbatelné podíly a jejich struktura je historickým pozůstatkem odkoupených IT firem, které později fúzovaly do společnosti Vítkovice IT Solutions,“ uvedla Kijonková. Jak a kdy Fortuna z akcionářské struktury firmy zmizela, mluvčí nebyla schopna upřesnit, stejně jako současnou pozici Towitu.
Insider už loni telefonicky žádal Světlíka o rozhovor na téma Towit a vztah stejnojmenného zahraničního holdingu k jeho Vítkovicím. Majitel strojírenské skupiny ale tehdy reagoval podrážděně, rozhovor Insideru celé měsíce odmítá poskytnout.
Proč je dobré podívat se na vítkovický IT byznys, jeho historii a vlastníky podrobněji? To je zřejmé: Vítkovice IT Solutions jsou subdodavatelem velké zakázky pro úřady práce, kterou vyšetřuje policie. Podle výroční zprávy činí práce pro státní úřady a firmy naprostou většinu jejich tržeb. A hlavně: zárodek této skupiny má prokazatelné napojení na politiky.
Fortuna a Towit
Za prvé - jakou roli ve vítkovické dceři IT Solutions firmy Fortuna Finanz a Towit hrají? Podle poslední výroční zprávy patřilo přinejmenším ke konci loňského roku Vítkovicím v jejich dceři IT Solutions jen něco přes 80 procent akcií. Zbytek je rozdělen mezi spolumajitele a zaměstnance menších společností, které Vítkovice v minulých letech do své IT divize začleňovaly.
Kromě několika fyzických osob, bývalých manažerů a zakladatelů jádra Světlíkova IT byznysu, tu figuruje také zmíněný Towit a Fortuna. Ty podle neveřejné dokumentace, kterou má Insider k dispozici, držely ještě na jaře letošního roku dohromady zhruba 5,5 procenta akcií.
Towit je zřejmě napojen na Vítkovice. Světlíkův strojírenský holding má alespoň ve Švýcarsku stejnojmenného obchodního zástupce Towit Machinery Holding. Proč ale skupina drží léta část akcií ve své ostravské dceři prostřednictvím offshorové společnosti se stejným jménem, není jasné.
Lichtenštejnská Fortuna pak už je zcela tajemná.
Jak se zahraniční firmy do vítkovické IT divize dostaly, je naproti tomu jasné. Obě byly do roku 2010 spolumajiteli brněnské vývojářské firmy Netprosys, kterou Světlík kupoval. A zůstaly pak minoritními podílníky na celé vítkovické divizi. Ještě zajímavější by ale byla informace, kdo za nimi stojí či stál.
Podivná koupě iDATX
Vítkovice IT Solutions vznikly předloni spojením dvou samostatných IT firem Netprosys a Medium Soft s tradiční vítkovickou technologickou divizí. Netprosys i Medium Soft Vítkovice koupily v předchozích letech od soukromých vlastníků.
Je všeobecně známo, že v roce 2010 Světlíkova skupina odkoupila ještě třetí technologickou firmu, iDTAX, kterou před vstupem do aktivní politiky zakládal exministr Jaromír Drábek (TOP 09) s Vladimírem Šiškou, jehož si později vzal Drábek s sebou na ministerstvo práce a sociálních věcí jako náměstka.
Šiška je nyní spolu s dalšími třemi muži trestně stíhán za podíl na údajně zmanipulovaných zakázkách na dodávky softwaru pro úřady práce, z nichž dodnes profitují jako jeden ze subdodavatelů také Vítkovice IT Solutions.
Sám Drábek z iDTAX odešel v roce 2009, když naplno rozjížděl politickou kariéru. Svůj podíl tehdy převedl na Šišku a ten o rok později prodával majoritu v iDTAX Světlíkovi.
Vítkovice za původně Drábkův a Šiškův podíl zaplatily jen půldruhého milionu korun, i tak si ale vykoledovaly podezření, že si obchodem hlavně předplácely na ministerstvu práce protekci. Není totiž jasné, proč by jinak strojírenská skupina, jež v té době už držela poměrně velkou vlastní IT divizi, kupovala malou a nečinnou iDTAX, jež ani po začlenění do Vítkovic nevykazuje žádné tržby.
Nad bezvýznamnou iDTAX by se po prodeji jistě zavřela voda, nebýt skandálu kolem údajně zmanipulovaných dodávek služeb pro úřady práce, který zaměřil pozornost na Šišku a jeho vztah k Vítkovicím.
Desetimiliony pro Drobila
Jak ale Insider zjistil, iDTAX není jedinou firmou, kterou Světlík koupil od lidí vstupujících do politiky. Dalším případem je bohumínský Medium Soft – jedna z firem, jež tvoří jádro vítkovické IT divize.
Technologickou firmu Medium Soft Vítkovice koupily v roce 2007 a jedním z prodávajících byla tehdy nastupující hvězda ODS – ostravský právník a byznysmen Pavel Drobil.
„Vlastnil jsem Medium Soft napůl se svým obchodním partnerem Jaroslavem Čánkem, rozhodli jsme se ji prodat, hledali jsme zájemce. A Vítkovicím Medium Soft dobře seděl do jejich byznysu, právě tehdy začínaly budovat silnou technologickou divizi,“ potvrdil Insideru Drobil.
Důvodem, proč Drobil IT byznys opouštěl, byla politika. V roce 2004 se stal za ODS náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje, později postoupil do čela ministerstva životního prostředí (to jen o pár měsíců později nedobrovolně opouštěl kvůli korupčnímu skandálu svého klíčového úředníka).
Zůstávat ve firmě, která se uchází o státní a krajské zakázky, pro Drobila už příliš zavánělo střetem zájmů. Politik proto v dubnu 2005 odchází z dozorčí rady. Vlastníkem ale skrytě zůstává až do roku 2007, kdy podíl podle vlastních slov prodal Vítkovicím.
Drobil na prodeji technologické firmy se stovkou zaměstnanců a pobočkami v Polsku a na Slovensku vydělal výrazně víc než Drábek se Šiškou na prodeji iDTAXu: „Dostali jsme za ni řádově desítky milionů korun, nevidím ale důvod, proč cenu sdělovat,“ řekl Drobil Insideru. Znalci z ostravských IT kruhů odhadují cenu Medium Softu v roce 2007 na 100 milionů korun, k Drobilovi s Čánkem by z této sumy šlo asi 80 milionů.
Ztracené akcie
S prodejem Drobilových akcií Světlíkovi je spojen zvláštní příběh. Drobil s Čánkem vlastnili Medium Soft společně s několika minoritními společníky, vesměs manažery a zaměstnanci firmy. Vítkovice v roce 2007 kupovaly celou firmu, tedy kromě Drobilova podílu i podíly ostatních spolumajitelů.
Zatímco většina akcií se prostě přesunula do Vítkovic a bylo na ně zapsáno jméno nového majitele, Drobilovy cenné papíry se během obchodu ztratily: „Během vypořádání byly v advokátní úschově, a když měly být Vítkovicím vydány, ukázalo se, že to nejde. Detaily si nepamatuji, ale buď se tehdy advokátovi ztratily, nebo prostě nešly dostat z jeho sejfu,“ vzpomíná Drobil.
Vítkovice každopádně musely požádat soud o vydání nových cenných papírů, na jejichž rubopisu tím pádem už není zapsáno Drobilovo jméno. Stopy po spojení známého politika s Medium Softem se tak ztrácejí. Drobil sám je ale později potvrdil.
Každopádně se po Drobilově nástupu na moravskoslezský krajský úřad Medium Softu s obchody pro státní sféru velmi daří. Firma získává lukrativní zakázky na dodávky služeb na krizové řízení krajů a řízení sociálních služeb, přímo pro Moravskoslezský kraj dodává například technologie pro integrované bezpečnostní centrum.
Netprosys
Kromě iDTAXu a Medium Softu, prokazatelně napojených na aktivní politiky, Vítkovice koupily před časem ještě další technologickou firmu úspěšnou ve státních zakázkách, tentokrát od vlastníků zcela neprůhledných.
Zmíněnou třetí perlou budované vítkovické IT divize se v roce 2008 stala brněnská společnost Netprosys. Také ta pracovala pro stát. Zhruba v době, kdy ji Vítkovice přebíraly, získala pětiletý kontrakt na komunikační systémy pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). O zakázce se tehdy dost psalo hlavně proto, že ji Netprosys získal ve výběrovém řízení, do něhož se kromě něj nikdo jiný nepřihlásil – což je situace budící vždy spekulace o soutěži připravené pro někoho na míru.
Cestu, kterou se Netprosys k zakázce dostal, nikdy nikdo oficiálně nezpochybnil. Úspěch brněnské vývojářské firmy u SÚKLu má tak jedinou vadu na kráse: V době, kdy tendr vyhrála, byla jejím stoprocentním vlastníkem majetkově neprůhledná firma Fortuna Finanz z Lichtenštejnska.
Tatáž Fortuna Finanz, která měla ještě na přelomu loňského a letošního roku minoritní podíl ve Vítkovicích IT Solutions.
Hodně dobrý obchod
Kde se Fortuna v brněnské a později ostravské IT branži vzala? Jen pár měsíců před získáním zakázky pro SÚKL, tedy v říjnu 2007, zakladatel Netprosysu Pavel Kocour celý svůj podnik prodal (v čele firmy i pak zůstal, později přešel do Vítkovic a až do loňska šéfoval Vítkovicím IT Solutions. Letos na jaře jej policie nějakou dobu stíhala v kauze „Šiška a spol.“ – tedy v případě zmanipulovaných zakázek pro úřady práce, v květnu ale jeho trestní stíhání zastavila).
Právě neprůhledné Fortuně Finanz Vítkovice v roce 2008 za Netprosys platily.
Fortuna tehdy udělala mimořádně dobrý obchod, na Netprosysu vydělala za pár měsíců asi 45 milionů korun: Zatímco Kocourovi za celý jeho podíl koncem roku 2007 platila podle dokumentace založené v obchodním rejstříku 128 tisíc eur (necelých 3,5 milionu korun), Vítkovice jí za 80 procent Netprosysu na jaře 2008 zaplatily už 48 milionů. Kdo zisk z mimořádně lukrativní operace shrábl, není jasné.
Kromě Vítkovic od Fortuny Finanz koupila v roce 2008 dalších 10 procent Netprosysu na Kypru registrovaná firma Towit Holding Limited. Jakou roli hraje ve vítkovickém IT byznysu Towit, není jasné. Zajímavé ale je jméno Towit v jiné souvislosti – před třemi lety se švýcarská firma Towit Machinery Holding (na svých webových stránkách nabízí dodávky vítkovických strojírenských technologií, je tedy s Vítkovicemi přinejmenším obchodně propojena) zapojila do desetimiliardové arbitráže Diag Human proti českému státu – Towit odkoupil dílčí pohledávku bývalého právníka Diag Human a v roli vedlejšího účastníka řízení vznesl své vlastní nároky vůči České republice. Arbitráž stále není pravomocně uzavřena.
Jakou roli Towit ve vítkovických obchodech hraje, čí zájmy přesně zastupuje a jaký vztah má k vítkovickému majoritnímu vlastníkovi Janu Světlíkovi, není známo.
ZUZANA KUBÁTOVÁ