Vzpoura brankářů. V extralize se otřásají rekordy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 11. 2013 15:30
Na konci sezony se díky gólmanům možná budou přepisovat historické statistiky extraligy.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – V hokejové extralize se hraje výjimečná sezona. A to rozhodně nejen z pohledu absolutní nadvlády Sparty. Nejvyšší česká liga ještě není ani v polovině, už teď ale můžeme mluvit o vzpouře gólmanů. Na konci sezony se díky nim možná budou přepisovat historické statistiky.

Tak dobré výsledky brankářů totiž extraliga za celých 21 let nepamatuje, dokazuje to nebývale vysoké číslo vychytaných čistých kont.

Za neúplných čtyřiadvacet kol letošní sezony zvládli brankáři vychytat už 36 takzvaných shutoutů, a to je třeba už teď o jeden víc než za celou loňskou sezonu dohromady. Pokud tempo neopadne, dokážou gólmani hravě překonat výkony svých předchůdců z let 2003–2006.

To byla léta, kdy v brankovištích dominovali neprůstřelní Igor Murín s Romanem Málkem, kteří dodnes statistikám vychytaných čistých kont za sezonu vévodí. Murín ve Zlíně i díky svému legendárnímu posouvání brány nepustil v sezoně 2003/04 gól za svá záda devětkrát, rozštěpy Málka v brankovišti Slavie o rok dřív vymazaly střelce dokonce v jedenácti zápasech.

I tahle úctyhodná čísla se ale letos otřásají v základech. Chuť přepsat extraligové milníky má především Tomáš Pöpperle. V bráně si totiž letos počíná stejně suverénně jako jeho Sparta v celé extralize. Nul už má šest.

Mimochodem: Nechybělo moc, aby padl i letitý rekord neprůstřelnosti zlínského gólmana Vladimíra Hudáčka ze sezony 1999/2000. Marcel Melicherčík v bráně Liberce ale na konci minulého týdne inkasoval po 224 minutách a 20 vteřinách. Za Hudáčkem zaostal o pouhé necelé dvě třetiny.

Adam Sušovský

Počet vychytaných nul brankářů v extralize:

2013/14 dosud 36 (necelá polovina soutěže)

2012/13 35

2011/12 53

2010/11 53

2009/10 36

2008/09 37

2007/08 59

2006/07 48

2005/06 62

2004/05 62

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy