Vicepremiérka Nečasovy vlády míří do advokacie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2014 15:12
Chystá se zařadit mezi další ex-ministry Ivana Langera či Stanislava Grosse, kteří se po odchodu z politiky také stali advokáty
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Ve své době nejvýše postavená tuzemská politička Karolína Peake se připravuje na novou profesní dráhu.

Bývalá vicepremiérka kabinetu Petra Nečase téměř rok po jeho pádu vrcholí s přípravami na advokátní zkoušky. Ty by chtěla Peake složit ještě letos.

Pokud se jí podaří u zkoušek uspět, zařadí se mezi další ministry Ivana Langera či Stanislava Grosse, kteří se po odchodu z politiky také stali advokáty.

Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Před tím, než odešla na mateřskou a vstoupila do komunální i celostátní politiky, pracovala jako koncipientka v nadnárodní advokátní kanceláři. Teď se k této práci znovu vrátila.

"Logicky navazuji na své dokončené právnické vzdělání a koncipientskou praxi," řekla Insideru Peake. Nyní působí jako koncipientka v malé advokátní kanceláři noack & partner. K tomu, aby mohla advokátní zkoušky složit, musí mimo jiné alespoň tři roky vykonávat právní praxi jako koncipient.

"Musím dochodit povinné semináře pro koncipienty, což mi zasáhne ještě do podzimu. Ke zkouškám bych se ráda dostala na konci tohoto nebo na začátku příštího roku," uvedla Peake. Jakým typem práva se bude chtít poté zabývat, vicepremiérka Nečasova kabinetu podle svých slov ví, ale Insideru řekla, že si to zatím nechá pro sebe.

Vedle toho Peake spolupracuje také se svým manželem Charlesem na přípravě nových programů pro jeho neziskovku Věda nás baví, která se specializuje na vzdělávání dětí.

Poté, co vládu a Poslaneckou sněmovnu opustila, prý politiku dál bývalá vicepremiérka podrobně sleduje. Když však letos nezaplatila členský příspěvek, opustila stranu LIDEM, kterou zakládala.

Peake se do politické historie zapsala také tím, že řídila ministerstvo obrany, a to pouhých osm dní. Vyšetřování však naznačilo, že vliv na to měla i bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová. Ta si totiž podle policejních odposlechů myslela, že má Peake poměr s jejím současným manželem Petrem Nečasem.

Radek Nohl

 

Právě se děje

před 18 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy