Válka v Sýrii potrvá ještě měsíce, prezident Asad padne ke konci roku 2013

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 11. 2012 14:51
Mocenská změna v Sýrii bude mít obrovské dopady na rozložení sil v oblasti i ve světě. Oslabí Írán, který Asada podporuje, a stejně tak i libanonské hnutí Hizballáh. Naopak vzroste vliv zemí, kde se většina obyvatel hlásí k sunnitskému islámu, stejně jako většina syrských rebelů. Turecka, Saúdské Arábie, Egypta.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Válka v Sýrii, strategicky veledůležité zemi uprostřed Blízkého východu, bude patřit k hlavním událostem následujícího roku, stejně jako tomu je v tom letošním.

Znalci Sýrie a vojenští odborníci oslovení prestižním britským výzkumným centrem Oxford Analytica vypracovali prognózu, jak se bude konflikt dále vyvíjet. S přihlédnutím k dosavadnímu průběhu války, chování okolních a důležitých zemí (Turecko, Izrael, Irák, Írán, USA, Rusko, Francie) i k podobným konfliktům minulosti.

Oxford Analytica soudí, že režimu prezidenta Bašára Asada během příštího roku dojdou peníze a povstalecká Svobodná syrská armáda naopak dostane více zbraní, včetně protiletadlových.

Jelikož už nyní rebelové získávají postupně pod kontrolu velké části území a mají v rukou už některé okrajové čtvrtě Damašku, kolaps režimu už se počítá zřejmě na měsíce.

Jako pravděpodobné datum pádu prezidenta uvádějí experti Oxford Analytica závěr roku 2013. Rebelové se podle prognózy lépe zorganizují a režim se opevní v Damašku a několika enklávách.

Mocenská změna v Sýrii bude mít obrovské dopady na rozložení sil v oblasti i ve světě. Oslabí Írán, který Asada podporuje, a stejně tak i libanonské hnutí Hizballáh.

Naopak vzroste vliv zemí, kde se většina obyvatel hlásí k sunnitskému islámu, stejně jako většina syrských rebelů. Turecka, Saúdské Arábie, Egypta.

Izrael sice Asada nepodporuje, ale obává se, že v nových poměrech posílí v Sýrii radikálové hlásící se k Al-Káidě, což zvýší riziko teroristických útoků proti židovskému státu.

Vzestupu sunnitského radikalismu a terorismu kvůli Sýrii se obává také Irák, kde jsou sunnité v menšině a žijí hlavně na západě země směrem k syrským hranicím.

Rusko přijde jako hlavní obchodní partner a diplomatický spojenec nynější vlády o svého posledního blízkovýchodního „klienta“, i když velikost a možnosti Ruska mu zajistí určitý vliv i v postasadovské Sýrii.

Oxford Analytica ale varuje, že pád Asada nemusí znamenat konec války. Jeho stoupenci, z převážné většiny příslušníci náboženské menšiny alávitů, se mohou stáhnout do svých tradičních oblastí podél pobřeží Středozemního moře a tam boje mohou pokračovat.

Sýrie také bude potřebovat po skončení hlavních bojů masivní zahraniční pomoc, aby se vymanila z chaosu a rozsáhlé devastace, kterou dvacet měsíců trvající konflikt přinesl.

 

Právě se děje

Další zprávy