Objev dne - Pochybnosti nad tím, jak se v regionech rozdělují evropské miliardy, nejsou jen výsadou Regionálního operačního programu Severozápad.
Insider nově získal údaje o provozu programu Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj) a zjistil z nich, že i na jihu Čech se dotace rozdělovaly podobným způsobem jako v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Tedy - že jde minimálně doložit, že rozdělování v tomto regionu dominovaly tři tzv. zpracovatelské firmy a spojovala je blízkost k vládnoucí ODS.
Tři firmy a jejich lidé
Rozdělování jihočeských dotací v letech 2007-2009 už prověřovala policie a žalobce obvinil dva úředníky, letos v červenci však nakonec Městský soud v Praze osvobodil jak exředitele programu Jihozápad Jiřího Trnku, tak i jeho zástupce Martina Půlpytla.
Evropská komise pak na doporučení ministerstva financí povolila bez jakýchkoli sankcí další čerpání dotací.
Justice se nezabývala tím, jakou roli sehrály v rozdělování zakázek ve druhé, třetí a páté výzvě programu Jihozápad českobudějovické společnosti G-Project, KP Projekt a Rera, které – jak je vidět z přehledu v další části článku - si vytvořily na žádosti z Jihočeského kraje fakticky monopol.
Společnost Rera patří kraji, městům, obchodní a agrární komoře. Předsedou je posledních osm let poslanec ODS Jan Bauer, jeho zástupcem místostarosta Hluboké Pavel Dlouhý (ODS).
KP Projekt je dceřinou firmou DfK Group. Ta z poloviny patřila Zdeňku Daňhovi, do roku 2009 zároveň místopředsedovi obvodní organizace ODS v Budějovicích a manažerovi firmy Motor Jikov, který pak předal akcie svým příbuzným.
Podle výsledků nejagilnější „zpracovatelská firma“ G-Project patří hlubockému právníkovi Janu Šmidmayerovi. Ten spolupracoval na různých projektech s tamním místostarostou Dlouhým i s Martinem Půlpytlem a Mf Dnes o něm píše, že je bratrancem bývalého ředitele ROP Trnky.
Pod 40 se nešlo
Podrobné dokumenty Regionální rady programu Jihozápad ukazují, jak tři zmíněné agentury fakticky rozhodovaly o tom, kdo má šanci evropské dotace získat. Ve druhé výzvě zprostředkovaly 104 žádosti, které uspěly ve 46 procentech případů. Dalších pět jihočeských agentur předložilo 70 žádostí, úspěšná ovšem byla jen čtvrtina.
Rozdíl se prohloubil ve třetí výzvě, kdy tři spřízněné agentury podaly 132 žádostí. Úspěšnost se udržela nad 40 procenty. Konkurence se omezila na zprostředkování 45 žádostí, ze kterých uspěla každá devátá.
V páté výzvě podávaly G-Project, KP Projekt a Rera 64 žádostí a úspěšné byly ve více než polovině. Konkurence deprimovaná předchozími neúspěchy se omezila na šest žádostí. Překvapivě uspěly všechny.
„Podezřelé,“ řekl auditor
Insider předložil data Jihozápadu auditorovi, který se zabývá evropskými dotacemi. „Takové výsledky odhalují rizikové indikátory možného podvodného jednání,“ reagoval expert, který si nepřál být jmenován, aby neohrozil své další působení v oboru.
Nad čísly zprostředkovaných projektů pak popsal i trojí možný výklad: „Uvedené tři společnosti mohly mít na kvalitní projekty takové štěstí, že to hraničí s matematickou pravděpodobností. Nebo operují informacemi o požadavcích na projekty, které ostatní nemají. Případně byl výběr projektů zmanipulovaný. Podle mého názoru by měly ministerstvo financí a NKÚ tento problém bezodkladně zauditovat,“ doporučil expert.
„A co Plzeň?“ ptá se advokát
Údaje o jednoznačném úspěchu tří firem pokládá naopak za bezvýznamné právní zástupce bývalého ředitele Trnky Petr Smejkal z kanceláře Kříženecký & partneři. „Sdělení o pouhých třech zpracovatelských firmách, které dokázaly psát dobře žádosti, je naprosto v rozporu se skutečností a představuje zjevnou lež,“ upozornil Smejkal na fakt, že žádosti o dotace z Plzeňského kraje předkládaly s úspěchem plzeňské zpracovatelské firmy.
Insider však zkoumal pouze jihočeské dotace a případ Plzeňska prozatím odložil. Tento postup umožňuje obvyklá praxe, podle níž se dotační žádosti z jednotlivých krajů posuzují odděleně, i když jsou podány v rámci jednoho regionálního programu.
Smejkal dodal, že sdělení je absurdní i v případě, kdyby bylo pravdivé. „Neboť do podnikání vtahuje prvek známý z dob komunismu, a to ten, že by všichni měli být úspěšní stejně,“ poznamenal budějovický advokát.