Tibet patří Číně, shodla se prý vláda. Ne tak docela

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 4. 2014 16:56
Lidovci se zlobí, zmínka o Tibetu jako neoddělitelné součástí čínského území se do společného prohlášení ministrů dostala proti jejich vůli
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – „Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.“

Dvě věty ze společného prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a jeho čínského protějšku vyvolaly v úterý rozruch mezi českými politiky. Už o týden dříve se ale kvůli nim nepohodli ministři Sobotkovy vlády.

Proti znění dokumentu, který nadbíhá Číně více, než bylo v Česku dosud zvykem, se vyslovili všichni lidovečtí ministři. „Tento text deklarace jsme dostali k nahlédnutí na zasedání vlády a všichni zástupci KDU-ČSL s tím vyjádřili nespokojenost,“ uvedl pro deník Insider ministr kultury Daniel Herman.

Podle účastníků jednání se nad tématem vedla dlouhá a bouřlivá diskuse, o dokumentu se ale nakonec nehlasovalo. „Členové vlády dostali text k nahlédnutí, schvalovali však pouze cestu ministra zahraničí do Číny jako takovou,“ vysvětlil premiér Sobotka s tím, že je podle něj na přístupu k Číně v koalici shoda.

„U tohoto bodu jsem nebyl pro,“ oponuje mu ale další z lidoveckých ministrů Marian Jurečka. Vicepremiér Pavel Bělobrádek se zase domnívá, že v dokumentu neměl být Tibet takto explicitně zmíněn.

Vykročení z polistopadové politiky

Sociální demokraté argumentují tím, že prohlášení není v rámci české polistopadové politiky ničím neobvyklým. „To, co pan ministr zahraničí sdělil, je setrvalý postoj všech českých vlád po roce 89. Respektujeme územní celistvost všech států,“ myslí si ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a připomíná, že prohlášení v jiném bodě apeluje i na respekt k lidským právům.

Podle lidovců a opozice se ovšem od minulých let ve výrocích značně přitvrdilo. Vadí jim zejména vyzdvihování celistvosti Číny bez připomínky, jakým způsobem k ní byl Tibet vlastně připojen.

„Vždycky jsme respektovali územní celistvost Číny, nikdy jsme neříkali, že by měl být Tibet odtržen. Ale vždy jsme také říkali, že byl násilně okupován. Tohle je hluboké vykročení z celé polistopadové politiky,“ myslí si Marek Benda (ODS), který před několika lety neúspěšně navrhoval vyvěšení tibetské vlajky v budově Poslanecké sněmovny.

Také Herman připomněl oběti na životech a k dalajlamovi vstřícnou politiku Václava Havla. „Nemyslím si, že by toto prohlášení navazovalo na nějaké tradiční postoje, spíše naopak,“ dodal Herman.

Řada opozičních politiků označila text prohlášení za zbytečně servilní a poškozující jméno České republiky v mezinárodních vztazích. „Dvacet let zpátky jsme kontinuálně drželi politiku dodržování lidských práv. Teď se za svého ministra zahraničí stydím,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09).

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

Další zprávy