Analýza – Státní gigant ČEZ poškodily o 17,7-20,5 miliard obchody, které uzavřel koncem minulého roku s Energetickým a průmyslovým holdingem.
Těmito slovy to aspoň formuluje cenová analýza vypracovaná skupinou expertů, kteří se zabývají energetickými obchody na burze. Se zárukou anonymity sdělili deníku Insider své výpočty ze dvou obchodů
ČEZ význam ocenění obchodů vypočteného experty zpochybňuje: "Jako každý investor nekupujete majetek, ten vás v podstatě při oceňování nezajímá, ale kupujete budoucí obchodní příležitost a synergie," vysvětlila mluvčí Eva Nováková.
Insider se dnes bude věnovat obchodu, který udělal ČEZ s německým dolem Mibrag. Polovinu jeho akcií mohl podle zmíněných expertů ČEZ prodat až za 15 miliard korun a přitom inkasoval jen pětinu této částky.
V případu Mibrag hodnotí studie Aktuálně.cz firmu stejnou metodou, jako kdyby se její akcie prodávaly na burze. Využívá k tomu kritérium EV/EBITDA, které ukazuje, kolikrát hodnota firmy převyšuje její roční provozní zisk.
Mibrag ročně těží 19 milionů tun uhlí a ve svém oboru je třetí největší německou firmou. ČEZ a EPH využily při nákupu příležitost, kdy v období krize byly ceny nízko a nedosahovaly ani čtyřapůlnásobku ročního zisku. Češi přitom pořídili německý důl za pouhý čtyřnásobek, tedy za 10,5 miliardy korun.
Studie porovnává obchod s polským dolem Bogdanka. Připomíná, že stejně jako Mibrag těží energetické uhlí, které nezávisí na poptávce hutních firem tehdy utlumených krizí. Jeho hodnota tehdy byla na pětiapůlnásobku ročního zisku. Při takovém srovnání ČEZ a EPH ušetřily přes čtyři miliardy korun.
Proto je z pohledu expertů "těžko uvěřitelné", že ČEZ prodal v roce 2011 svou polovinu Mibragu za tři miliardy.
V období, kdy celou střední Evropu překvapilo rychlé ekonomické oživení, inkasoval ČEZ od EPH za důl cenu na úrovni dvojnásobku ročního zisku.
Ve stejném období měla Bogdanka hodnotu devítinásobku. „Srovnání důlních společností vychází z toho, jak se jejich akcie obchodují na kapitálových trzích. Proto není v cenách započtena prémie za ovládnutí společnosti. Proto by ztráta ČEZ měla být vyšší o tuto kontrolní prémii,“ upřesňuje expertiza.
ČEZ zdůvodnil odchod z Německa strategickým záměrem. "Německá podpora obnovitelných zdrojů vede k nárůstu jejich instalovaného výkonu a to vyvolává negativní dopady do konvenční energetiky," stojí v jeho loňské výroční zprávě.
Autoři studie, kterou má Insider k dispozici, to však vidí jinak. "Po plánu uzavřít jaderné elektrárny v Německu má hnědé uhlí z Mibragu jako energetické palivo v uhelných elektrárnách světlou budoucnost," napsali do analýzy a připomněli, že Německo dnes plánuje stavbu čtyřiceti elektráren, z toho sedm na hnědé uhlí.
Proto je podle nich perspektivnější zemí než Turecko a balkánské země, kde dnes ČEZ operuje.