Šnajdr ve VZP končí, přichází jeho pravá ruka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 11. 2012 15:57
Kariéra nového ředitele VZP Zdeňka Kabátka ve zkratce? Odpovídal za miliardové nákupy předražených zdravotnických přístrojů a materiálů, teď převezme instituci s ročním obratem 150 miliard.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Kariéra nového ředitele VZP Zdeňka Kabátka ve zkratce?

Odpovídal za miliardové nákupy předražených zdravotnických přístrojů a materiálů, teď převezme instituci s ročním obratem 150 miliard.

Dvakrát dražší CT

V letech 2008-2009 nakoupily tuzemské nemocnice přístroje pro svá traumatologická a onkologická centra za 1,9 miliardy korun. Na nákupy tehdy podrobně dohlíželo ministerstvo zdravotnictví, přesto si dvě třetiny zakázek rozebraly tři obchodní firmy Puro-klima, Hospimed a Hypokramed. Právě tehdy založily svou dominantní pozici na trhu.

Při nákupech docházelo až k trojnásobnému předražení. Ostravská fakultní nemocnice například koupila za 28 milionů přístroj CT Siemens Somatom, který se ve stejné době prodával za 12 milionů. Magnetické rezonance kupovaly nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví po 35 milionech, i když běžná cena od výrobce tehdy nepřekračovala 25 milionů.

Kontrolu nákupů měl tehdy na ministerstvu zdravotnictví v referátu vrchní ředitel přímo řízených organizací a pro ekonomiku Zdeněk Kabátek. V té době byl pravou rukou prvního ministrova náměstka Marka Šnajdra, který teď shodou okolností v nejvyšším patře řízení Všeobecné zdravotní pojišťovny skončil.

Kardiostimulátory pro IKEM

Zdeněk Kabátek se díky klíčové funkci na ministerstvu účastnil po roce 2006 řady důležitých rozhodnutí. Například zastupoval ministerstvo zdravotnictví ve výběrové komisi, která na jaře 2010 schválila nemocnici IKEM nákup kardiologických materiálů za dvě miliardy korun pro období 2010-2013.

Ekonomický náměstek IKEMu Michal Stiborek loni v prosinci připustil výklad, že kardiostimulátory a další prostředky nakupuje od obchodní firmy Kardio Port až za dvojnásobnou cenu oproti cenám výrobců. S dodavatelem se však nemůže nemocnice na výrazném snížení cen domluvit, protože se skryl za akcie na doručitele, a tak nezbývá než smlouvu dodržet.

Nový ředitel VZP se také v roce 2009 účastnil privatizace brněnské tkáňové banky, kde většinu akcií převzala od státu firma PrimeCell s akciemi na doručitele, která na oplátku slibovala, že zajistí tkáňové bance další rozvoj. Slib může splnit, protože od té doby jí ministerstvo průmyslu přidělilo 363 milionů korun z evropských dotací. Nový ředitel VZP dodnes zastupuje stát ve firmě Národní tkáňové centrum, kde PrimeCell drží většinu.

Státní majetek za čtvrtinu

Zdeněk Kabátek se dostal i do podezření, že přihrává výhodné obchody svým známým.

V roli vrchního ředitele, který má na starost přímo řízené organizace, souhlasil s prodejem 17 budov, které patřily státnímu podniku Zdravotnické zabezpečení krizových stavů.

Ve veřejné soutěži vypsané na přelomu let 2007 a 2008 se přihlásily pouze dvě firmy a ministerstvo z nich vybralo píseckou společnost Terabet s kyperskými majiteli, která byla založena pouhé tři měsíce před vypsáním soutěže. Obchod za 113 milionů tehdy kritizovaly realitní kanceláře, které doložily, že se některé z nemovitostí prodávaly za čtvrtinu tržní ceny.

Kabátek měl k firmě Terabet blízko. Její sesterskou společnost Teraalef koupil v roce 2008 od kyperského majitele písecký podnikatel Jaromír Grégr, s nímž Kabátek podle obchodního rejstříku spolupracoval v dozorčí radě společnosti Písecká zdravotní, která provozuje psychiatrickou léčebnu.

Ministr Julínek se po zveřejnění případu dostal pod tlak opozice v čele s Davidem Rathem (ČSSD) i moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského (ODS). Nejdříve obchod s Terabetem hájil, nakonec od něj ale v březnu 2008 odstoupil.

Už není Šnajdrův člověk

Ministerstvo zdravotnictví svého člověka v čele VZP rezolutně hájí. Například nákupu přístrojů pro traumatologická a onkologická centra se prý neúčastnil. „V letech 2008 a 2009 nebyly Evropské fondy v gesci pana Kabátka,“ tvrdí mluvčí Vlastimil Sršeň.

V ministerské hierarchii však Kabátkovi podléhal ředitel odboru evropských fondů Michael Kuna, který psal k nákupům příručky. Kabátek také jménem ministerstva před veřejností předražené nákupy hájil. „Přístroje do center nakupujeme za nejnižší možné ceny,“ vysvětlil například odbornému časopisu Medical Tribune.

Také mluvčí Sršeň dnes připomíná, že ministerská kontrola nenašla v nákupech z let 2008 a 2009 žádnou chybu.

Podezřelý prodej nemovitostí v roce 2008 se podle mluvčího nakonec neuskutečnil, a tak ho nemá smysl řešit.

Proti výtkám z minulosti nakonec definitivně Kabátka ochránil ministr Leoš Heger, který ho také na místo generálního ředitele VZP kandidoval. „Měl pověst muže Marka Šnajdra, ale já jsem ho shledal jako velmi pracovitého, velmi technokratického, méně politického. Přišel s celou řadou věcí, které to ministerstvo proměnily, třeba zprůhlednění rozpočtu, protikorupční opatření. Já v něj mám velkou důvěru,“ řekl Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy