Zahraničí – Z nejmocnější teroristické skupiny současnosti, radikální organizace Islámský stát (IS), už nemají strach jen Irák, Sýrie, Libanon a Jordánsko. Šíření IS se začala obávat i nejdůležitější země sunnitského islámu a světová ropná velmoc – Saúdská Arábie. Na svém území má totiž kromě ropných polí i nejposvátnější místa muslimů, Mekku a Medínu, jejichž bezpečnost zajišťuje.
Byť Saúdům IS zatím přímo nevyhrožuje, pozornosti radikálů nemůže království uniknout.
O Arabském poloostrově, kde Saúdská Arábie leží, se vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí zmínil již ve svém červencovém projevu u příležitosti konce posvátného měsíce ramadánu. Poloostrov označil za jedno z míst, kde jsou muslimům „násilně odnímána práva“. Už v květnu navíc Saúdové objevili na svém území první domácí buňku IS. Tvořili ji převážně místní mladíci zlákaní propagandou Islámského státu.
Země proto posiluje obranu. Na 800 kilometrů dlouhou pouštní hranici, kterou země sdílí s Irákem, vláda poslala 30 tisíc vojáků, včetně elitních jednotek vzdušných sil. Společná hranice totiž sousedí s provincií Anbár, hlavní iráckou základnou IS.
Do protiútoku vláda posílá i duchovní. „Extremisté nejsou součástí islámu. Jsou nepřítelem číslo jedna a muslimové jsou jejich prvními oběťmi,“ prohlásil o IS minulý týden nejvyšší saúdský duchovní, velký muftí Abdulazíz aš-Šajch.
Veřejné popravy a tvrdý islám
Saúdská Arábie se tak ocitá v kontroverzní situaci. Dlouho byla podezírána, že se na vzniku IS nepřímo podílela. Financuje totiž různé skupiny bojovníků snažící se v Sýrii svrhnout režim Bašára Asada, mezi nimiž nakonec začal dominovat právě IS – podporován navíc i soukromými dárci ze zemí Perského zálivu.
Kritika míří také na saúdské duchovní. V ropné monarchii se již desítky let školí kazatelé, kteří následně „vyvážejí“ do světa nejkonzervativnější odnož islámu, saláfismus. Právě na něm postavila svou ideologii al-Káida, IS, africká Boko Haram a další radikálové.
A konečně model společnosti budovaný v Saúdské Arábii je sám o sobě mírnější verzí „chalífátu“ IS – v zemi nesmí existovat kostely, práva žen jsou omezena, společnost střeží „morální policie“ a praktikují se tělesné tresty. Mezi ně patří třeba i veřejné stětí hlavy, jehož brutálnější verzi IS ukázala na záznamu vraždy amerického novináře Jamese Foleyho.
Terč pro al-Káidu i IS
I přesto není pochyb, že je Saúdská Arábie ohrožena extremisty. Zatím nejznámější incident se odehrál v roce 1979, kdy místní skupina islámských radikálů obsadila mešitu v Mekce, zajala stovky poutníků a dva týdny bojovala s vládními jednotkami.
Od devadesátých let je království také terčem al-Káidy, která Saúdy označuje za nelegitimní vládce a nelíbí se jí jejich přátelství s USA. Dalším nebezpečím jsou také tisíce saúdských mladíků, kteří v posledních letech odešli bojovat do Sýrie a Iráku na stranu radikálů. Vláda proto už schválila zákon, který umožňuje je po návratu uvěznit.
Ve světě zase Saúdové nasazují i svou nejtradičnější zbraň, peníze. Libanonu slíbili miliardu dolarů na vyzbrojení proti IS. A dalších 100 milionů dolarů nyní posílají OSN na boj proti terorismu.
Lucie Beranová