Rusové namluvili ČEZ, že Temelín s nimi bude stavět i katolické nakladatelství

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 10. 2012 13:15
Moravské nakladatelství Sternberg, které se specializuje na vydávání české katolické literatury, čeká pozoruhodný upgrade. Firma, do jejíhož portfolia patří hlavně díla existenciálního prozaika Jana Čepa, se má podílet na největší zakázce v české historii, vysoce specializované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Moravské nakladatelství Sternberg, které se specializuje na vydávání české katolické literatury, čeká pozoruhodný upgrade.

Firma, do jejíhož portfolia patří hlavně díla existenciálního prozaika Jana Čepa, se má podílet na největší zakázce v české historii, vysoce specializované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Sternberg s.r.o. figuruje na seznamu dodavatelských firem, který ruské konsorcium MIR.1200 přiložilo ke své oficiální přihlášce do tendru.

Nakladatelství pokládá ze svého pohledu celou věc za nedorozumění. „Je to naprostý omyl, nevím, jak jsem se mohl do této databáze firem dostat,“ říká Martin Špaček z nakladatelství Sternberg.

Avšak z hlediska tendru nelze  zmiňovaný seznam možných dodavatelů pokládat za jen tak nějaký cár papíru. Rusové jej přiložili do oficiální přihlášky, kterou v létě odevzdali ČEZu. A  lobbing konsorcia MIR.1200 také nejvíc ze všech stojí za masívním zapojení českého byznysu do jaderné zakázky.

„Tento seznam je součástí nabídky odevzdané ČEZ. S těmito dodavateli Konsorcium MIR.1200 aktivně spolupracuje i po podání nabídky a připravuje budoucí realizaci projektu,“ uvedl také pro Insider ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín 3, 4 Josef Perlík.

Kdyby tu nešlo o 200 miliard korun, byla by konfrontace činnosti nakladatelství s potřebami obří jaderné zakázky úsměvná.

Na webu Sternbergu ilustrují vydavatelskou činnost firmy dvě Čepovy publikace - Dojmy z Anglie a Červený muškát. O specializaci společnosti na průmysl a jadernou energetiku nic neví ani obchodní rejstřík. Tam jako činnost firmy Sternberg s.r.o. stojí následující: zprostředkovatelská činnost, koupě zboží za účelem dalšího prodeje a prodej, vydavatelství a nakladatelství neperiodického tisku a reklamní činnost.

Přesto s ní Rusové ve svých plánech počítali. Martin Špaček Insideru dokonce řekl, že mu od konsorcia chodily pozvánky na akce s temelínskou zakázkou spojené.

„Bylo to například na slavnostní předání nabídky na dostavbu Temelína. Ohradil jsem se proti tomu a e-maily už mi nechodí,“ uvedl vydavatel. „Neumím si to vysvětlit,“ dodává k zařazení své firmy na oficiální dodavatelský seznam.

Konsorcium MIR.1200 (zastupuje je nadnárodní PR agentura Greyling) Insideru na přímou otázku, jak se na seznamu ocitla firma Sternberg, neodpovědělo. Přišla jen obecná odpověď, která se týká i dalšího problému seznamu: že na něm figurují firmy, které o svém budoucím možném angažmá na temelínské zakázce a o tom, že jejich jménem Rusové argumentují, nic nevědí.

„Na seznam dodavatelů v nejnižší úrovni byli vypsáni všichni subdodavatelé, které jednotliví dodavatelé pro Konsorcium MIR.1200 uvedli ve svých nabídkách. Z toho plyne, že někteří z nich nemusí mít vztah k jaderné energetice, a nemusí tedy ani vědět, že byli na seznamu uvedeni,“ vzkázal už citovaný Josef Perlík.

„Cílem obsáhlého výčtu společností na konci dodavatelského schématu bylo opticky zvýraznit pyramidu zakázek, jejichž počet od vrcholu, tj. Konsorcia MIR.1200, směrem k subdodavatelům narůstá geometrickou řadou,“ dodal.

Na zapojení českých firem v temelínském tendru cílí všichni uchazeči. I když to nemůže být podle pravidel EU psaná podmínka tendru, představitelé ČEZ i české vlády se opakovaně vyjádřili, že k zapojení českého byznysu přihlédnou. Zatímco Westinghouse sází hlavně na politicko-strategické spojenectví, Rusům zbývají hlavně čeští podnikatelé. Za snahu zapojit český průmysl ruské konsorcium pochválil i prezident Václav Klaus.

Americký Westinghouse zatím zveřejnil spolupráci se čtyřmi českými firmami.

 

Právě se děje

Další zprávy