Realita za zdmi Vatikánu je zřejmě horší, než by si pomyslel i nepřítel církve Dan Brown

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2012 14:30
Brownovy výmysly jistě poškozují církev méně než to, co se děje u Svatopetrského náměstí ve skutečnosti: Takzvaná aféra Vatileaks odhalující bezskrupulózní boj mezi duchovními o pozice ve vatikánské hierarchii a také nesrovnalosti v účetnictví Svatého stolce.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Římskokatolická církev nemá ráda knihy Dana Browna. Do té míry, že nepovolila natáčení filmu Andělé a démoni v prostorách Vatikánu. Román pojednává o spiknutí v nejvyšších kruzích církve, dokonce přímo v Apoštolském paláci.

Brownovy výmysly ale jistě poškozují církev méně než to, co se děje u Svatopetrského náměstí ve skutečnosti: Takzvaná aféra Vatileaks odhalující bezskrupulózní boj mezi duchovními o pozice ve vatikánské hierarchii a také nesrovnalosti v účetnictví Svatého stolce.

Vatikánský tribunál v pondělí rozhodl, že muž, který předal médiím tajné záznamy o finančních nesrovnalostech a o tvrdém boji různých klik v okolí papeže Benedikta XVI., bude postaven před soud. Hrozí mu až šest let vězení, pokud mu papež neudělí milost (ano, i když Vatikán zabírá plochu pouhých0,44 kilometru čtverečních, svoji soudní místnost i věznici má).

Souzeným je jeden ze zhruba deseti lidí, kteří měli k papežovi nejblíže a směli vstoupit do jeho soukromých komnat ve třetím patře Apoštolského paláce. Paolo Gabriele. Šestačtyřicetiletý Benediktův komorník, chcete-li sluha.

Člověk, který mu pomáhal s ranním vstáváním a s oblékáním, který mu servíroval jídlo a téměř neustále byl při něm. Dokonce někdy cestoval i v přední části papamobilu. Vozítka, které Svatý otec používá při cestách pod širým nebem, například na velká shromáždění věřících.

Byl Benediktovým důvěrníkem a zbožným, silně věřícím katolíkem. A právě proto podle jeho slov v noci tajně fotografoval dokumenty, které nikdy neměly opustit přítmí vatikánských sejfů, pracoven a archivů.

„Všude kolem sebe jsem viděl zlo a korupci,“ uvedl k důvodům, které ho vedly ke zveřejnění tajností.

Italským novinářům se tak dostaly do rukou záznamy o snaze některých biskupů a dalších duchovních zajistit si výhodné místo a vyšachovat ze hry své soupeře. O tom, že kdo chce ve Vatikánu udělat kariéru, musí mít ostré lokty a silný žaludek, což se příliš neslučuje s tím, co církev hlásá.

Velmi závažné jsou záznamy o arcibiskupovi Carlu Viganovi.

Ten při kontrole vatikánských financí zjistil podivné předražování některých projektů a zakázek a další nesrovnalosti. Na naléhání vlivného kardinála Tarcisia Bertoneho, zastávajícího neoficiální úřad vatikánského ministra zahraničí, však Benedikt Vigana odvolal a věc se zametla pod koberec.

V bytě Paola Gabrieleho pak vatikánská policie nalezla kromě samotných dokumentů i šeky na 100 tisíc dolarů a údajně i dary, které patřily papeži. Ulpívá tedy špína i na sluhovi, nebo mu snad někdo něco do bytu podstrčil, aby vypadal méně důvěryhodně?

Benedikt XVI. nastupoval do papežského úřadu s cílem pozvednout křesťanské hodnoty a vliv církve v Evropě. Údajně ho nejvíce trápí, že právě starý kontinent prochází procesem sekularizace a ztráty víry, kostely tam zejí prázdnotou a o římskokatolické církvi se stále více pochybuje.

Jeho dosavadní pontifikát ale tuto skepsi spíše prohloubil. Kromě snahy zakrývat pedofilní aféry na tom jistě má a ještě bude mít svůj podíl skandál vyvolaný Paolem Gabrielem.

A zřejmě není všemu konec. Proces má začít na podzim a možná trochu překvapivě – vzhledem k vatikánské tradici držet vše v tajnosti a za zdmi zahrad či paláců – bude veřejný.

 

Právě se děje

Další zprávy