Byznys – Miliardář Zdeněk Zemek neuspěl v prvním kole soudního sporu, ve kterém jde o licence pro jeho solární elektrárny. Těm totiž jako prvním v Česku hrozí reálná možnost, že přijdou o licenci (a Zemek tak o miliardy investic a zisků z nich).
O zrušení licencí totiž usiluje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který kvůli tomu podal u Krajského soudu v Brně žalobu ve veřejném zájmu. Jde o výjimečný krok, ke kterému nesahá Zeman příliš často (jde jenom o několik podobných žalob za rok).
Zeman zažaloval Energetický regulační úřad, který na poslední chvíli (31. 12. 2010) povolil fungování Zemkových elektráren pod hlavičkami firem Saša–Sun a Zdeněk–Sun. Jde tedy o kauzu, ve které je stíhána i šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta podle státních zástupců zabránila odnětí licencí oběma zdrojům.
Vitásková pochybení nepřipouští. V rozhovoru pro Insider poprvé podrobně komentovala své vlastní trestní stíhání.
Připomeňme, co jí vyšetřovatelé vytýkají: Vitásková se spolu s další stíhanou, šéfkou licenčního odboru Michaelou Schneiderovou, podle vyšetřovatelů zasadila o to, že Zemkovým elektrárnám licence zůstaly, přestože ERÚ věděl, že byly pravděpodobně vydány podvodně. Ještě před příchodem Vitáskové totiž legislativci ERÚ upozornili na možný podvod včetně faktu, že v Zemkových spisech jsou založeny zfalšované revizní zprávy. Přesto Schneiderová, patrně s vědomím své nadřízené, proces vedoucí k odnětí licence zastavila. Oběma ženám přitěžuje, že se se Zemkem z dřívějška znaly. Vitásková ale tvrdí, že šlo o zcela povrchní známost, a ujišťuje, že Zemek žádnou protekci na ERÚ neměl. „Nic jsem neporušila“, říká a zdůrazňuje, že přezkoumání Zemkových licencí nakonec nařídila, a to ještě před tím, než v případu padla první obvinění.
„Správní řízení, jehož výsledkem může být odnětí či zachování licencí, na ERÚ stále ještě probíhá. Ještě jsem v dané věci nerozhodla – a už jsem kriminalizována,“ zlobí se.
K váhání, jež policie kvalifikuje jako napomáhání podvodu, ji prý vedla hlavně opatrnost. „Jako šéfka ERÚ v tomto případě máte malou šanci rozhodnout správně. Kdybych rozhodla o odnětí licence neoprávněně, jistě by to napadl provozovatel a pak by hrozilo, že po úřadu bude vymáhat asi dvoumiliardovou škodu,“ vysvětluje. „Trvám na tom, že jsem v této kauze vždy postupovala správně, v souladu se zákony.“
Prokazatelně zfalšovaná revizní zpráva, jež se v dokumentaci objevila, podle Vitáskové s největší pravděpodobností nebyla pro udělení licence rozhodující. A další doklady jsou prý zřejmě v pořádku.
Na samotný verdikt o tom, zda Zemkovy elektrárny o licence přijdou, se ve všech třech případech, kdy se Zeman na soud obrátil, zatím čeká. Rozhodnutí totiž o několik měsíců oddálila stížnost společnosti Z-Group Steel Holding Zdeňka Zemka, která je většinovým vlastníkem Saša–Sun a Zdeněk–Sun. Zemek se totiž domáhal toho, aby se jeho holding mohl stát účastníkem řízení. To znamená, že by mohl předkládat důkazy, navrhovat výslechy svědků.
Důvod byl jasný, obavy z toho, co zrušení licence elektrárnám přinese. „Případným zrušením rozhodnutí o udělení licence k výrobě elektřiny dojde k reálnému znehodnocení obchodního podílu v uvedené společnosti a rovněž ke ztrátě mnoha pracovních míst, neboť uskupení Z-Group počítá s výnosy plynoucími z hospodaření společnosti Saša–Sun,“ uvedla Zemkova firma ve stížnosti.
O Zemkově stížnosti na Nejvyšším správním soudu rozhodoval senát v prestižním složení – předsedkyní byla Kateřina Šimáčková, která se mezitím stala novou ústavní soudkyní, v senátu byl i bývalý sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.
Soudci důvody společnosti Z-Group pro účast v řízení zamítli. Podle nich jde v případě snahy společnosti Z-Group o účast v řízení čistě o ekonomické důvody, ne o veřejný zájem. Stačí tak, když budou zájmy hájit zástupci samotné solární firmy Saša–Sun.
Tomáš Fránek, Zuzana Kubátová