Glosa – S rostoucí popularitou začíná být virtuální měna Bitcoin fenoménem plným kontrastů. Přibývá uživatelů a firem, které jej přijímají, i když přesný přehled zatím dohromady dán nebyl. Sílí také tábor odpůrců. Proč? Možná proto, že doposud není jasné třeba to, zda Bitcoiny penězi skutečně jsou, či nejsou.
Ekonomická teorie říká, že penězi se může stát v podstatě jakékoliv aktivum, které je všeobecně přijímáno při placení za zboží a služby nebo při splácení dluhu, a připisuje jim tři hlavní funkce:
S Bitcoiny se sice v některých obchodních transakcích platí, ale je příznačné, že se tak děje hlavně v internetových obchodech, sázkových kancelářích a vzácněji v případě některých služeb. Navíc je to nezřídka za zboží, které může být na hranici legálnosti. Protože četnost plateb za zboží v Bitcoinech není tak velká, nelze hovořit o nějakých tržních cenách (vždy budeme asi přepočítávat na dolary, koruny atd.). Uchování hodnoty je diskutabilní minimálně z toho důvodu, že budoucí osud Bitcoinů je ještě nejasný.
Zmíněné funkce peněz mohou být vnímány rovněž jako motivy jejich vzniku a existence. A i z tohoto pohledu Bitcoin pokulhává. Motivy lze totiž snáze najít v oblasti spekulace než ve zmíněných základních vlastnostech peněz, byť je dosti oponentů upozorňujících na případnou možnost uchování hodnoty. Nezanedbatelným motivem je ale anonymita účtů, a tedy obtížné ověření původu peněz.
Právním postavením Bitcoinu se pak v současné době zabývají odborníci v USA. Opět je tu otázka: má se na Bitcoin nahlížet jako na peníze, nebo jako na finanční aktivum? S tím totiž souvisí otázka režimu zdanění zisků.
Diskuse nad budoucností Bitcoinu mohou tedy dále košatět. Zatím lze s dosti značnou pravděpodobností tvrdit asi jen to, že:
- Bitcoin není měna, neboť měnou označuje teorie národní formu peněz a o „světovém národu“ pro případ Bitcoinu nelze uvažovat,
- bez současných klasických (národních) měn by Bitcoin neexistoval a patrně ani ještě existovat nebude,
- velká míra jeho popularity plyne z toho, že tato virtuální měna není regulovaná.
Petr Hlinomaz