Případ Parkanová: Posudek je zástěrka a Kalousek nás opíjí (rohlíkem)

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 7. 2012 14:18
Policie se teď poprvé dostala do situace, kdy je jen krok od toho, aby rozkryla pochybné praktiky, které posledních deset let provázely miliardové armádní nákupy.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Miroslavu Kalouskovi se hlasitou obranou jeho stranické kolegyně a letité klíčové spojenkyně Vlasty Parkanové a útoky na policii a státního zástupce podařilo kauzu armádních letounů CASA zcela zamlžit.

V den, kdy poslanci rozhodovali, zda má Parkanovou chránit imunita a zda policie může její roli v kauze vyšetřit, proto Insider přináší rekapitulaci základních bodů příběhu.

Jde v něm o 658 milionů korun, o které kvůli Parkanové a spol. podle názoru policie přišla státní kasa, když armáda nakoupila předražené stroje. Celkově letouny přišly na tři miliardy plus DPH.

Kalousek v médiích a před kolegy poslanci vystavěl konstrukci, podle níž je obvinění Parkanové nesmyslné, protože stojí na premise, že politička si měla nechat vypracovat posudek o ceně nakupovaných strojů. "A tu povinnost neměla," hromuje a všemožně dokládá Kalousek.

Na potvrzení svých slov se vytasil s posudkem z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, který si objednalo „jeho" ministerstvo financí.

Jenže posudek se nezabýval kompletní problematikou celé zakázky. Ředitel ústavu Jan Bárta v něm odpovídal jen na jednu jedinou výseč: Musela si Parkanová zadat posudek na ocenění letounů?

Bárta dospěl k závěru, že nemusela. Obratem ale v médiích přiznal, že na nic víc se ho Kalousek neptal.

Jinak řečeno: Klíčovou otázku - Byly "casy" předraženy? - nikdo neřešil.

Policie přitom v ruce jeden posudek ohledně ocenění letounů má. Vypracovala ho americká společnost American Appraisal, právě ta pro policii vyúčtovala škodu státu na výše zmíněných 658 milionů. Společnost Omnipol Kalouskova přítele Richarda Hávy, která byla v celém obchodě v roli prostředníka a inkasovala za to mnohamilionovou provizi, proti posudku veřejně protestovala. Firma tvrdila, že cenu obvyklou v tomto případě stanovit nelze.

Američané jsou opačného názoru. Stačí podle nich vzít cenu, za kterou výrobce prodává stroje pro civilní účely, a dopočítat k ní ceny za dovybavení letounu vojenskou technikou. A současně cenu porovnat s částkami, za které letadla nakoupily jiné země.

Ostatně i právník Bárta, který posloužil Kalouskovi při vytváření alibi pro Parkanovou, byl nucen přiznat, že cenu nákupu bylo možné stanovit. „Pozor, neříkám, že to nejde. Jen připouštím, že by to bylo velmi obtížné, protože to není věc, která se sériově vyrábí a prodává," připustil v rozhovoru pro server Ihned.cz.

Vydáním Parkanové se nyní vyšetřování armádní kauzy rozeběhne naplno. Politička i Omnipol zcela jistě přijdou s dalšími posudky, které potvrdí jejich tezi, že nákup předražený nebyl, případně že cenu nelze stanovit. Jedině soud ale může říct, kterému posudku uvěří a který je naopak nevěrohodný.

Každopádně policie se teď poprvé dostala do situace, kdy je jen krok od toho, aby rozkryla pochybné praktiky, které posledních deset let provázely miliardové armádní nákupy. Jak zjistil Insider, od vydání Parkanové si slibují, že promluví. Ona sama totiž jen plnila něčí pokyny, armádním záležitostem nikdy nerozuměla a ve funkci byla jen politickou figurou.

Teď má na vybranou: buď nechá všechna podezření na sobě, nebo ukáže na ty, kteří její ruku na ministerstvu vedli.

 

Právě se děje

Další zprávy