Pražský dopravní podnik platil Rittigovu muži 65 tisíc měsíčně, ale neví za co

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 3. 2014 15:09
I když měla firma předkládat každý měsíc zprávy o činnosti, DPP od ní nemá jedinou čárku
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Přes tři roky poskytovala společnost Jana Valtra, jehož vyšetřovatelé označili za informátora lobbisty Ivo Rittiga, rady pražskému dopravnímu podniku (DPP), ten ale dnes nemá jedinou zprávu, co pro něj za tuto dobu udělala.

Deník Aktuálně.cz to zjistil poté, co žádal podle zákona DPP o kompletní přehled poradenských služeb, jež od firmy Gereo za zmíněné období získal.

Společnost Gereo, v níž je Valtr dodnes jediným jednatelem a společníkem, měla s pražským dopravním podnikem smlouvu od konce roku 2008 do 31. května 2012 a v prvním roce inkasovala každý měsíc 65 tisíc korun (od 2010 byla částka snížena na 35 tisíc korun).

Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, za to měla tehdejšímu řediteli DPP Martinu Dvořákovi radit například v oblasti pronájmu nebytových prostor a pozemků, outsourcingu dodávek pohonných hmot či obchodní strategie pro nové stanice při prodloužení trasy metra A a D.

Jenže podnik v současné době neví o jediné radě, kterou pro něj Gereo vypracovalo. "Dopravní podnik hlavního města Prahy nedisponuje žádnými výstupy," napsal na žádost Aktuálně.cz vedoucí právního odboru Lukasz Kryński.

Rady pro ředitele DPP

Podle dokumentů pražského DPP, které Aktuálně.cz získalo, přitom měla firma během roku 2009 předkládat zprávy o své činnosti každý měsíc. Situace se změnila až o rok později. To se upravila smlouva a firma Gereo měla informovat o poskytnutých radách jen v případě, že o to dopravní podnik požádá.

Kryński tvrdí, že DPP žádné zprávy o činnosti nemá, protože je měla firma předávat jen Dvořákovi. "Osobou zmocněnou pro komunikaci a doručování ze strany objednavatele byl Martin Dvořák, tehdejší generální ředitel, který již není zaměstnancem DPP," podotkl Kryński.

Dvořák však na dotazy, zda nějaké zprávy firmy Gereo má dnes k dispozici, neodpověděl. Poté, co byli Ivo Rittig a spol. za praní špinavých peněz před měsícem právě v kauze DPP obviněni, uvedl, že Valtr měl na starosti zlepšení standardu a zefektivnění smluvních vztahů.

"Řešili jsme například to, zda dlouhodobé smlouvy z doby předešlého vedení jsou výhodné a případně vypověditelné," řekl k tomu Valtr.

Zakladatelé z MSB Legal

Důležitou roli při vzniku firmy Gereo hráli dva advokáti z MSB Legal David Michal (obviněný společně s Rittigem) a Karolína Babáková. Oba byli prvními jednateli společnosti a akcionářem se stal anonymní kyperský holding Cheerlade.

Vložený objekt obrázek Bývalý ředitel DPP Martin Dvořák.

Ten je znám mimo jiné tím, že od něj firma matky Martina Dvořáka získala v roce 2010 vilu v lukrativní části Prahy na pražské Hanspaulce za 25 milionů korun.

Celkem firma Gereo inkasovala od pražského dopravního podniku 1,716 milionu korun. Společnost radila dopravnímu podniku až do předloňského roku. DPP tedy za služby Gerea platil i v době, kdy v jeho čele byla Magdaléna Češková a po ní Vladimír Lich. Až tři měsíce od jeho nástupu byla dohoda ukončena.

Mluvčí DPP Jiří Štábl k tomu jen řekl, že smlouva byla vypovězena na základě vzájemného konsensu obou stran. To potvrdil i Jan Valtr. "Nový ředitel Vladimír Lich neměl o další spolupráci zájem," dodal Valtr.

Radek Nohl

 

Právě se děje

Další zprávy