Pocta pro Ole Kirka Christiansena

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 8. 2012 12:04
Pokud bychom vám měli letos doporučit jediný animák ke zhlédnutí, bude to ten o Ole Kirku Christiansenovi. Nečekejte tančící lemury ani veverku honící oříšek, tohle je vysloveně edukativní záležitost
Foto: Tomáš Kunc

Čtení na víkend - Pokud bychom vám měli letos doporučit jediný animák ke zhlédnutí, bude to ten o Ole Kirku Christiansenovi.

Nečekejte tančící lemury ani veverku honící oříšek, tohle je vysloveně edukativní záležitost. Po sedmnácti minutách – déle netrvá – budete nejen vědět, kdo byl Ole Kirk Christiansen (tušíte?). Budete vědět všechno podstatné o historii hračky století.

Ole Kirk Christiansen, původně chudý dánský tesař z Billundu, je tím, kdo pro svět vymyslel stavebnice Lego.

Letos je to právě 80 let, co se Lego Group zrodila. Firma si k narozeninám nadělila krátký 3D film od produkční společnosti Lani Pixels, která je mimochodem podepsaná pod prvním dánským 4D filmem uváděným ve všech Legolandech světa.

Spolu s dalšími více než 2 miliony lidí, kteří si už video na YouTube pustili, můžete sledovat Christiansenovu rodinu od roku 1932 až po současnost. Od chvíle, kdy zakladatel firmy začal vyrábět dřevěná autíčka a tahací kachny, po současnost, kdy vám stavebnice dovolí sestrojit poměrně věrnou kopii vesmírné laboratoře z Marsu, vozítka Curiosity. Od okamžiků, kdy rodina neměla ani na vánoční dárky, přes marnou snahu prosadit se na trhu s plastovými kostičkami a dva ničivé požáry, které Lego Group vrátily zase na začátek, až po celosvětový fenomenální úspěch.

Ale to předbíháme.

Takže Leg godt, ano?

Při vzniku Lego Group ještě nemohla být o stavebnicích řeč. A přesto název, který Ole Kirk pro svou firmu vybral, jako by předjímal věci budoucí. Slovo Lego je zkráceninou z dánského „Leg godt!“, což česky znamená „Hraj si dobře!“. Shodou okolností to v latině znamená „dát dohromady“, ale Ole Kirk latinsky neuměl.

V té době měla firma šest zaměstnanců.

Na nápad se stavebnicí přišel na veletrhu v Kodani, kam se tesař vydal, takříkajíc hnán pokrokem, vybrat automatické stroje pro svou továrničku. Tam také získal vzorek skládačky, kterou vyvinula britská společnost Kiddicraft, na niž se obrátil dětský psycholog Hillary Harry Fisher Page. Zjistil, že děti mají v hraní rády systém, a navrhl samojistící kostky, které se daly stavět na sebe.

Ole Kirk Christiansen a jeho syn Godfred Kirk Christiansen - v otcově dílně pracoval od svých dvanácti let – nápad rozvinuli. Jako první v Dánsku si za 30 tisíc dánských korun pořídili vstřikovací lis pro výrobu dětských hraček a začali experimentovat. Nejprve odlévali zvířátka a dětské míče a v roce 1949 pak první předchůdce dnešního Lega. „Automatické vázací cihly“ se začaly prodávat jen v Dánsku ve čtyřbarevném provedení.

Na hračky z celuloidu ovšem nebyl zpočátku nikdo zvědavý. Nadto: Kostky měly jen mělké výstupky, takže stavby z nich příliš nedržely po kupě. A umožňovaly jen omezený počet kombinací.

Pamatujte si: 28. 1. 1958, 13:58

Blížil se konec padesátých let a Godfred, který v té době už otcovu firmu převzal, trávil noci nad kreslicím prkem a vylepšoval technické parametry výrobku. Pozměnil hmotu, z níž se kostky odlévají, na zásadně odolnější. Výstupky zvýšil a vynalezl „zaklapávací“ systém, který nedovoluje dětským výtvorům zhroutit se při sebemenším pohybu. Znáte to, rozebrat postavené Lego vyžaduje něco manuální síly.

Dne 28. ledna 1958 přesně ve 13:58 byla Lego kostka uznána jako patent. Od té doby samozřejmě přibylo barev, tvarů či figurek – ale jakékoli Lego, které si dnes koupíte, bude stále kompatibilní s modely, které se tehdy vyrobily.

Společnost Lego Group na svých stránkách uvádí, že jejich cihly jsou tak univerzální, že pouhých šest kousků můžete uspořádat 915 103 765 způsoby.

Ole Kirk se fenomenálního úspěchu nedožil, zemřel v březnu 1958.

Lego Group však zůstala v rukou rodiny. Až do roku 2004 ji přímo řídil příslušník již třetí generace, Oleho vnuk Kjeld Kirk Kristiansen (a nejedná se o překlep, je to opravdu Kristiansen s K. A to v důsledku úřední chyby při zápisu do dánské matriky).

Z výkonné funkce se rozhodl odejít poté, co společnost v roce 2003 v důsledku velkých odpisů skončila v obrovském deficitu. Kjeld navrhl akční plán změn a do funkce obchodního ředitele přizval „štiku“, o dvacet let mladšího byznysmena Jørgena Viga Knudstorpa.

Společnost ovšem dál zůstává v soukromém vlastnictví, dohlíží nad ní rodinná nadace Christiansenových. Kjeld Kirk, který je dnes trojnásobným otcem a dvojnásobným dědečkem, žije s manželkou v Dánsku a časopis Forbes jej v roce 2007 označil za nejbohatší osobu v království. Jeho jmění se odhaduje na 3,3 miliardy dolarů.

Před deseti lety, když měl celý svět potřebu velkolepě uzavírat a nálepkovat 20. století, vyhlásil časopis Fortune stavebnice Lego hračkou století. V poli poražených zůstala taková klasika jako medvídek Teddy nebo „opravdová od Mattela“, tedy Barbie.

Největší výrobce pneumatik

Lego je dnes oficiálním dánským pokladem. Každý rok pošle společnost, zaměstnávající pět tisíc lidí, na trhy 15 miliard herních komponent, což představuje zhruba 1,7 milionu kousků za hodinu. Nebo také 28 500 kusů za minutu.

Jednotlivé dílky prochází přísnou kontrolou, přičemž se firma chlubí, že v milionu vyrobených kousků je jen 18 vadných, které se musí vyřadit.

Ještě lepší odhalení přinesl před časem magazín Bloomberg Businessweek. O Lego Group napsal, že je světovým No.1 ve výrobě pneumatik. Pro nejrůznější vozítka, která k mnohým stavebnicím patří, totiž ročně vyrobí 306 milionů pneumatik.

-

Video k osmdesátinám Lega naleznete na tomto odkaze: http://youtu.be/NdDU_BBJW9Y

 

Právě se děje

Další zprávy