O koupi Evrazu usiluje šrotař Zdeněk Trojek

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2013 9:55
Přední tuzemský obchodník se šrotem, miliardář Zdeněk Trojek se nadechuje k velké akci
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Ztrátovou hutní firmu Evraz Vítkovice Steel, kterou se její ruský majitel pokouší prodat, chce koupit přední tuzemský obchodník se šrotem Zdeněk Trojek. Shodují se na tom dobře informované zdroje z ostravských obchodních kruhů.

Trojek sám zájem o vítkovickou ocelárnu a válcovnu nepotvrdil: „Je v zahraničí, takže není možné s ním mluvit. Ale na toto téma se s vámi rozhodně nebude bavit,“ reagovala na žádost o rozhovor s majitelem rodinné společnosti Trojek Group pracovnice ostravské centrály. Evraz průběh prodejního procesu nekomentuje vůbec. „Zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí, než nějaké padne, nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ říká mluvčí Evrazu Jaroslav Krišica.

Podle informací Insideru podával Trojek nabídky na koupi vítkovického Evrazu v minulých letech už několikrát. V roce 2002 při privatizaci Vítkovic byl také neúspěšným uchazečem o jejich strojírenskou část, kterou však nakonec od státu získal její současný majitel Jan Světlík. S ostravským Evrazem je jeho byznys úzce spjatý, zdejší ocelárně dodává šrot, takže mu na zachování jejího provozu velmi záleží.

Trojek, který patří do klubu českých miliardářů, svou firmu buduje od počátku 90. let.  Zabývá se zpracováním, výkupem a prodejem kovového odpadu, obchodem s hutním materiálem a likvidací autovraků. Hlavní provozy má kromě domovské Ostravy v Kolíně a Otrokovicích, zásobuje odběratele v Česku, na Slovensku, v Polsku, Rakousku či Itálii.

Podle dostupných informací si i během krize vede Trojek Group slušně. V roce 2011 (čerstvější výsledky nejsou dosud v obchodním rejstříku zveřejněny) jí stouply tržby o padesát procent – na 4,1 miliardy korun, což překonalo i předkrizový boom v letech 2008 a 2009. Zisk se blížil 22,5 milionu korun. Trojek vlastní polskou dceřinou firmu Trojpol, podíl ve slovenské společnosti PB Trojek a kontroluje tuzemské společnosti Moravskoslezský kovošrot a Batr šrot.

Když Rusové před několika měsíci znovu vyzvali zájemce o Evraz Vítkovice Steel k oficiálním nabídkám, začal se znovu Trojek o hutě ucházet. Právě on údajně spolupracuje s bývalým ředitelem Vítkovic Vladimírem Bailem, který už před dvěma týdny pro Insider připustil, že při prodeji Vítkovice Steel hraje určitou roli – „jako zprostředkovatel či poradce pro jiného investora“, jehož totožnost odmítl odhalit. Ani tento týden Bail neprozradil, kdo je jeho partnerem, a odmítl prodejní proces jakkoliv komentovat.

Kdo všechno je ve výběrovém řízení na koupi podniku s 1200 zaměstnanci, není jasné. Rusové jsou totiž v Ostravě proslulí tajuplností a nelze vyloučit, že majitelé Evrazu v čele s mocným oligarchou Romanem Abramovičem vyjednávají o prodeji především doma v Rusku s případnými tamními investory.

Nejčastěji v této souvislosti padá jméno Alexeje Mordašova, majitele ruské ocelářské jedničky Severstal, jde ale skutečně jen o čisté spekulace. Evraz podle dostupných informací jednal o prodeji také se společností ArcelorMittal Ostrava, která vítkovické ocelárně dodává surové železo, jednání ale zkrachovala hned na počátku, protože ArcelorMittal odmítl za ztrátové vítkovické hutě zaplatit a naopak žádal „zápornou cenu“, tedy prémii od samotných Rusů za to, že jejich zadlužená aktiva převezme. Ostravský Evraz čerpá od své mateřské skupiny vysoké provozní úvěry a budoucí vlastník bude muset tyto závazky splatit.

Z českých firem není znám kromě Trojka žádný jiný současný kandidát na odkoupení Evrazu. Na trhu se sice spekuluje také o lobbistovi a podnikateli Martinu Ulčákovi, spolumajiteli retailového řetězce Gecco Tabak a investiční firmy E-Invest, toho ale podle ostravských zdrojů mnohem víc zajímají jeho další investiční projekty, na nichž pracuje s dalšími partnery, především koupě aktiv teplárenské skupiny Alpiq, vstup do Sokolovské uhelné či rozjezd elektromontážní firmy. Zájem nemá ani majitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík, jehož továrna tvořila před privatizací s hutní částí jediný celek. Spojení s Evrazem by sice pro Světlíka mělo logiku, na velkou akvizici je ale příliš zadlužen a Rusové prý za Evraz požadují vysokou cenu, údajně v miliardách korun.

Vítkovický Evraz tvoří ocelárna a válcovna. Ocelárna s 300 zaměstnanci od roku 2010, kdy evropské hutnictví zasáhla první vlna krize, pravidelně zastavuje provoz. Firma v dobách odstávky zastavuje odběr surového železa z vysokých pecí další ostravské firmy ArcelorMittal Ostrava a válcovna v těchto obdobích přechází na výrobu z dovážených polotovarů. Vítkovická ocelárna stála několik měsíců v loňském roce, letos už zažila další odstávku v dubnu. Teď ale lidé z firmy čekají další zastavení provozu. „Ocelárna nemá nakoupený materiál na červen, vypadá to, že se ji vedení znovu chystá zastavit,“ řekl Insideru zdroj z Evrazu. Manažer ArcelorMittalu Jan Rafaj ale ve středu pro Insider uvedl, že jednání o odběru suroviny na červen mezi oběma firmami finišují a k odstávce vítkovické ocelárny od příštího týdne nakonec spíš nedojde.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy