Ničí nás našimi sliby, litují politici, kteří se zavázali Rekonstrukci státu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 9. 2014 16:54
Celkem 165 poslanců před volbami podepsalo, že budou podporovat konkrétní opatření, která zlepší kontrolu hospodaření s veřejnými penězi a vymazání klientelistických vazeb.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Nový zákon o státním zastupitelství ještě ministryně spravedlnosti Helena Válková nemá zcela dopsaný. Už teď však tuší problém: jestli chce spornou normu o vyšetřování kauz prosadit, bude ji muset obhájit nejen před politiky, ale také před Rekonstrukcí státu, stále silnějším projektem protikorupčních organizací, který hlídá, jestli politici plní, co před volbami slíbili.

„Rekonstrukce státu nás ničí našimi závazky. A dělá z našich poslanců pachatele, pokud nebudou plnit, co slíbili,“ postěžovala si ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Proč jsme to jen podepsali?

Tenhle názor se přitom ve sněmovně ozývá stále hlasitěji. Celkem 165 poslanců před volbami podepsalo, že budou podporovat konkrétní opatření, která zlepší kontrolu hospodaření s veřejnými penězi a vymazání klientelistických vazeb.

Jde o víc než čtyřicet jasně daných závazků, které stanovila Rekonstrukce státu, složená například ze šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky či Pavla France, advokáta kanceláře Frank Bold, dříve Ekologického právního servisu. Poslanci například podpořili, že by politické strany měly mít transparentní účet, aby bylo možné sledovat, jestli si nevytvářejí černé fondy na volební kampaně. Nebo že ve vedení státních podniků nemají sedět političtí „trafikanti“, ale odborníci. A že všechny smlouvy za veřejné peníze mají být na internetu.

Jenže někteří poslanci teď říkají, že při projednávání zákonů narážejí na hranice toho, co dokážou ovlivnit. Třeba zákon o státní službě, který měl vytvořit profesionální úředníky nezávislé na politicích. Koalice měla problém ho prosadit, a ze zákona tak vypadla většina opatření, která poslanci Rekonstrukci státu odkývali. Jinými slovy – poslanci zjišťují, že možná slíbili víc, než můžou splnit.

„Nemají žádné zkušenosti a nevědí, co je realizovatelné,“ řekl Petr Bendl z ODS. „Pro mě je to ponaučení, že než příště někomu něco podepíšu, důkladně si to prostuduji a pročtu. Změnili se v lidi, kteří neomylně tlačí na pilu,“ hodnotí poslanec ANO Ivan Pilný.

Jiným poslancům zase vadí, že Rekonstrukce státu chce po politicích až příliš. „Když jako poslanec prosadím šest věcí z deseti, je to úspěch. Oni ale chtějí devět z devíti zákonů, jinak si připadají jako neúspěšní,“ kritizuje Chvojka.

„Nemůžou se vymlouvat“

Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu tyhle argumenty zpochybňuje. Připomíná, že hlavní cíle jejich projektu podepsali všichni lídři koaličních stran. „Takže není důvod, aby se poslanec bál podpořit to, co před volbami podepsal. Zatím to spíš byli řadoví poslanci, kteří hledají cesty, jak přijetí zákonů obejít,“ říká Hořejš. Za příklad dává poslance Pilného, který se postavil proti zveřejňování smluv.

Autoři Rekonstrukce státu vytvářejí cílený tlak, aby politici sliby splnili. Ne v zákulisí sněmovny, ale veřejně – a přímo na tom postavili svoji strategii. Na webu Rekonstrukce státu je možné najít, k čemu se ten který poslanec zavázal a jak nakonec hlasoval. Před hlasováním také Rekonstrukce státu posílá politikům upozornění, jestli to, co mají na stole, odpovídá slibům.

Informace, jak si ten který zákon právě stojí, putuje i k 43 tisícům lidí, kteří na stránkách aktivistů zaregistrovali svůj e-mail. Ještě před říjnovými obecními volbami navíc dostane milion domácností do schránek shrnutí, co vše strany pro protikorupční zákony udělaly.

Marie Bastlová, Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy