Inside sport - Policie v posledních hodinách zatkla 12 současných či bývalých fotbalistů kvůli manipulování s výsledky zápasů a takzvaným cinklým sázkám. Jde o případ, na němž policisté spolupracovali s Fotbalovou asociací ČR posledních 11 měsíců.
V knize Kmotr Fotbal, která vyšla v naší edici Insider, autor Luděk Mádl věnoval jednu kapitolu také cinklým sázkám. Nepopisuje pochopitelně poslední vývoj, ale zajímavé okolnosti kolem tohoto obrovského skandálu ano. Přinášíme vám ukázku z této kapitoly.
Knihu Kmotr fotbal si můžete zakoupit ZDE: http://www.denikinsider.cz/e-shop/produkt/?id=4
nebo ZDE: http://www.denikinsider.cz/predplatne/
......
Kapitola 9: Sudí Býma – poker a úprk z Riviéry
Měli kopat obyčejný zimní přáteláček. Ale děly se kolem něj neobyčejné věci. Na jedné straně hřiště vyběhl ostravský Baník, na té druhé moravský klub, který nesmím jmenovat, protože bych tak mohl prozradit chlapíka, co mi to vyprávěl.
Šlo o to, že rozhodčí toho zápasu se hlavně zajímal, jestli se utkání bude natáčet na nějakou kameru. Když zjistil, že ne, viditelně se mu prý ulevilo. A pak pískal tak, že se všichni zúčastnění nestačili divit. Na obou stranách si prý vymyslel penaltu, když gólman jednu z nich regulérně chytil, nechal ji opakovat.
Fór je v tom, že se ten rozhodčí jmenoval Pavel Býma. Jeden ze dvou sudích, co sepsali notářská prohlášení o úplatcích kolem zápasu Jablonec–Plzeň.
Chlapík, co mi příběh vyprávěl, si na něj vzpomněl, když si v médiích četl velké články o akci Europolu. Ten se v únoru 2012 pochlubil obří akcí Veto.
Oznámil, že kvůli takzvaným fixing matches je vyšetřováno 680 utkání, z toho zhruba 380 na evropském kontinentu, celkem v 15 zemích. Fixing matches jsou zfixlované zápasy, ten termín bývá v posledních letech používán v kontextu se sázkařským průmyslem. Říkejme jim proto cinklé sázky.
To, co měl Býma v utkání provádět, by mohlo zapadat do teorie, že si někdo na tu přípravičku vsadil, konkrétně na to, že v ní padnou nějaké ty góly. A že právě Býma to měl zařídit.
V jeho neprospěch každopádně mluví fakt, že podobné podezření se kolem jeho osoby neobjevuje poprvé. A to nemluvím o schůzce s panem X poblíž obchodního domu Kotva, kdy mi odvyprávěl příběh o údajné české sázkařské mafii.
Mluvím o kauze z února 2011, kdy se v turecké Antalyi hrály přátelské mezistátní zápasy Bulharsko–Estonsko (2:2) a Lotyšsko–Bolívie (2:1). Pořádala je agentura Footy Sport International – a měly prazvláštní průběh.
Nejspíš i proto, že na ně bylo podle magazínu Stern nasázeno v přepočtu 122 milionů korun…
Skórovalo se hlavně z pokutových kopů. Neproměnil jsi? Nevadí, dostaneš od sudího šanci na reparát. Jako už bychom to někde slyšeli, ne? Ty zápasy byly tak podezřelé, že asociace zemí, které se té taškařice zúčastnily, uvědomily FIFA.
A už se dostáváme k Býmovi. Na webové stránce bolivijské národní asociace se totiž objevila zpráva, že problematický duel Lotyšsko–Bolívie řídila česká trojka Pavel Býma, Zdeněk Kypr a Leoš Knietel.
A světe, div se, všichni tři jmenovaní se zrovínka tou dobou v Antalyi nacházeli. Popřeli ale, že by ten zápas pískali. A podle všeho měli pravdu.
Vyšetřování FIFA určilo, že oba duely pískali rozhodčí z Maďarska: Kristian Selmeczi a Kolos Lengyel. U Lengyela se na momentík zastavme.
Budapešťská prokuratura mu toho totiž napočítala víc. Mimo jiné zmanipulování přípravných zápasů, jež v lednu 2011 (tedy týden před Antalyí) odehrály v Budapešti s tamním Honvédem týmy Duslo Šala a Dukly Banská Bystrica.
Spolu s komplicem si na ty duely měl Lengyel vsadit vždy 40 000 eur, vydělat pak měli vždy půl milionu. Na co přesně si ti dva měli sázet, zprávy maďarských a slovenských médií neupřesňují, ale nejspíš na výhru Honvédu.
Fotbalisté Banské Bystrice vzpomínají, že je sudí řezal jak žito, neuznal jim regulérní gól a proti nim nařídil dvě vymyšlené penalty. Slováci nakvašeně opustili hřiště ještě před koncem hrací doby. Tohle v přáteláku nečekali.
Ale to jsme dost utekli od Býmy, který se v té době pohyboval na úrovni druhé ligy, a jeho kolegů, již působili jako asistenti v moravských divizích.
„To víte, že jeden ten zápas v Antalyi měli pískat. Ale někdo z vedení českého svazu se dozvěděl, že je ta akce v podezření a monitorovaná. A dal jim echo, tak se včas zdekovali,“ slyšel jsem u kávy hned od dvou lidí, co s tím tehdy měli dost co do činění. Rok a půl bylo kolem Býmy ticho, ve fotbalové pyramidě se propadl k pískání divize. A v novinových titulcích se jeho jméno opět objevilo v říjnu 2012.