Nad vodovodní přípojkou pochopíte, jak pracují politici

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 4. 2013 14:36
Poslanci v zemědělském výboru sněmovny začali dnes hledat cestu, jak vysvětlit voličům, že by kromě stále rostoucích cen vodného a stočného měli nově ještě místo vodárenských společností platit opravy přípojek, v nichž k nim dražší a dražší voda přitéká.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce – Poslanci v zemědělském výboru sněmovny začali dnes hledat cestu, jak vysvětlit voličům, že by kromě stále rostoucích cen vodného a stočného měli nově ještě místo vodárenských společností platit opravy přípojek, v nichž k nim dražší a dražší voda přitéká.

Původně poslanci takovou možnost bez patrných výhrad propustili v prvním čtení novelizovaného zákona. Veřejnost pak na ni sice upozornil úřad ombudsmana, ale někteří politici a úředníci dnes tvrdí, že právě úřad veřejného ochránce práv byl iniciátorem změny, která momentálně zvedá veřejné mínění ze židle.

Kdo za to může

Když se Insider pokusil zrekonstruovat, jak se kritizovaná změna v novele vzala a kdo na ni ombudsmana upozornil, zaznamenal nejprve drobnou přestřelku.

„My na to přišli sami. Víceméně to vycházelo ze sporů, které jsme už řešili,“ upřesnila Insideru v telefonickém rozhovoru zástupkyně vedoucí jeho právního odboru Jana Gregorová, která pracovala na připomínkách k zákonu.

„Zásadní připomínka přišla od ombudsmana, my to v původním návrhu vůbec neměli,“ hájí se naopak náměstek ministra zemědělství pro úsek vodního hospodářství Aleš Knedlík. Právě ombudsman prý chtěl, aby se upravilo vlastnictví a opravy vodovodních přípojek pod veřejným prostranstvím.

„My ale jen chtěli, aby se vyřešily opravy. Máme řadu příkladů, kdy občané žádají nějakou trvalejší opravu a přou se s provozovateli vodovodních sítí. Současný zákon nestanovil žádné sankce,“ namítá zase Jana Gregorová.

Jenže ombudsmanovo řešení sankcí bylo podle ministerstva v kolizi s vlastnickým právem a občanským zákoníkem – a tak Legislativní rada vlády připravila známé řešení: ať opravy hradí vlastník přípojky, tedy občan (nyní platí jen vybudování, nikoliv opravy přípojky). „Legislativní rada vlády tedy na připomínku ombudsmana nadefinovala toto znění,“ upřesňuje ministerský náměstek Knedlík.

Proč jsme to pustili

Poslancům pak takové řešení nepřišlo při prvním projednávání zákona špatné. Prostě neměli o "drobném" úskalí ani potuchy. A pokud je někdo měl, s kolegy se v rozpravě o to nepodělil.

„Běžné je, že zákon projde prvním čtením a propustí se do výborů. Strašit lidi, co se na ně chystá, je zcela zbytečná věc. Legislativní proces končí přece podpisem prezidenta,“ poučuje nad otázkou přípojek Pavol Lukša z TOP 09, předseda zemědělského výboru.

„Chtěl bych vidět novináře, jak by přečetli všechny zákony, které třeba jen teď přišly do sněmovny,“ hájí svou práci zpravodaj novely, poslanec Ladislav Skopal ze sociální demokracie. Zapomněl však na to, že právě od zpravodaje se z povahy věci očekává, že zákon přečte velmi pečlivě.

Mimochodem – lídři Skopalovy strany po ombudsmanově upozornění okamžitě kvůli přípojkám zaútočili na vládu a samotný poslanec už na dnešní schůzi trefil do černého: „Myslím, že takhle se to mělo uvést: tento paragraf je špatný, měl by se vyhodit.“

Při prvním čtení však – jak Insider přečetl ve stenozáznamu – zákonodárce Skopal naopak pochválil ministra dopravy (ministr zemědělství nebyl přítomen), že zákon představil „zcela brilantně“. Skopal použil přesně čtyři věty, aby zákon poslancům objasnil, včetně závěrečného „Děkuji“.

Ministr Stanjura (zastupující zemědělce Bendla) předtím ale promluvil jen o „posílení ochrany odběratelů“ či „upřesnění působení orgánů státní správy“. Celá rozprava při prvním čtení zákona trvala jen několik minut, nikdo se do ní totiž kromě ministra a zpravodaje nepřihlásil.

„Byla to technická norma a jako technická by měla i zůstat,“ naznačil směr dalších debat dnes na zemědělském výboru komunista Pavel Kováčik, který je podobně jako ombudsman pro to, nezatěžovat víc odběratele.

Nepřípustné, řekli od ombudsmana

„Z našeho pohledu není zatížení občanů nad rámec toho, co platí dosud, přípustné,“ shrnuje stanovisko úřadu ombudsmana Gregorová.

Zákon tak pod veřejným tlakem zřejmě dozná změn. Je ale otázkou, zda by si toho bez upozornění poslanci vůbec všimli, nebo zda by povinnost občanů platit opravy vodovodních přípojek nakonec v takřka stostránkové vysoce technické novele přece jen nezůstala až do „podpisu prezidenta republiky“.

Zemědělský výbor bude novelu jako jediný rozebírat a případně navrhovat opravy, protože jinému výboru plénum sněmovny projednávání nepřikázalo. Dnes byla věc přípojek odložena.

Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy