Mitt Romney vrací do Česka martýrium s protiraketovým radarem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 8. 2012 13:45
Republikánský kandidát Mitt Romney vyčetl svému soupeři, prezidentu Baracku Obamovi, že ve své zahraniční politice "opustil přátele z České republiky a z Polska“.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Česko se stalo nečekanou kartou v americké prezidentské kampani.

Republikánský kandidát Mitt Romney vyčetl svému soupeři, prezidentu Baracku Obamovi, že ve své zahraniční politice "opustil přátele z České republiky a z Polska“. Na mysli měl samozřejmě postavení radaru protiraketové obrany v České republice, které v roce 2009 odpískal právě Obama.

Podle amerického listu The Washington Post by se dokonce Romney v případě vítězství mohl o vzkříšení idey protiraketové obrany pokusit. Její klíčovou součástí byl právě český radar.

„Mohl by nastat obrat ve věci protiraketových systémů zaštítěných NATO, které Obama v Evropě prosazuje, a mohly by se vrátit ambicióznější plány, které propagovala vláda George W. Bushe,“ napsal minulý týden americký deník.

Šlo o článek, v němž američtí novináři popisují diplomatické plány Romneyho na základě “off the record“ rozhovorů s jeho zahraničně-polickými poradci.

Na druhé straně Atlantiku, v Česku, přitom vládnou v podstatě stejní lidé, kteří byli u moci, když se o radaru poprvé jednalo. Dokonce je tu podepsaná smlouva o umístění radaru, kterou tehdejší (a současný) ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v létě 2008 podepsal s USA.

Přestože dohoda je stále na ministerstvu, český šéfdiplomat Insideru řekl, že návrat radaru vidí jako nepravděpodobný.

„Ve Washingtonu zřejmě též vládne okurková sezona. Jedna věc je kritizovat, druhá pak vrátit se tam, kde už to jednou bylo. A to - i s ohledem na úsporná opatření v USA - není pravděpodobné,“ řekl  Karel Schwarzenberg.

Někdejší hlavní advokát radaru, současný ministr obrany Alexandr Vondra, se pak k obnovení horkého tématu domácí politiky v podstatě ani nevyjádřil. „Protiraketová obrana je důležitá, v NATO se na tom shodujeme a role USA je při jejím budování nezastupitelná," uvedl.

Romney nedávno při proslovu k veteránům, který využil ke kritice Obamovy zahraniční politiky, podle amerických médií řekl, že Obama selhal při "péči" o americké spojence.

"Začalo to nečekaným opuštěním přátel v Polsku a v České republice. Statečně se s námi dohodli, že poskytnou místo pro naše protiraketové systémy, ale v poslední hodině se dozvěděli, že dohoda už neplatí,“ bouřil.

V tom, že Obama nečekaně projektu vystavil stopku (v památném nočním telefonickém rozhovoru do barrandovského panelákového bytu tehdejšího premiéra Jan Fischera), se Romney nemýlí. Zároveň už ale nedodal, že tehdejší Topolánkova vláda neměla bezpečný počet hlasů, aby smlouvu o radaru mohla prosadit v Parlamentu přes odpor levice, která si z americké přítomnosti v Česku udělala klíčové politické téma Topolánkovy éry. Ratifikace přitom byla podmínkou, aby smlouvy vešly v platnost.

Navíc o radaru se vládě nepodařilo přesvědčit veřejnost, dobové průzkumy hovořily až o 70procentní většině, která byla proti přítomnosti amerických vojáků hlídajících „oko“ protiraketového štítu v Česku.

Favoritem prezidentských voleb v USA  je nyní prezident Obama. Ten hned v počátku svého prvního mandátu dal najevo, že diplomatický „klid zbraní“ s Ruskem, které hlasitě proti radaru v Česku a raketám v Polsku protestovalo, upřednostňuje před nadstandardními vztahy se střední Evropou.

Nástupce českého radaru už nyní funguje v Turecku. Ale zatímco Česko přišlo zkrátka úplně, Poláci nakonec „své“ rakety, byť podle přepracovaných plánů, dostanou. Od roku 2018 mají protiraketové střely v barvách NATO chránit Evropu a USA právě ze základen v zemi severních sousedů České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy