Inside Sport - Nejslavnější hokejová soutěž světa od jara spí, ale přesto „vydělává“.
Fanoušci za mořem mají smůlu a nemohou nejlepší hokejisty světa kvůli výluce vidět v akci, hodnota samotných klubů podle aktualizovaného žebříčku amerického magazínu Forbes výrazně vzrostla. Dokonce překonala všechny rekordy, v průměru o 17,5 procenta.
Je to především díky Torontu. Maple Leafs jsou nejcennější značkou, co NHL má. Jako vůbec první klub dosáhli hodnoty jedné miliardy dolarů. Loni přitom jejich cena dosahovala pouze poloviny - 521 milionů.
Jak je možné, že takový vzestup nastal zrovna v době, kdy ligu pustoší válka majitelů klubů s hokejovými odbory? Podle magazínu hraje prim změna většinového vlastníka na konci loňského roku. A taky hokejové šílenství.
Přestože se Toronto sedmkrát v řadě neprobojovalo do play-off a poslední Stanley Cup získalo v 70. letech, zájem mezi diváky je ve městě tak velký, že jsou všechny zápasy Maple Leafs dlouho dopředu vyprodány. Kvůli mase lidí, kteří touží získat vstupenku, dokonce zámořská soutěž dlouhodobě uvažuje o vzniku nového klubu hned v sousedství, v Hamiltonu.
Druhým nejcennějším klubem NHL je New York Rangers s hodnotou 750 milionů dolarů a třetí o zhruba 200 milionů „levnější“ Montreal. Ligový průměr je přitom pouze 285 milionů a nejlevnější St. Blues stojí pouze 130.
Na těchto číslech se nejlépe ukazuje význam, který jednotlivé kluby pro soutěž mají. Zatímco po St. Blues neštěkne pes, kluby velké trojky jsou klíčové a mají hlavní podíl na ziscích soutěže. Toronto, New York a Montreal pro soutěž vynášejí neuvěřitelných 83 procent (!) ligových příjmů.
Otázkou ale zůstává, jak budou čísla vypadat příští rok. Svár v jednání o nové kolektivní smlouvě nevyřešili ani úředníci z federální vlády USA a pesimisty začínají být i samotní hokejisté, kteří už počítají s tím, že liga letos nezačne vůbec. Do toho všeho přilévají olej do ohně i fanoušci. Ve Filadelfii vzniká iniciativa, která má za cíl bojkotovat první zápasy, až se liga dohodne. Jestli vůbec.