Martin Kúšik: Zůstávám akcionářem Penty a na penzi se nechystám

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 4. 2013 13:48
Kúšik prohlašuje, že ho k odchodu z vedení Penty po 19 letech vede touha zvolnit pracovní tempo a víc si organizovat život podle vlastních představ než podle potřeb velké skupiny. „Letos budu mít 44 let, jsem zhruba v polovině produktivního života. Pokud mám udělat nějakou změnu, musím ji udělat teď," řekl při rozhovoru se Zuzanou Kubátovou.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Když jeden ze zakládajících partnerů investiční skupiny Penta Martin Kúšik ohlásil koncem března, že se rozhodl ukončit aktivní působení ve skupině, zdálo se, že Pentu čeká velké účtování. Kdyby totiž skupina spravující aktiva převyšující 4,5 miliardy eur měla odcházejícího partnera jednorázově vyplatit, pořádně by to jejími financemi otřáslo.

Výplata mnohamiliardového odchodného se ale nekoná.

„Zůstávám nadále akcionářem Penty, rozhodně nemám v plánu si vzít svůj podíl a jít,“ říká Kúšik, který v Pentě drží zhruba dvacet procent akcií (přesné podíly společníků v Pentě nejsou známy). Okamžitý odchod jednoho ze společníků ani není možný, podle Kúšika tomu brání akcionářské dohody. „Pokud by někdo z nás chtěl odejít, vyrovnání s ním by trvalo podle smluv několik let,“ vysvětluje v rozhovoru pro deník Insider.

O investicích chci spolurozhodovat

Kúšik tak zůstává podílníkem investičního fondu Penty, sídlícího od loňska na ostrově Jersey, vystupuje ale z managementu správcovské společnosti.

Manažerských kompetencí se přitom nevzdává úplně: „Budu dál členem investiční komise. Ta se schází jednou či dvakrát za měsíc a schvaluje projekty, do kterých má Penta vložit kapitál. Kromě toho se hodlám účastnit jednání Executive Boardu, který se schází zhruba čtyřikrát do roka a hodnotí výkonnost a vývoj jednotlivých našich projektů. A do třetice – budu dál chodit i na pravidelná setkání, kde s partnery diskutujeme o další investiční strategii Penty. Ta se konají také zhruba jednou za čtvrtletí,“ vypočítává.

Kúšikovu dosavadní operativní práci převezme další z partnerů, Marek Dospiva. Jde především o dohled nad investicemi v Německu, kde by Penta ráda v budoucnu ještě aktivněji expandovala. Nyní tam vlastní podíly ve strojírenské firmě Gehring Technologies a ve výrobci krmiva pro domácí mazlíčky Gimborn. Loni Penta v Německu otevřela nové obchodní zastoupení a najala pro region investičního ředitele Thomase von Wernera, bývalého „senior directora“ v místních investičních firmách EQT Partners a Odewald & Compagnie.

„Díky tomu, že teď máme pro Německo místního seniorního manažera, bude pro Marka převzetí mých úkolů schůdné,“ říká Kúšik.

Sám zřejmě nebyl s vlastnoručním řízením investic v Německu zcela spokojen: „Ve vyhledávání nových projektů na německém trhu mám slabou kompetenci. Umím dobře posoudit potenciál a perspektivu konkrétních projektů, na vyhledávání nových příležitostí je ale lépe mít místního člověka s místními kontakty a místní zkušeností.“

Dospiva, který jinak řídí projekty Penty v Česku a pod nějž kromě toho spadá celý realitní byznys skupiny, se tak bude moci zaměřit pouze na dohled nad německým trhem. Kúšikův odchod prý bere – stejně jako ostatní partneři – „s pochopením“.

Když je potřeba zvolnit

Kúšik prohlašuje, že ho k odchodu z vedení Penty po 19 letech vede touha zvolnit pracovní tempo a víc si organizovat život podle vlastních představ než podle potřeb velké skupiny. „Letos budu mít 44 let, jsem zhruba v polovině produktivního života. Pokud mám udělat nějakou změnu, musím ji udělat teď. Začínat novou životní etapu v padesáti by bylo mnohem těžší a v šedesáti už by to asi vůbec nešlo,“ líčí svůj pohled na kariéru. Nehodlá se ale stát jen rentiérem, který by se věnoval pouze dohledu nad svým kapitálem v Pentě. „Časem se chci pustit do vlastních projektů, zatím ale tenhle plán nemá konkrétnější rámec a také to není otázka příštích týdnů,“ říká.

K rozhodnutí opustit vedení Penty ho prý zčásti vede i chuť věnovat se mnohem víc než dosud vlastní rodině. Má čtyři syny ve věku od půl roku do 11 let a chce s nimi trávit víc času.

„Čím je člověk starší, tím důležitější jsou pro něj i emoce. A s manželkou jsme si řekli, že chceme spolu prožít úžasný život, a to přesně podle toho, jak si to vysníme, ne podle toho, co dovolí práce.“ Skloubit představy intenzivnějšího rodinného života s prací v Pentě se mu prý nedařilo už proto, že firemní kultura tu příliš nepočítá s individuálními rozdíly v pracovním tempu a třeba úvahy o čtyřdenním pracovním týdnu pro vytížené manažery tu rychle vzaly za své.

Stál u zrodu i velkých obchodů

Kúšik je zakládajícím partnerem Penty, jež vznikla v roce 1993.

Vstupní kapitál přinesli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, kteří jej získali v době studií v Pekingu dovozem čínského zboží na česko-slovenský trh. Peníze se rozhodli investovat do tehdy se rozbíhajících obchodů s akciemi na rodícím se kapitálovém trhu. K rozjezdu nové firmy přizvali tehdy další tři kamarády – Kúšika, Jozefa Oravkina a Juraje Herka. Všichni se znali ze studentských let, setkali se na gymnáziu v Banské Štiavnici na přípravce pro studium moskevského Institutu mezinárodních vztahů. Zatímco Dospiva s Haščákem pak skutečně v Moskvě vystudovali, Kúšik absolvoval práva a ekonomii na Karlově univerzitě a na Universidad Complutense v Madridu.

Kariéru začínal v jedné z bratislavských advokátních kanceláří, kterou však kvůli Pentě po krátké praxi v roce 1994 opustil. K podnikání ho zřejmě táhly i vrozené geny, jeho prarodiče i rodiče pěstovali květiny a prodávali je na tržištích už za socialismu – v době, kdy živnostníků na vlastních nohou působilo v Československu jen pár.

Když se akcionáři Penty v roce 2001 rozhodli expandovat ze Slovenska na český trh, ujali se rozjezdu českých aktivit Dospiva a právě Kúšik. Oba se tehdy přesunuli do Prahy, Kúšik ani dnes o návratu na Slovensko neuvažuje. „Zvykl jsem si tu, tady jsem zažil největší pracovní úspěchy, mám tu rodinu, jsme rozhodnuti tu zůstat,“ říká.

Je pravdou, že se podílel na přípravě nejvýznamnějších obchodů Penty v Česku: na operaci s akciemi Severomoravských vodovodů a kanalizací, na nichž Penta vydělala čtyři miliardy korun, na budování sítě lékáren Dr. Max či na nákupu loterijní Fortuny.

V Pentě chce Martin Kúšik ještě dokončit rozpracované úkoly, což mu zabere čas zhruba do konce letošního roku, v létě si ale hodlá vybrat pořádnou dovolenou: „Udělám si několikatýdenní pauzu a během ní si přesně promyslím své další pracovní fungování.“ Zdá se tedy, že Kúšikova kancelář – prosklený box umístěný na střeše domu nad pražskými Příkopy s unikátním výhledem na město – nedostane žádného nového obyvatele. Marek Dospiva, který sídlí v sousední střešní skleněné krychli, zůstane na tomto velitelském můstku Penty sám. Po Novém roce se totiž sídlo skupiny přesune do vlastních prostor v nově budovaném Florentinu, takže se v Kúšikově kanceláři Na Příkopech už nestihne nikdo nový zabydlet.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy