Malé zakázky na jednom webu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 7. 2014 17:48
S nápadem shromažďovat malé zakázky na jednom webu přišla firma B2M, která se specializuje na onlinové sjednávání byznysu.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Pavel Korda si každý den na pár minut sedne k internetu a projede si Úřední nástěnku. Stavař z Velkých Hydčic na Klatovsku se dívá, jestli nenajde veřejnou zakázku pro svoji malou firmu. Na rozdíl od velkých zakázek totiž ty podlimitní nemusejí být v centrálním věstníku a starostové je vyvěšují jen na obecní weby. „Na to, abych je všechny procházel sám, nemám čas. Zatím je práce dost, ale průběžně web sleduju. Až se tam objeví něco hodně blízko mého revíru, šmátnu po tom,“ říká živnostník, jehož firma podniká už dvaadvacet let.

S nápadem shromažďovat malé zakázky na jednom webu přišla firma B2M, která se specializuje na onlinové sjednávání byznysu. Ke dnešnímu dni si jich tu mohou živnostníci projít skoro sto šedesát tisíc. Od dodávky odpadkových košů do brněnských ulic až třeba po rekonstrukci vodoléčebného areálu na Mostecku. „Díky kombinaci speciálního softwaru a lidské práce dokážeme vyhledat zakázky, které nejsou zveřejňovány v souhrnných věstnících,“ vysvětluje Otto Kočí, který za projekt zodpovídá.

Malé a podlimitní zakázky jsou takové, které u stavebních prací nepřesahují cenu šesti milionů a u dodávek a služeb dva miliony. Právě na takové mají šanci dosáhnout i menší firmy, které jinak plní roli subdodavatelů u velkých projektů. Na rozdíl od těch však ne-existuje jedno místo, kde by se daly všechny drobnější veřejné investice najít. Podnikatelé za přístup na „nástěnku“ zaplatí zhruba čtyři tisíce měsíčně. Pokud během roku nevyužijí ani jednu nabídku, dostanou své peníze zpátky.

Starostové se zároveň nemusejí bát, že by se jim s podstřelenými cenami hlásili zájemci z druhé strany republiky. V drtivé většině vypsaných podlimitních (i nadlimitních) zakázek je rozhodujícím kritériem nejnižší nabídnutá cena a po započtení nákladů na dojíždění by se podnikatelům taková výprava nevyplatila.

Podnikatelé ovšem mohou narazit na jiný problém, když se o veřejné peníze začnou ucházet, a to na to, že se někdy jedná o zakázku šitou na míru nebo předdomluvený byznys. „Bývá to podvod. Jen nachystáte rozpočet a někomu děláte křoví. V rámci výběrového řízení se stejně nedokážeme prosadit,“ zhodnotil své zkušenosti Jaromír Horbal, který dělá zednické a stavební práce na Opavsku.

Podobné praktiky by mohl omezit povinný registr smluv, který má sněmovna schvalovat na mimořádné schůzi v červenci. Všechny smlouvy by musely obce vyvěšovat na internet a bylo by vidět, jestli veřejné peníze netečou pořád stejným směrem. „Líbí se mi na tom ta posílená možnost veřejné kontroly. Pokud bude obec zadávat pořád stejnému dodavateli, můžete si to snadno dohledat,“ zhodnotila již dříve Věra Jourová (ANO), ministryně pro místní rozvoj. Velká část poslanců je však proti registru.

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy