Malé firmy ve finančních problémech možná dostanou „druhou šanci“

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 8. 2014 21:10
Asociace malých a středních podniků, která zastupuje přibližně 260 tisíc firem a živnostníků, požádala ministerstvo spravedlnosti, aby změnilo insolvenční zákon
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Malé podniky, které přestanou zvládat splácet své závazky, možná budou mít v budoucnu větší šanci přežít. Asociace malých a středních podniků, která zastupuje přibližně 260 tisíc firem a živnostníků, již požádala ministerstvo spravedlnosti, aby změnilo insolvenční zákon. To by mělo umožnit i firmám s obratem do padesáti milionů, které zaměstnávají nanejvýš padesát lidí, aby své finanční potíže mohly vyřešit restrukturalizací.

„My prostě chceme i malým společnostem umožnit to, co už dnes mohou dělat velké,” říká předseda asociace Karel Havlíček. Pokud se v současnosti dostane firma do insolvence, má téměř padesáti procentní šanci, že se skončí v úpadku. Řešit jej reorganizací a nikoliv pouze konkurzem, který znamená konečnou, ale mohou pouze firmy s obratem vyšším než 50 milionů.

Podle informací partnerských HN má nyní návrhy asociace na stole náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Že se ministerstvo tímto návrhem zabývá, potvrdil ředitel tiskového odboru Miroslav Konvalina. Žádné detaily ale nesdělil, pouze se omezil na prohlášení, že situaci nyní bude ministerstvo podrobně analyzovat.

Asociace už má poměrně konkrétní představu o tom, jak by ona „druhá šance“ měla fungovat. Týkala by se společností s obratem menším než padesát milionů korun. A důraz klade především na rychlost, celá reorganizace by musela proběhnout do dvou měsíců.

„Firma by musela doložit soudu, že po vyrovnání s věřiteli a snížení nákladů by byla schopna generovat kladný provozní hospodářský výsledek. A rovněž by musela předložit plán svého hospodaření na pět let dopředu,“ nastínil představy asociace Havlíček. Stejně tak by musela soud přesvědčit, že dokáže do pěti let splatit alespoň třetinu svého dluhu.

Nejedná se tedy jakýsi univerzální lék pro všechny firmy ve finančních problémech. Těmi, kdo by ze změny zákona měli především profitovat, jsou podle asociace podniky, které jsou sice zadlužené a nezvládají splácet, ale jsou dlouhodobě životaschopné.

Pokud by se tyto malé firmy dokázaly zachránit před konkurzem, pomohlo by to i věřitelům. „Řešení platební neschopnosti touto likvidační formou totiž nedokáže dostatečně uspokojit jejich nároky,“ říká Mores. Podle něj si i malé firmy „zaslouží“ mít reálnou možnost oddlužení, stejně jako už několik let občané prostřednictvím takzvaného osobního bankrotu.

Pokud by měl návrh asociace fungovat, je ale nutné podle něj provést mezi firmami širokou osvětu. „Firmy mnohdy čekají až do hořkého konce a pak je konec neodvratný,“ upozorňuje Mores.

I díky tomu naprostá většina firem skončí v případě úpadku v konkurzu. Podle údajů společnosti Credit Reform jenom za posledního dva a půl roku skončilo v úpadku téměř pět a půl tisíce firem. A svému konci se vyhlo díky reorganizaci, kterou povolil soud, pouhých jednadvacet z nich.

Podle Havlíčka je problémem i to, že se insolvenční správci do restrukturalizací u menších firem moc nehrnou. Tento způsob je totiž mnohem nákladnější a zdlouhavější, než konkurz a na středně velkých společnostech tím moc nevydělají. „Přitom práce je na tom stejně, jako s velkou firmou,“ podotýká Havlíček.

Radek Bednařík

 

Právě se děje

Další zprávy