Lesy ČR do detailu: O podniku nerozhoduje ministr, ale chobotnice

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 11. 2012 15:01
Dvacet let je česká veřejnost svědkem skandálů kolem státního podniku Lesy ČR a dvacet let se žádný z nich nevyšetřil. Šanci, že se to změní, snižuje i fakt, že podnik občas skartuje dokumenty dřív, než mu ukládá desetiletá lhůta. V závěrečné části rozhovoru to říká Zdeněk Valný, v současnosti zřejmě nejtvrdší kritik hospodaření státního podniku.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor - Dvacet let je česká veřejnost svědkem skandálů kolem státního podniku Lesy ČR a dvacet let se žádný z nich nevyšetřil. Šanci, že se to změní, snižuje i fakt, že podnik občas skartuje dokumenty dřív, než mu ukládá desetiletá lhůta.

V poslední – třetí - části rozhovoru, který se do detailu zaobírá situací v tuzemském dřevozpracovatelském průmyslu, to říká Zdeněk Valný, v současnosti zřejmě nejtvrdší kritik hospodaření státního podniku, jehož varování (mimo jiné i ohledně hrozícího krachu holdingu Less a škod, které tím státnímu podniku vzniknou) se pravidelně naplňují.

„Je tady nepochybná tendence určité skupiny lidí, která měla vliv na podnik Lesy ČR, si tento vliv i nadále zachovat, ale prostřednictvím jiných společností,“ tvrdí Valný, současný prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů. A dodává, že o tom, zda se současný ředitel Lesů ČR udrží ve funkci, nerozhoduje ministr zemědělství ani premiér, ale „chapadla chobotnice“.

Mimochodem, Insider požádal o interview právě i generálního ředitele podniku Svatopluka Sýkoru. Do dnešního dne nijak nereagoval.

Ještě když byly součástí koalice, prosazovaly vás Věci veřejné do pozice ministrova náměstka pro lesní hospodářství. Jaké jsou vaše vazby na tuto stranu?

Neřekl bych, že mám nějaké extra vazby na stranu. Spíš mám vztah k několika lidem z této strany. Tím prvním byl Milan Šťovíček, kterého jsem poznal ještě jako starostu Litvínova za ODS. Druhým člověkem, kterého jsem z Věcí veřejných poznal, je Kateřina Klasnová. Ta se na rozdíl od jiných politiků, se kterými jsem měl možnost jednat, projevila jako pracovitá a akční politička, která nezůstává pouze u slov. To mě samozřejmě zaujalo a dnes můžu říct, že ji považuji za vůbec nejaktivnějšího politika, který se v historii naší země zásadním způsobem zasloužil o pojmenování problémů v Lesích ČR a nebál se podat trestní oznámení.

Členem strany nejste?

Nejsem, nikdy jsem o tom neuvažoval a nikdy mi to ani nenabídli. Nejsem sám, kdo s nimi takto komunikuje. Koneckonců i současný náměstek ministra zemědělství, pan Mach, který byl se mnou na tom jediném jednání u ministra Petra Bendla za Věci veřejné a který nabídku na tento post obdržel po mně, není členem Věcí veřejných.

Proč jste se podle vás nakonec náměstkem nestal?

To je téma na samostatný rozhovor (směje se). Můžu pouze říct, že ta jednání se vlekla dva a půl měsíce a že byl podle mých informací obrovský odpor ze strany ODS a TOP 09. Byl jsem předem smířen s tím, že pravděpodobnost, že bych ten post získal, je velmi, velmi malá. Přesto si té nabídky dodnes vážím. Minimálně se podařilo vyslat signál, že někde mezi politiky existuje vůle dvacetileté tunelování Lesů ČR zastavit.

Představme si na chvíli, že byste se náměstkem stal. Je známo, že žádáte odstoupení vedení Lesů ČR. Když ale vynecháme personálie, co by bylo to hlavní, co byste řekněme za první půlrok v úřadě prosazoval?

Nepochybně by to byl hloubkový forenzní audit. A zastavil bych tendry, jak jsem žádal už dříve. Revize Dřevěné knihy byla mou další prioritou. Stopnul bych taky skartaci dokumentace.

Pokud si vzpomínám, NKÚ Lesům ČR mimo jiné vytkl, že v rozporu se zákonem neuchovaly dokumentaci k některým pohledávkám.

Přesně tak. V tom smyslu bych zpřísnil i archivační a skartační řád. Jak známo, v Lesích ČR jsou dokumenty starší deseti let skartovány. Jiří Oliva tak bude za chvíli nejčistším ředitelem v historii Lesů ČR.

Každopádně bych na základě přístupu k datovému skladu a účetnictví prověřil celou řadu podnětů, o kterých víme. Řadu z nich bych pak s vysokou pravděpodobností předal protikorupční policii.

Nezabývá se policie už něčím z toho?

K tomu, co v té věci dělá policie, se nechci vyjadřovat. Pokud dnes ale policie koná, je to nesmírný posun, protože veřejnost určitě zaregistrovala, že v podniku Lesy ČR nebylo za posledních 20 let nikdy nic vyšetřeno. Byť byla podána řada trestních oznámení, všechny ty případy skončily u ledu.

Já doufám, že všechny záležitosti pečlivě prošetří a konečně po dvaceti letech dospěje také ke konkrétním výsledkům, za které bude vyvozena konkrétní personální odpovědnost.

Podle vás se po krachu Lessu snaží situaci v českém lesnictví opět ovlivnit lidé, kteří jej přivedli tam, kde je. Můžete být konkrétnější?

Je tady nepochybná tendence určité skupiny lidí, která měla vliv na podnik Lesy ČR, si tento vliv i nadále zachovat, ale prostřednictvím jiných společností, které budou vítězit v zakázkách Lesů ČR nebo budou jinak zvýhodňovány. Například v oblasti platebních podmínek.

Pak je tady druhá skupina lidí, která se víceméně přirozeně snaží situace využít k posílení vlivu na Lesy ČR. V této druhé skupině bych viděl jako zásadní ty firmy, které jsou svázány se zahraničními dřevozpracujícími společnostmi.

To jsou, pokud vím, především společnosti rakouské.

Nepochybně ty vazby vedou do Rakouska.

Zeptám se znovu: není to z vaší strany konkurenční boj? Vy přece zastupujete velkou dřevozpracující firmu s ryze českým kapitálem.

Jsme výrobní družstvo s naprosto jasnou vlastnickou strukturou. Vlastní nás zhruba 130 majitelů a všichni jsou zaměstnaní ve firmě. Myslím, že v oboru nenajdete majetkově stejně průhlednou firmu podobného formátu, jako je DDL.

Nejde mi o konkurenční boj. Tendrů Lesů ČR se DDL neúčastní. Já spíš narážím na to, že systém veřejných zakázek vyžaduje určitou míru bankovních garancí. Tyto garance obdrží pouze ty firmy, které vykazují výrazně pozitivní hospodářské výsledky, což se většině z nich v současnosti nedaří. Anebo firmy, které mají silné bankovní anebo jiné zázemí. V případě, že půjde o firmu, která učiní dohodu s některou z velkých dřevozpracovatelských společností, za kterou stojí majetek například v Rakousku, nebo půjde přímo o její odnož, nepochybně dosáhne na bankovní garance mnohem snáz a v mnohem větší míře než kterákoliv z jiných firem. Z mého pohledu nejde o žádné lobbistické či protikonkurenční provolávání, ale o názor postavený na ryze pragmatické úvaze a dalších informacích.

A není to tedy nakonec tak, jak napsaly Hospodářské noviny, že trh se krachem Lessu prostě pročistí a zůstanou silné a spolehlivé firmy?

To, co v Hospodářských novinách provolal pan Petros Michopulos, bývalý organizátor volební kampaně ČSSD, dnes vystupující za dřevozpracující závod Javořice, a. s., je z mého úhlu pohledu totální nesmysl.

Krach Lessu žádný trh nepročistí. Kámen úrazu celého negativního dění nespočívá v činnosti holdingu Less, ale v systému prodeje státního dříví. Nestabilita a deformace trhu tu probíhá dál a příčiny jsou v systému prodeje dříví Lesů ČR, nikoliv v činnosti společnosti Less. Ať už se chovala více či méně morálně.

Trestních oznámení na hlavu Lesů ČR se po zprávě NKÚ sesypalo nebývale mnoho. Dokonce i ministr Bendl už připustil, že je v Lesích ČR „dlouhodobě nespokojen s řadou věcí“. Děje se podle vás kolem stávajícího vedení podniku něco mimořádného? Nebo je to jen další bouře, kterou přestojí?

Pozice pana Sýkory je nepochybně mimořádně silná. Já nemohu než podtrhnout slova místopředsedy NKÚ Miroslava Kaly, který v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že ministerstvo zemědělství je řízeno spíš Lesy ČR, než že jsou Lesy ČR řízeny ministerstvem zemědělství. Podobně tomu bude, podle mého názoru, i u premiéra Nečase. Tomu jsme jako asociace v roce 2010 poslali dopis se žádostí o jednání o situaci v lesnicko-dřevařském odvětví, na který jsme dodnes neobdrželi odpověď, byť jsme ho paní Janě Nagyové (Nečasova asistentka, bývalá ředitelka jeho kanceláře, pozn. red.), se kterou jsem telefonicky hovořil, zasílali dvakrát, protože ten první se údajně někde zatoulal.

Z tohoto snadno dovodíte, že to není ani ministr zemědělství, a já se obávám, že ani pan premiér, kdo rozhoduje o tom, zda pan Sýkora bude nebo nebude v čele Lesů ČR a jaká bude jejich strategie v klíčových oblastech. Mám obavu, že ať už tato vláda vydrží, nebo padne, tak tam pan Sýkora setrvá.

Myslíte si, že změna přijde, pokud se vlády chopí ČSSD?

Obávám se, že ne. Činnost stínového ministra zemědělství je totiž více než podivná. Jediné, nač se za celá léta zmohl, je provolávání o potřebě forenzního auditu. Ale v době, kdy zasedal v zemědělském výboru Parlamentu nebo kdy měl reálný vliv na pana Šebestu, kterého prosadil do funkce nestranického ministra zemědělství, neučinil vůbec nic. Neučinil nic, co by zabránilo vydání obory Radějov do rukou Šebestova přítele, pana Lea Novotného, v níž je Šebesta dodnes pravidelným hostem. Neučinil nic, co by zabránilo netransparentnímu způsobu prodeje dřeva při pni. Neučinil nic, co by Lesům ČR znepříjemnilo rozhazování v oblasti investic do IT technologií, PR zakázek či právních služeb...

Naopak. Pan Hašek je bývalým koncipientem kanceláře Jansta & Kostka, která je vedle právní kanceláře Toman & Devátý podle mého názoru jedním z nosných pilířů celého dění kolem Lesů ČR a která, dle mého názoru, zcela jednoznačně neúměrně profituje na zakázkách Lesů ČR. Což koneckonců pojmenoval i NKÚ, to není žádné tajemství.

To nezní moc optimisticky. Jaká je podle vás šance, že budou Lesy ČR v dohledné době hospodařit důsledně transparentně?

Peníze se z Lesů ČR vyváděly k politickým stranám už v 90. letech. Akorát přes lesnické zakázky a těžební firmy. To zkomplikoval zákon o veřejných zakázkách, který do této oblasti vložil mnohem tvrdší podmínky a který umožnil významný přesun zisků na stranu Lesů ČR. Nastal určitý zlom a ty lobbistické skupiny si našly jiné cesty, jak se dostat k penězům potřebným k financování politického dění. A ty našly právě v oblastech, jako je IT a PR.

Pragmaticky posouzeno je tedy do tunelování Lesů ČR zataženo tolik lidí, přičemž mnozí z nich sedí v Parlamentu a pohybují se v nejvyšších patrech politiky, že si jen stěží dokážu představit, že by se výměnou ministra zemědělství nebo vlády něco radikálního změnilo. Možná přece jen dojde ke změně hlavní tváře Lesů ČR. Ale nevěřím v to, že by se radikálně změnilo fungování tohoto podniku. Jsem pesimista a můj pesimismus vychází ze stavu politické scény a z rozložení chapadel té chobotnice na všechny strany. Jediný, kdo tady může dosáhnout nějaké změny k průhlednějšímu hospodaření Lesů ČR, je policie.

Pád Lessu jste nedávno označil za první kostku padajícího domina. Co se teď podle vás bude v dřevařském sektoru dít?

Do příštího roku očekávám výrazný pokles cen kulatiny v Evropě, odhadem až o 10 eur na kubík. Bude se tak dít proto, že přes zimu dojde k významné redukci zpracovatelských kapacit v Rakousku a Německu následkem nedostatku poptávky po výrobcích.  Dumpingové nabídky, díky nimž zvítězily těžební firmy v tendrech Lesů ČR a které nevadí ani takovému hyperekonomovi, jakým se tváří být Miroslav Zámečník (předseda dozorčí rady, pozn. red.), se tak stanou ještě dumpingovější a celý systém se totálně zhroutí.

Co to znamená?

Že na programu nebudou žádné senátní soutěže, kterými se chválí vedení Lesů ČR a ministerstvo, ale časově nahodilé soutěže. A to všechno kvůli totální zpackanosti Dřevěné knihy a diletantství jejích autorů a obhájců. Výsledkem pak bude rychlý pád jejich zisků a další miliardové újmy na věřitelích a státu.

Štve mě, co za lidi Lesy ČR a ministerstvo řídí, ale když si uvědomíte, že podobní diletanti řídí celý tento stát, nelze se ničemu divit. Jako dřevozpracovatelé máme jedinou šanci: Doufat, že všechno to zlo přinese něco dobrého. A snažit se přežít.

-----

Pozn. red.: První díl rozhovoru se Zdeňkem Valným vyšel v Insideru 5. 11. (http://bit.ly/Tu0CXL), druhý díl 6. 11. (http://bit.ly/SsVpAs)

 

Právě se děje

Další zprávy