Byznys - Na první pohled vypadá tvorba nové legislativy, která má napomoci ke vzniku velkým spalovnám komunálního odpadu, jako záměr ve prospěch obecného blaha. Česko je skládkařskou velmocí a lépe prohnat odpadky komínem a vyrábět z nich teplo než je dávat do země, zní v posledních dnech svorně z úst ministrů průmyslu a životního prostředí z ODS Martina Kuby a Tomáše Chalupy.
Jenže s prospěšností spaloven to není úplně tak, jak zní ministerská agitace posledních dní.
Za vším je mimo jiné tažení šíbrů z ODS, kteří chtějí v Česku roztočit miliardový byznys s odpadky spalovanými v pecích, stavěných z prostředků měst a evropských dotací. A hodí se to i mocnému Energetickému a průmyslovému holdingu Daniela Křetínského, který v oboru rovněž investuje. O čem už ministři raději nemluví, je fakt, že účet zaplatí lidé v podobě extrémního růstu poplatků za odpadky a ve zvýšených cenách elektřiny.
O potřebě měnit zákony ve prospěch spaloven začal veřejně mluvit ministr Kuba na začátku měsíce dubna. Bylo to záhy po jeho návštěvě Plzně, kde se sešel se šéfy místní teplárny, v čele jejíhož představenstva je „kmotr“ a člen výkonné rady ODS Roman Jurečko. Plzeňská teplárenská má totiž rozdělaný obrovský projekt na spalovnu konzumující 90 tisíc tun odpadu ročně. A Jurečko nedávno zjistil, že projekt ekonomicky nevychází.
Jenže v Plzni byly utraceny již miliony korun (například i billboardová kampaň na podporu spalovny s tváří hokejisty Martina Straky) a několik týdnů to vypadalo, že projekt spalovny na návětrné straně města poblíž Chotíkova bude muset město pohřbít. A přitom se již rozjelo výběrové řízení na dodavatele a investovat v Plzni do spalovny se podle v minulých dnech zveřejněných nabídek budou 2,5-3,2 miliardy korun.
Lidé kolem Romana Jurečka proto zahájili ofenzivu na všech stranách. Plzeňský restauratér se dohodl s dalším vlivným kmotrem z jihočeské ODS Pavlem Dlouhým, „jeho“ ministr Martin Kuba pak přijel na zmíněnou návštěvu Plzně a náhle začala silná ofenziva na poli legislativy i v médiích.
Nejprve Martin Kuba na několika diskusních fórech přišel s návrhem „řešení“ pro české teplárenství. Tím, že se přesměrují netříděné odpadky do spaloven, ušetří se při vytápění českých domácností až dva miliony tun hnědého uhlí ročně, sdělil.
Ale také konal: První část legislativy v podobě zákona o podporovaných zdrojích energie, kam se podpora pro spalování odpadků začlenila, prošla sněmovnou tento týden. Neznamená nic jiného než dotování výroby elektřiny a tepla ze spaloven. Na účtence za elektriku bude kromě fotovoltaiky další zářez, který navýší platbu.
To ale kmotrům asi nestačí, a na řadě je tak další zdražení. Chalupovo ministerstvo životního prostředí totiž paralelně připravuje další novinku (mimochodem i Chalupa loni zanedlouho po jmenování do funkce směřoval do „Jurečkovy“ Plzeňské teplárenské). Chce téměř trojnásobně zvýšit poplatek za ukládání komunálního odpadu na skládky. Postupně naroste ze současných 500 korun za tunu až na 1300 korun v roce 2020. Příslušný návrh již má ministerstvo životního prostředí rozpracovaný. Odvoz popelnic by tak mohl podražit z pětistovky na tisíc korun ročně.
Kdo kromě ideových otců plzeňské spalovny na nové legislativě vydělá? Je to zejména Daniel Křetínský, dobrý Jurečkův známý. EPH připravuje projekt spalovny poblíž své teplárny v Komořanech u Mostu. I proto možná šéf Teplárenského sdružení a někdejší premiér Topolánek nominovaný právě EPH do svých současných prezentací včleňuje potřebu stavět spalovny odpadu.
Někteří experti tvrdí, že byznys se spalovnami se ještě výrazněji rozroste. „Kmotři se dohodli, v dnešní době není mnoho oblastí, kde by stamilionové investice mohly přinášet místním bossům a napojeným stranám prostředky. Spalovny mohou být u každého krajského nebo většího okresního města,“ uvádí zasvěcený zdroj Insideru.