Zahraničí - Nejrychleji letos poroste čínská ekonomika, její hrubý domácí produkt by se měl meziročně zvýšit o 7,5 procenta. Následují Nigérie s růstem o 7,1 procenta a Filipíny, které podle Mezinárodního měnového fondu porostou o 6,5 procenta.
Dále se do první desítky dostal také Katar, Kazachstán, Vietnam či Indie. Jihoamerické země reprezentuje deváté Peru (růst o 5,5 procenta). Z evropských zemí není mezi prvními deseti žádná.
V příštím roce si Čína ještě udrží prvenství, ale růst zpomalí na 7,3 procenta. Do popředí žebříčku se mají dostat země Blízkého východu – Katar bude s růstem o 7,1 procenta druhý, Irák čtvrtý. Jejich růst bude podle MMF pokračovat i v roce 2016, kdy dvojice zemí obsadí druhé a třetí místo. Na první se ale vyšvihne Libye s růstem o 25,5 procenta. Ta se bude na prvním místě držet i v dalších dvou letech, poroste už ale „jen“ tempem okolo deseti procent. Růst by měla podpořit hlavně obnovená těžba ropy.
V roce 2019 se nejrychleji rostoucí ekonomikou světa stane Irák (jeho HDP se zvýší o 9,2 procenta), druhý bude Katar (růst o 7 procent) a třetí Bangladéš (6,8 procenta). Pro srovnání, Česko má růst o 2,4 procenta.
Podle MMF se do roku 2020 nemá do první desítky už dostat žádná evropská země. V minulém desetiletí tam byly například Česká republika (rok 2006, desáté místo), Rumunsko (rok 2008, páté místo), Ukrajina (rok 2007, deváté místo).
Co do absolutní velikosti HDP zůstanou i v roce 2019 největším trhem světa Spojené státy americké, druhá skončí Čína, třetí Japonsko a čtvrté Německo. V celé první desítce budou stejné země jako loni, to znamená Velká Británie, Francie, Brazílie, Itálie, Rusko a Indie.
Tereza Holanová