Kdo po Peltovi? Petr Čech neříká ne, ale nechce dělat kluka z plakátu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 9. 2013 14:34
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Kapr-liga, Peltovo cinklý jaro… Zašpiněná piksla s názvem „Český fotbal“ nese i tyhle žluklé nálepky – a ani se netváří, že by na tom chtěla něco měnit.

Deník Insider zkusil oslovit chlapíka, který by podle nás mohl mít do budoucna potenciál na tom něco změnit.

Petr Čech, brankář Chelsea, se v průběhu rozhovoru, který probíhal v bistru NH hotelu na pražském Smíchově, kde se reprezentace chystá na duel s Arménií, při úvodních zahřívacích otázkách na nákupy Chelsea ještě nenuceně protahoval a vyklepával po tréninku lýtkové svaly.

Když ale přišla řeč na téma, zda by si sám sebe dokázal jednou představit v roli předsedy Fotbalové asociace ČR, zvážněl, zpozorněl a protahovat se přestal. Jasnou odpověď nedal, ale naznačil, že tuhle variantu nepovažuje za vyloučenou.

„Dokázal bych si to představit za té podmínky, že bych měl možnost věci skutečně měnit. A ne být jen reprezentantem toho, co mění jiní,“ zdůraznil jednou větou, že pokud by měl být předsedou, pak jedině plnokrevným – a nechtěl by někomu dělat jen kluka z plakátu.

V obsáhlém rozhovoru, který ve středu 4. září přinese deník Aktuálně.cz, mluví o tom, že co odešel z české ligy, nemá přesný přehled, jak se měnily stanovy či struktura asociace. „Pořádně nevím, jak ten svaz teď funguje, takže teď je trochu utopie o tom přemýšlet,“ říká 31letý brankář, který má v Chelsea smlouvu ještě na tři roky. A bude-li zdráv, jistě pak bude chtít chytat i dál.

Že se však o danou problematiku opravdu zajímá, naznačil, když se až nečekaně ostře vyhranil vůči Ivanu Haškovi. Tedy vůči prvnímu bývalému reprezentantovi, do kterého veřejnost vkládala naděje, že český fotbal jako jeho šéf někam posune. Čechovi ani tak nevadí, že Hašek nezměnil prakticky nic a už po dvou letech utekl, ale fakt, že před fotbalovými volbami připojil svůj podpis pod petici deníku Sport „Dejte kmotrům červenou“, která byla konfrontačně namířena proti současným šéfům svazu Miroslavu Peltovi a Romanu Berbrovi.

„On byl přece v pozici předsedy, on byl tím prvním, kdo něco změnit mohl. Nestalo se, budiž. Ale když teď zrovna on podepisuje nějaké petice „Změňte fotbal“, tak to je tedy věc, která mě šokovala,“ říká Čech v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ivan Hašek vystudoval za socialismu Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, Petr Čech stihl před odchodem do ciziny jen gymnázium. Hovořil pak sice občas ještě o myšlence na studium psychologie, ale teď už to podle svých slov na dodatečné studium vysoké školy nevidí. „Mám rodinu, není tolik času.“

Nicméně potřebnou inteligenci, přehled a hlavně osobní kredit na to, aby mohl šéfovat českému fotbalu, by podle mínění Insideru měl. A nebyl by prvním slavným fotbalistou, který by se i po odchodu ze hřiště v reálném světě takto prosadil.

Michel Platini šéfuje UEFA, velmi úspěšné „kariéry po kariéře“ pak rozjíždějí zejména hvězdy německého fotbalu. A Franz Beckenbauer, Uli Hoeness, Karl-Heinz Rummenigge či Matthias Sammer nedělají jen panáky, skutečně o věcech rozhodují a posouvají je dál.

Což je trochu rozdíl oproti českým hvězdám typu Karla Poborského, co si sice nějaké ty funkce vezmou, ale raději tráví čas na golfových hřištích.

„Chce-li uspět na trochu jiném poli, tak se i fotbalista po své hráčské kariéře musí dál učit. Je to nová cesta, nové povolání. Musíš jít opět do školy a vzdělávat se, naučit se řídit lidi,“ říká k tomu Matthias Sammer, držitel Zlatého míče 1996, který v Německu jako sportovní manažer tamního svazu zkraje tisíciletí prosadil naprosto revoluční – a dnes se ukazuje, že velmi efektivní – změny koncepce práce s mládeží.

Bývalí fotbalisté se jinak v čele národních asociací objevují zejména v post-sovětské Evropě. Obrovská kritika provázela práci Grzegorze Lata v čele polského svazu, Dragan „Piksi“ Stojkovič řídil srbskou asociaci, Dejan Savičevič tu černohorskou. V jejich zemích vědí dneska nejlépe, zda jde o plnokrevné předsedy, nebo spíš kluky z plakátu.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy