Jansta chystá dohodu. Věří, že zaplatí míň než soudem nařízených 180 milionů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 2. 2013 15:48
Je to „jen“ dozvuk války o Sazku, ale přesto může pokladnu Českého svazu tělesné výchovy zruinovat. Prvoinstanční soud před několika dny rozhodl, že Sdružení sportovních svazů ČR uplatňuje na ČSTV oprávněný nárok 151,6 milionu korun plus úroky dosahující zhruba ke 30 milionům. Jak zjistil deník Insider, Janstův ČSTV skutečně Ertlovu bývalému Svazarmu zaplatí, ale všechno směřuje k tomu, že ve skutečnosti méně, než kolik nařídil soud.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Je to „jen“ dozvuk války o Sazku, ale přesto může pokladnu Českého svazu tělesné výchovy zruinovat. Prvoinstanční soud před několika dny rozhodl, že Sdružení sportovních svazů ČR uplatňuje na ČSTV oprávněný nárok 151,6 milionu korun plus úroky dosahující zhruba ke 30 milionům.

Jak zjistil deník Insider, Janstův ČSTV skutečně Ertlovu bývalému Svazarmu zaplatí, ale všechno směřuje k tomu, že ve skutečnosti méně, než kolik nařídil soud. Z obou stran barikády totiž zní: „Chceme se nějak rozumně dohodnout.“

Miroslav Jansta, předseda ČSTV, Insideru řekl: „Zdeněk Ertl, předseda sdružení, mě v té věci sám oslovil. Řekl mi, že nemá zájem oslabit sportovní hnutí jako celek. Pokusíme se najít řešení, jehož výsledkem by bylo, že bychom my neplatili tolik a oni by zároveň získali zadostiučinění, které očekávají. A hlavně bychom už pak nemuseli platit další soudy a advokáty.“

Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, nástupce někdejšího Svazarmu, v zásadě přitakává: „Máme mít vůli zlikvidovat v rámci sportu jeden druhého? Já myslím, že ne. Ale ta dohoda by neměla být jen o penězích, ale také o určité pozici a respektu. Už tady byla určitá dohoda o rozvržení pozic v Českém olympijském výboru a ta dodržena nebyla. Pan Jansta je v ČSTV nový král, ale má pod sebou staré vojsko. Řada lidí v ČSTV stále s láskou vzpomíná na pro ně zlaté hušákovské časy, v nichž bylo naše sdružení kvůli svým postojům ohledně výstavby vysočanské arény diskriminováno. A ty vztahy v některých lidech bohužel dodnes přetrvávají.“

Ertl zmiňuje dohodu, kterou učinil s Janstou a se šéfem ČOV Jiřím Kejvalem. Ta spočívala v tom, že Ertl bude zvolen místopředsedou ČOV, což zvýrazní a podtrhne význam Sdružení sportovních svazů v rámci českého sportu. Ani Ertl, ani starostka Sokola Moučková ale při říjnových volbách do místopředsednických rolí nakonec zvoleni nebyli, a celý projekt „jednotného“ sportu tak zkrachoval.

Český sport posledních let je nepříjemně spojen s vysočanskou O2 arenou, jejíž výstavba přinesla ekonomickou zkázu Sazce, a potažmo i sportovním sdružením, jež Sazku vlastnila a léta žila z jejího výtěžku. Ertl už v roce 2004 nevěřil, že by náklady na výstavbu arény nezasáhly negativně ekonomický profit z loterijní firmy. Proto podepsal s tehdejším majoritním vlastníkem Sazky, jímž byl ČSTV, smlouvu o tom, že spadne-li rozdělovaný výtěžek loterijního giganta pod miliardu, vzniklou ztrátu bude ČSTV Ertlově sdružení saturovat.

Jak známo, Sazka zkrachovala a v insolvenčním řízení ji získali noví majitelé, aniž by sportovci dostali jedinou korunu. A Ertlovo sdružení začalo svůj nárok uplatňovat. Šest let po podání žaloby se dočkalo prvoinstančního rozsudku, který mu přiznal úplně všechno, o co Ertl a spol. usilovali.

„Ale to pořád ještě neznamená, že bychom to dostali i po pravomocném rozsudku,“ uvědomuje si Ertl. Ten ví, že odvolací soud může změnit náhled na kauzu a může rozhodnout úplně jinak než první instance. „Anebo nám celou sumu přizná, ale i tak hrozí, že nedostaneme nic. To kdyby se do té doby ČSTV ocitl třeba v insolvenci. Ano, mohli bychom žádat soud o předběžné opatření soudu, o zablokování majetku ČSTV, ale to já dělat nechci. Proč bychom se v rámci sportu měli ničit navzájem?“

Obě strany každopádně čekají na to, až dostanou písemné vyhotovení rozsudku. „Tahle prohra u první instance není prohrou Jansty, ale filozofie pánů Hušáka, Kořana a spol.,“ jmenuje šéf ČSTV někdejšího generálního ředitele Sazky a bývalého šéfa ČSTV, kterého si Hušák vodil na provázku.

„Obhajoba ČSTV v téhle první fázi soudu byla vedena tak, jak byla započata ještě za Kořana. Já jsem do toho schválně nevstupoval, aby nám pak v případě prohry hušákovci nemohli vyčítat, že jsme to zkazili my. Takže tohle je jejich prohra. Až dostaneme písemné znění rozsudku, odvoláme se, to nám poskytne čas na jednání. Já věřím, že se s druhou stranou na něčem rozumném domluvíme. Pokud by se to nestalo, zvolili bychom u odvolacího soudu zcela jinou taktiku, s jiným právním zastoupením,“ vysvětluje Jansta.

Ten mimochodem nevylučuje žalobu ani na někdejší šéfy ČSTV Vladimíra Srba a Pavla Kořana, kteří s Ertlem inkriminovanou smlouvu v roce 2004 uzavřeli. „Nechal jsem to prostudovat naše legislativní oddělení…,“ podotýká Jansta.

Inkriminovaná smlouva je naformulovaná natolik nekvalitně, že umožňuje i tento výklad: že ČSTV je povinna saturovat sdružení ztrátu do skonání věků, i když už je Sazka dávno v úplně cizích rukou. „Záleží na výkladu,“ shodnou se Jansta s Ertlem. ČSTV smlouvu vypověděl v roce 2008. „Ale i tady je sporné, zda je to vypovězení platné,“ kroutí Jansta hlavou nad amatérským počínáním svých předchůdců.

ČSTV už 130 milionů korun prodal fotbalovému svazu nemovitosti na Strahově. „Zbytek (do případných 180 milionů – pozn. red.) bychom dali dohromady. Šetřili bychom, nezbylo by na investice. Ale třeba akcie v krkonošských skiareálech bychom kvůli tomu rozhodně neprodávali,“ zdůrazňuje Jansta.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy