Jak se stát Rakušanem: určitě si přečtěte Zusammenleben in Österreich

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 4. 2013 8:07
Myslíte, že byste ve zkoušce „rakušanství“ obstáli? Insider přináší pár otázek z už brzy platného testu.
Foto: Tomáš Kunc

Čtení na víkend – Kdo se chce stát Rakušanem či Rakušankou, musí vědět třeba to, kdy skončilo druhé obléhání monarchie dobyvačnými Turky. Nebo kde v létě ráda pobývala arcivévodkyně rakouská, císařovna a také jediná vládnoucí žena na českém trůně Marie Terezie.

Otázky, s nimiž si často neporadí ani lidé v Rakousku narození, obsahuje momentálně platný test, v němž potřebuje uspět každý žadatel o rakouské státní občanství.

S biflováním historických dat je však u našich jižních sousedů konec. Rakušané hodlají přistěhovalce nově zkoušet spíš z toho, jaké vyznávají hodnoty a zda se jejich postoje slučují s „postoji běžnými v západní civilizaci“.

Úkol to není snadný. A Vídeň si dlouho lámala hlavu s tím, jak to udělat.

Sestavit test z dějepisu je přeci jen o mnoho snazší než zkusit se z 27 otázek dozvědět, zda někdo je, či není potenciální terorista, radikál, islamista nebo nacista.

Úřad Sebastiana Kurze, státního tajemníka pro integraci, nakonec pověřil experta na filozofii práva Christiana Stadlera z Vídeňské univerzity, aby mu s novým katalogem pomohl. Výsledek Rakušané představili ve Vídni.

Každý nový přistěhovalec dostane po příjezdu do země cosi jako rakouskou „hodnotovou bibli“. V rodném jazyce a v němčině (nutnost umět jazyk i nadále zůstává jedním z hlavních předpokladů získání rakouského občanství).

Brožura se jmenuje Zusammenleben in Österreich (lze přeložit jako Soužití v Rakousku či Společný život v Rakousku), má 36 stran a šest hlavních kapitol, podle šesti základních principů rakouského státu: Svoboda, Demokracie, Právní stát, Republika, Federalismus a Dělení moci.

Otázky typu „Kdy bylo do písemné podoby poprvé převedeno vídeňské městské právo?“ tak nahradí třeba dotaz „Čím se vyznačuje liberální stát?“ nebo „Co znamená pojem demokracie“?

...

Myslíte, že byste v testu „rakušanství“ obstáli? Insider přináší pár otázek z už brzy platného testu:

Které náboženství v roce 1918 vedle křesťanství a judaismu oficiálně uznávalo Rakousko-Uhersko?

Konfucianismus – Islám – Buddhismus

V dobách národního socialismu bylo mnoho lidí zavražděno v koncentračních táborech. Kde se na rakouském území nacházel největší z nich?

Graz – Vídeň – St. Pölten – Mauthausen

Čím se mimo jiné vyznačuje lidská důstojnost?

Závisí na státním občanství dotyčného. – Všichni lidé mají určitá práva, která jim nikdo nemůže vzít. – Závisí na věku dotyčného.

Proč je tak důležitá dělba moci?

Aby stát nezneužíval svou moc ve vztahu k občanům. – Aby zůstala zachována produktivita hospodářství. – Aby mohla být kontrolována média.

Z čeho hlavně financuje rakouský stát svůj veřejný vzdělávací systém?

Z příspěvků spolků. – Z daní. – Z darů. – Ze zdravotního pojištění.

Odkdy smějí rakouští občané volit?

Ženy od 18 let. – Muži od 18 let. – Ženy a muži od 16 let. – Záleží to na jednotlivých spolkových zemích.

Zuzana Kleknerová

 

Právě se děje

Další zprávy