I řecký fotbal přidusila krize. Na Rivalda a spol. už peníze nejsou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 6. 2012 12:58
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Ani řecký fotbal pochopitelně není imunní vůči ekonomické krizi, jež tuto balkánskou zemi zachvátila. Většinu z řeckých hvězd, jež dnes v 18 hodin nastoupí na Euru 2012 proti českému týmu, však krize z jejich ligy do ciziny dosud nevyhnala.

Čtyři řečtí reprezentanti mají angažmá v německé bundeslize, po jednom v Itálii, Turecku a Skotsku. Zbytek z třiadvacetičlenného kádru hraje doma.

"Většinou působí v Panathinaikosu, Olympiakosu Pireus, PAOK Soluň nebo AEK Atény. A tyhle kluby se díky velkému zájmu fanoušků ekonomicky pořád drží na slušné úrovni, tam hráčům nedluží. Ale už si nemůžou dovolit přeplácet zahraniční megahvězdy jako v nedávné minulosti," říká Vladimír Táborský, který v Řecku sedm sezon trénoval a tamní prostředí velmi dobře zná.

Koho má na mysli?

Třeba Brazilce Rivalda. Ten byl v době svého barcelonského působení považován za nejlepšího fotbalistu světa. Když mu bylo 32 let, angažoval ho Olympiakos Pireus. Otevíral tehdy nový stadion a potřeboval megahvězdu. To byl rok 2004. Přestože už Rivaldo nebyl z nejrychlejších, bral plat až dva miliony eur ročně.

Panathinaikos zase svého času zlákal jiného brazilského mistra světa: Gilberto Silva kvůli řeckým penězům opustil Arsenal. Hrál tu i Francouz Djibril Cissé a další fotbalisté slavných jmen. To je ovšem minulost.

Ano, na soupisce Panathinaikosu se ještě najde Francouz Boumsong a v Olympiakosu Švéd Mellberg, ale to už jsou spíše méně věhlasné výjimky potvrzující pravidlo.

Situaci ilustruje i fakt, že Olympiakos před dvěma lety změnil vlastníka: řecký loterijní král Sokrates Kokkolis, druhdy člen klubu 500 nejbohatších lidí světa podle Forbesu, prodal většinu akcií rejdaři jménem Evangelos Marinakis. A po 30 letech neomezené vlády dramaticky snížila svůj akciový podíl v Panathinaikosu i rodina Vardinogiannisových (petrochemie, média…).

A jak to funguje ve slabších klubech? "Dlužit nějaké dvě tři výplaty, to bylo v Řecku běžné i před krizí. Co mám zprávy, tak je to pořád podobné," říká Martin Vaniak, trenér brankářů Slavie, který před časem chytal za Panionios Atény.

"Smlouvy se dodržují, ale už je to tak, že funkcionáři menších klubů chodí za hráči, v první řadě za cizinci, kteří mají vyšší kontrakt, jestli by z něj neslevili, třeba o třetinu," popisuje situaci Vladimír Táborský.

Situaci kolem řeckého fotbalu permanentně dokreslují sázkařské skandály. "Druhá liga začala o měsíc později, dokud nebylo u soudů vyřešeno, kdo sestupuje a postupuje," vypráví Táborský.

V lednu se zdálo, že se v Řecku vůbec nebude dohrávat druhá a třetí liga. Do soutěží totiž přestaly plynout peníze od státní sázkové kanceláře OPAP a kluby neměly na pojištění hráčů. Nakonec se ligy v provizorním režimu dohrály.

 

Právě se děje

Další zprávy