Hypoteční trh zpomalil

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 8. 2014 21:07
Na trhu kraluje Hypoteční banka ze skupiny ČSOB, Jejímu největšímu rivalovi České spořitelně naopak prodej nových úvěrů klesl.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Během letošního prvního pololetí se změnilo pořadí bank, kterým se nejlépe daří prodávat nové hypotéky domácnostem. O prvenství přišla Česká spořitelna. Banka s největším počtem klientů totiž v této části trhu během prvních šesti měsíců nebyla tak úspěšná jako loni.

Zatímco celkový objem nově poskytnutých hypoték (a to včetně refinancování) se za pololetí meziročně snížil o 5,5 procenta, u spořitelny šlo o propad o skoro 16 procent. Podobné to bylo i u počtu sjednaných hypoték. A to navzdory tomu, že i letos spořitelna přicházela s nejvýhodnějšími akčními nabídkami a do svých kampaní nasadila i v Česku naprostou novinku – hypotéky přes Facebook s vůbec nejnižší sazbou na trhu. Ukazuje to neveřejná statistika ministerstva pro místní rozvoj, kterou mají Insider a HN k dispozici.

Česká spořitelna poskytla v prvním pololetí hypoteční úvěry fyzickým osobám celkem za 17,4 miliardy korun, což je meziročně o 3,2 miliardy méně. Hypoték prodala 11 011, tedy o 16,5 procenta méně než v prvním pololetí roku 2013.

Špatnou zprávou pro spořitelnu je také fakt, že její dva největší konkurenti i přes celkový pokles trhu naopak v roce 2014 svůj tržní podíl posilují. Hypoteční banka prodala za první polovinu roku o jedno procento hypoték více, tedy 11 181. Jejich objem byl 19,9 miliardy korun, což znamená nárůst o 4,9 procenta. V obou ukazatelích tak Českou spořitelnu překonala.

„Myslím, že těžíme z toho, že jsme na tento typ úvěrů specialisté. Nejsme nejlevnější, ale jsme transparentní pro klienty a umíme najít rychlé řešení pro každou situaci, i pro ty komplikovanější. Letos se nám také kvůli nové pobočce daří víc prodávat v Praze, “ říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která je se skoro 200 miliardami korun rozpůjčovanými na hypotékách s velkým náskokem lídrem trhu před spořitelnou a Komerční bankou. Tato silná trojka dohromady ovládá téměř 80 procent trhu.

I Komerční bance se přitom letos daří. Za pololetí prodala hypotéky za celkem 17 miliard korun a prakticky tak dotáhla Českou spořitelnu. Proti loňsku si polepšila i GE Money Bank. Ostatní peněžní domy si meziročně pohoršily.

Spořitelna i přes tato čísla trvá na tom, že je i nadále v nových hypotékách premiantem trhu. Podle Kláry Pačesové z tiskového oddělení banky to platí v momentě, kdy se připočítají ještě hypotéky pro firemní klientelu. Rozhodující ale je pro banky půjčování domácnostem. Zatímco těm banky půjčily v první polovině roku celkem 67,9 miliardy, u firem to bylo 18,2 miliardy (u této části trhu Insider a HN podrobná data k dispozici nemají).

Letošní propad u hypotečních úvěrů pro fyzické osoby spořitelna zdůvodňuje několika důvody. „Loňský rok byl pro celý hypoteční trh rekordní, letos zájem o hypotéky pokračoval, nicméně ne na takové úrovni jako loni. Dalším ovlivňujícím faktorem je skutečnost, že se zmenšila základna pro refinancované hypotéky vzhledem k nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009,“ uvedla Pačesová.

Podle statistiky, kterou letos ČNB prvně zveřejnila, byl podíl refinancovaných hypoték na nových úvěrech za první pololetí zhruba 21 procent. Loni bankéři tento podíl odhadovali na více než jednu třetinu. „Nepřekvapuje mě letošní propad trhu hypoték – loňský rok byl právě díky refinancování a nízkým sazbám rekordní a současný výsledek trhu proto považuji za velmi dobrý,“ říká Sadil. Sazby podle něj už nemají prostor dál dramaticky klesat.

Podle ukazatele Fincetrum Hypoindex, který měří průměrný úrok ze všech hypoték poskytnutých za daný měsíc, v červnu sazby klesly z 2,81 na 2,76 procenta a vytvořily tak další rekordní minimum.

„U klientů už letos nerozhoduje jen cena – to je ostatně vidět i u UniCredit Bank, která ještě loni také dokázala na nízké úroky přilákat hodně nových klientů a letos také zaznamenala propad,“ říká Libor Ostatek, šéf makléřské firmy Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank.

„Letos si ale nízké úroky dokážou klienti vyjednat ve všech bankách. O úspěchu jednotlivých hráčů rozhodují jiné věci – jak hladce jsou schopni hypotéku vyřídit a také přístup k externím partnerům,“ říká Ostatek. Zatímco zprostředkovatelé podle něj pro Hypoteční banku získávají až 85 procent obchodů, u spořitelny je to kolem 55 procent. „Na zprostředkovatele se přitom zpravidla obracejí lidé, když chtějí velkou hypotéku,“ tvrdí Ostatek.

Naznačený trend potvrzují údaje o průměrné výši nové hypotéky. Od Hypoteční banky si letos lidé v průměru půjčovali 1,78 milionu korun, u spořitelny to bylo skoro o dvě stě tisíc méně. Právě letošní marketingové akce Hypoteční banky cílené na zájemce o hypotéky od tří milionů korun výš tak mohly podle analytiků rozhodnout o tom, že celkový lídr trhu tak v pololetí dále posílil na úkor většiny bank.

Jiří Hovorka, Olga Skalková

 

 

Právě se děje

Další zprávy