Hulinského protikandidát si stěžuje u televizní rady na Moravce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 2. 2014 15:24
Nelíbí se mu, jak byla moderátorem prezentována jeho osoba v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Antonín Lébl, neúspěšný kandidát na pozici náměstka ministra školství se sportovní gescí, poslal stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Nelíbí se mu, jak byla moderátorem prezentována jeho osoba v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. A také fakt, že nedostal možnost se k tomu vyjádřit.

„Pan Moravec tam řekl, že jsem byl z vedení volejbalového svazu odvolán kvůli neprůhlednému hospodaření. Za fakta jsou tam vydávány nepravdy, které o mně někteří šíří. A všechny ty věci stále řeší soudy,“ řekl Lébl pro deník Insider.

Antonín Lébl fungoval do roku 2010 jako předseda Českého volejbalového svazu. Pak byl odvolán způsobem, který podle Lébla odporoval řádům. „Nicméně i ti, kteří mě odvolávali, schválili zprávu o hospodaření ČVS, v níž neshledali žádné pochybení. Až následně si nechali vypracovat účelový audit, z něhož pak odvozují svá tvrzení o mém neprůhledném hospodaření. Ty věci řeší soudy a nejsou pravomocně uzavřeny,“ říká Lébl.

Co konkrétně řekl v neděli Václav Moravec o Léblovi? Jeho dotaz na Andreje Babiše zněl takto:

„No počkejte, vy říkáte, že je to věc toho daného ministra. Zároveň kritizujete možnou nominaci náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Hulinského z ČSSD. To kritizujete. A zároveň vaše hnutí navrhuje Antonína Lébla, který se soudí, respektive, který podle České obce sokolské a Českého volejbalového svazu neprůhledně hospodařil, a tyto instituce na něj podaly jistou, jistou žalobu. Považujete tedy Antonína Lébla za natolik kvalitního náměstka, jestliže byl odvolán z vedení Českého volejbalového svazu kvůli neprůhlednému hospodaření?“

Nejprve tedy zmínil, že jde o názor sokolů a volejbalového svazu, následně hovořil o Léblově údajném neprůhledném hospodaření v kondicionálu.

Proč vlastně tolik zlé krve?

Po sestavení nové vlády se na Chládkově ministerstvu školství hledal nový náměstek pro sport. Do finálového souboje se dostal Petr Hulinský, podporovaný premiérem Sobotkou či šéfem Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. A na druhé straně barikády stál Antonín Lébl, s tichou zákulisní podporou místopředsedy vlády Andreje Babiše a také Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu (ex-ČSTV).

Ve vyhrocené atmosféře vydali „protiléblovská“ tisková prohlášení Zdeněk Haník za volejbalový svaz, stejně tak i Kejval a Česká obec sokolská.

Politické dohody nakonec vedly k tomu, že náměstkovské křeslo obsadil Petr Hulinský, exponent ČSSD v pražské politice bémovské éry.

Luděk Mádl

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy