Hrad zavadil o složitost unijního protokolu a měl pozvat spíš Van Rompuye

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 4. 2013 14:44
Miloš Zeman má za sebou diplomatický křest na nejvyšší úrovni a v diplomatických kruzích se mluví o tom, že návštěva José Manuela Barrosa měla v režii nového hradního týmu nováčkovský protokolární nedostatek. Souvisí s hierarchií unijních představitelů.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Miloš Zeman má za sebou diplomatický křest na nejvyšší úrovni a v diplomatických kruzích se mluví o tom, že návštěva José Manuela Barrosa měla v režii nového hradního týmu nováčkovský protokolární nedostatek.

Souvisí s hierarchií unijních představitelů.

Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů bylo v Bruselu s mírnými rozpaky přijato to, že prezident pozval jako prvního Barrosa, protože podle zaběhnutého protokolu mělo pozvání mířit všem třem hlavním představitelům EU – Barrosovi, předsedovi Evropské rady Van Rompuyovi a šéfovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi.

Pro Miloše Zemana je sice José Manuel Barroso „prezident“ (tak alespoň svého hosta hlava státu vytrvale oslovovala), ale správně podle protokolu je portugalský politik předsedou Evropské komise, tedy unijní vlády.

Neoficiální status „prezidenta EU“ patří předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi. Ten, jak známo, do Prahy přijede až koncem tohoto měsíce.

V případě pozvání unijních lídrů může prý jít o celkem nevinný protokolární přešlap. V době, kdy byl Miloš Zeman před vysočinskou přestávkou aktivním politikem a vládl ze Strakovy akademie, totiž ještě neexistovala funkce stálého předsedy Evropské rady a postupně se jí ujímali představitelé států, které zrovna předsedaly Evropské unii v půlročních cyklech – třeba v roce 2009 tuto funkci zastával český premiér Mirek Topolánek a posléze Jan Fischer. Post, který nyní zastává belgický politik Van Rompuy, zavedla až Lisabonská smlouva.

V Zemanově vládní éře tudíž byl nejvyšší exekutivní unijní funkcí skutečně post šéfa Evropské komise. A když Miloš Zeman oznámil, že na vyvěšení unijní vlajky na Hradě zve jmenovitě José Manuela Barrosa, byl teprve jenom zvoleným prezidentem (bylo to před inaugurací) a jeho hradní tým teprve vznikal. Chyběl v něm například i nynější hlavní hradní diplomat Hynek Kmoníček.

A také experti připouštějí, že unijní hierarchie je lehce nejasná.

„Co se týče partnera prezidenta republiky, není to v EU jednoznačně dáno. Předseda Evropské rady Van Rompuy je nejvyšší zástupce členských států, takže správný partner prezidenta členského státu. Barroso je nejvyšší zástupce instituce EU Evropské komise, takže rovněž správný partner hlavy členského státu,“ uvedl Michal Bucháček ze Stálého zastoupení ČR při EU k unijní hierarchii.

Právě vedoucí zmíněného úřadu, tedy český velvyslanec při EU Martin Povejšil, byl jedním z mála účastníků Zemanových schůzek s Barrosem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který má unijní agendu v kompetenci, se ani večeře, ani slavnostních aktů s vlajkou a podpisem eurovalu nezúčastnil, protože nebyl pozván.

„Vyšli jsme z toho, že jsme se v těchto funkcích setkali poprvé, a kdybychom uspořádali masové shromáždění, nedostaneme se ke slovu. Protože jsme si chtěli popovídat, byly s námi pouze nejužší delegace našich nejbližších spolupracovníků,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání Zeman.

Zástupce ministerstva zahraničí však na slavnostním aktu s vlajkou na Hradě nechyběl, byl jím náměstek úřadu Vladimír Galuška, který funkci zastával i za úřednického ministra Jana Kohouta, tedy v době, kdy byl druhým mužem úřadu právě Zemanův hlavní úředník přes zahraniční politiku Hynek Kmoníček.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy