Formule mezi kulkami a mučicími nástroji. Vítejte na Velké ceně Bahrajnu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 4. 2012 13:15
Malý ostrov v Perském zálivu je od loňského února dějištěm krveprolití. Královská rodina a její ozbrojené složky za pomoci intervenční saúdskoarabské armády potlačují revoluci.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Formule 1 se pomalu blíží z Austrálie a Asie směrem do Evropy. O víkendu se jede v Šanghaji Velká cena Číny a o týden později je na programu – alespoň prozatím – Velká cena Bahrajnu.

Zatím, protože sílí tlak na to, aby byl tento závod zrušen. Nikoliv kvůli písečné bouři, ale kvůli krvavě potlačeným protestům, které i v Bahrajnu propukly loni v rámci takzvaného arabského jara.

Malý ostrov v Perském zálivu je od loňského února dějištěm krveprolití. Královská rodina a její ozbrojené složky za pomoci intervenční saúdskoarabské armády potlačují revoluci. Více než padesát lidí zahynulo, demonstranti jsou po zadržení krutě mučeni.

Někteří Bahrajnci dostali za účast na protestech vysoké tresty, včetně doživotí. Například aktivista Abdalhádí Chavádža, který na protest proti tvrdému rozsudku drží už dva měsíce hladovku a jeho stav je kritický.

Lidskoprávní organizace kritizují režim za brutální postup. Podle zákulisních zdrojů některé týmy F1 tlačí na to, aby se Velká cena Bahrajnu neuskutečnila. Za podmínek, které v zemi panují, je to neetické a především nebezpečné.

Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone je ovšem neoblomný. Podle něj musí všichni dodržet platné smlouvy. A v těch figuruje Velká cena Bahrajnu. Kdo tam nebude, zaplatí vysoké pokuty a možná se nevyhne ani dalším sankcím. „Závod se zruší jen tehdy, pokud iniciativu v tomto směru projeví sami bahrajnští organizátoři,“ řekl rozhodně.

Insider kontaktoval Čecha, který v Bahrajnu už několik let pracuje a žije s rodinou. Nepřál si kvůli tamní situaci zveřejnit své jméno. Tvrdí, že se pravidelně střetávají v ulicích demonstranti s policií. Na silnicích hoří pneumatiky a střílí se. „Sunnité začali útočit na síť obchodů, kterou vlastní šíitský majitel. Údajně kvůli tomu, že posílal šíitským demonstrantům občerstvení. Osobně mám větší strach ze sunnitů, kteří mají zbraně a mohou si beztrestně opatřit cokoliv,“ říká.

Na Velké ceně Bahrajnu v uplynulých letech byl, letos se tam rozhodně nechystá. Většinu diváků podle něj tvořili cizinci z okolních zemí, včetně tam pobývajících Evropanů, Američanů a Asiatů. Místních Bahrajnců v ochozech moc neviděl.

Bývalý mistr světa Jackie Stewart zpochybnil lidskoprávní důvody k rušení závodu. Jiné země na Blízkém východě podle něj nejsou méně demokratické než Bahrajn a problém náboženského soužití existuje i v Severním Irsku, tak co.

Problém Bahrajnu je v zásadě sektářský. Protestují šíitští muslimové, kteří si stěžují na diskriminaci, přičemž tvoří dvě třetiny z více než milionu obyvatel ostrova. Královská rodina a politické i ekonomické elity se rekrutují z řad menšinových sunnitských muslimů.

Závod Formule 1 je přitom na ostrově také vnímán hlavně přes politiku. Velkou cenu si kdysi vysnil bahrajnský korunní princ a v roce 2004 se mu sen splnil. Šíitská opozice závod odmítá a považuje jej za jeden ze symbolů vlády nespravedlivého a utlačovatelského režimu. „Režim používá tuto událost ke své legitimaci a snaží se předstírat světu, že v Bahrajnu je vše v pořádku,“ tvrdí exilový opoziční aktivista Saíd Šihábí.

Bohužel pro organizátory se závodní okruh as-Sahír nachází zrovna blízko šíitských vesnic, jejichž obyvatelé patří k nejradikálnějším odpůrcům vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy