Fischerův sponzor má problém. Přišel o povolení získané za Fischerovy vlády

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 7. 2013 14:21
Společnost GSCeP, která je součástí Drábovy CE Group, přišla o povolení potřebné na vybudování miliardového podzemního zásobníku plynu u jihočeské obce Okrouhlá Radouň.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Firma plynárenského podnikatele Ladislava Drába, který na poslední chvíli pomohl se splácením dluhů neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi, musí řešit problémy ve svém byznysu.

Společnost GSCeP, která je součástí Drábovy CE Group, přišla o povolení potřebné na vybudování miliardového podzemního zásobníku plynu u jihočeské obce Okrouhlá Radouň. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí exministra životního prostředí Jana Dusíka.

Ten povolil první krok potřebný pro vybudování podzemního zásobníku – zahájení průzkumu celé lokality, který měl potvrdit či vyvrátit, zda je lokalita pro vybudování zásobníku na 200 milionů kubíků vůbec vhodná. Dusík povolil průzkumné práce v době, kdy byl ministrem úřednické vlády vedené právě Janem Fischerem. Ten navíc v Drábově společnosti Česká energie po neúspěšné prezidentské volbě pracoval jako manažer.

Podzemní zásobník v jižních Čechách, do kterého měla Drábova společnost investovat až miliardy korun, není tak známým projektem jako plánovaný projekt na rychlé úložiště plynu, které chce Drábova firma vybudovat v uranovém dole v Rožné. Je ale významný tím, že měl skladovat plyn přitékající do Česka novým plynovodem Mozart z Rakouska. I ten chce stavět společnost CE Group, žádné podrobnosti k projektu ale známy nejsou.

CE Group sice už o výstavbě zásobníku na jihu Čech přestala hovořit s tím, že se soustřeďuje na projekt v Rožné, o povolení průzkumu ale přesto požádala.

Stavba obřího zásobníku v jižních Čechách se ale nelíbí jak obcím, tak lidem, kteří v nich žijí, bojí se znečištění vody a také hluku. A v referendu v Okrouhlé Radouni se proti zahájení průzkumných prací a případné stavbě zásobníku vyslovila většina obyvatel obce (přes 90 procent). Ministerstvo životního prostředí a i samotný ministr Dusík ale neuznal, že veřejný zájem obyvatel je vyšší než zájem investora na využití lokality, a průzkumné práce povolil.

Městský soud v Praze nyní Dusíkovo rozhodnutí zrušil s tím, že úřad chyboval. "Ministr životního prostředí dostatečně nezdůvodnil, proč by další veřejný zájem na zabránění těchto potenciálních dopadů budoucí výstavby podzemního zásobníku zemního plynu neměl převýšit zájem na průzkumu a využití ložiska,“ rozhodli soudci s tím, že pokud bude firma na povolení průzkumných prací trvat, musí ministerstvo znovu žádost posoudit a víc zohlednit zájmy lidí a obcí.

Boom výstavby zásobníků začal v Česku po krizi roce 2006, kdy z Ruska přestal proudit plyn do části Evropy. Nyní už má Česko zásobníků dostatek.

Společnost RWE Gas Storage ze stejnojmenné německé skupiny provozuje šest zásobníků s celkovým provozním objemem více než 2,6 miliardy metrů krychlových, což představuje přibližně dvouměsíční českou spotřebu v období zimních měsíců.

Firma MND Gas Storage v uplynulých dvou letech rozšířila svůj jihomoravský zásobník Uhřice o skladovací strukturu Uhřice Jih, čímž navýšila skladovací kapacitu na 280 milionů metrů krychlových. A ještě větší zásobník (576 milionů metrů krychlových) v Dolních Bojanovicích patří slovenské skupině SPP.

Tomáš Fránek

 

Právě se děje

Další zprávy