Členové tribunálu v kauze Křetínského tašky: Hušákův právník i kandidát Bobošíkové

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 1. 2013 14:22
Uplácela Viktoria Plzeň fotbalové rozhodčí? Pracoval pro ni Martin Svoboda přezdívaný Chřestýš? Nebo je celý tento příběh z Křetínského tašky pouhou báchorkou? Odpovědi na tyto otázky hledá Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. V médiích ji často titulují jako Goldova komise nebo jako Golda a spol. Ale kdo vlastně je ten Jiří Golda, který komisi šéfuje? A jaké lidi má k ruce?
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Uplácela Viktoria Plzeň fotbalové rozhodčí? Pracoval pro ni Martin Svoboda přezdívaný Chřestýš? Nebo je celý tento příběh z Křetínského tašky pouhou báchorkou?

Odpovědi na tyto otázky stále hledá Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR a podle toho, co vzešlo z jejího dnešního jednání to vypadá, že se vše otáčí proti Spartě. Šéf komise Jiří Golda vyzval Daniela Křetínského, aby do 7. 2. předal veškeré důkazy, které má, jinak "ponese následky".

Kdo vlastně je ten Jiří Golda, který komisi šéfuje? A jaké lidi / fotbalové soudce má k ruce?

Jiří Golda je z celé komise nejmladší, na Nový rok slavil 38. narozeniny. Hned po absolvování právnické fakulty na UK v Praze nastoupil do Sazky. A v očích jejího šéfa Aleše Hušáka se zjevně osvědčil, neboť se brzy propracoval do pozice šéfa právního oddělení.

Tou dobou se stal šéfem fotbalové asociace Ivan Hašek, který s Hušákovou Sazkou velmi úzce spolupracoval. „Sazku vlastnily sportovní spolky, skrze ČSTV i fotbalová asociace a v souvislosti s tím jsem byl často v kontaktu s panem Rajchlem, fotbalovým místopředsedou. A ten mi nabídl, jestli nechci dělat ve fotbale šéfa disciplinárky. Byla to pro mě velká výzva,“ říká Golda.

Ve svém profesním životě se Golda mezitím přesunul do dceřiné společnosti Sazky jménem Bestsport a stal se ředitelem O2 areny. Ale ani to už není aktuální. „Teď pracuji pro jednu firmu, která chystá velký developerský projekt v Praze na Hagiboru,“ prozradil Golda Insideru.

Zajímavé je, že své spolupracovníky v komisi si v roce 2009 sám nevybíral. „Když nastoupil předseda Hašek, byla to taková trochu revoluční doba, ve fotbale se hodně věcí a lidí měnilo. Mé kolegy v komisi jmenoval výkonný výbor, nevím podle jakého klíče. Museli jsme se seznámit, dát dohromady. Někteří z nich nejsou právníci, což má svoje plusy i minusy. Ale fungujeme jako tým,“ dodává Golda.

Za místopředsedu komise si Golda vybral jen o rok staršího kolegu Romana Brnčala. Ten v mládí chytal za Sigmu Olomouc a po advokátní praxi se přesunul do pozice ředitele Pozemkového fondu při Krajském úřadě v Olomouci. Za jeho nominací do disciplinárky stál podle všeho Jiří Kubíček, bývalý moravský místopředseda svazu. Brnčal se pro své odborné kvality každopádně ve fotbale obecně těší velké důvěře.

Pozoruhodnou postavou v komisi je Zdeněk Legát. Chlapík, který podniká na Ukrajině, se objevil na prvním místě kandidátky hnutí Suverenita Jany Bobošíkové ve volbách do plzeňského krajského zastupitelstva. V Plzni Legát léta šéfoval tamnímu okresnímu fotbalovému svazu a podle pamětníků stál léta v jisté opozici proti Romanu Berbrovi, šéfovi Plzeňského krajského svazu. Teď už ale našli společnou řeč a Legát je považován za jasného Berbrova člověka v komisi.

Na začátku společného působení této Goldovy komise v ní působil i advokát Petr Řehák. Pak si ale někdo všiml, že jeho partner z advokátní kanceláře Ondřej Lněnička sedí v odvolací a revizní komisi svazu, což byl takový střet zájmů, že Řehák raději z disciplinárky odstoupil.

A co další členové disciplinárky? Firma Milana Lapeše vyrábí obaly, její vlastník nemá právní vzdělání, ale v Goldově komisi sedí na základě toho, že šéfuje moravské disciplinárce, která má pod sebou MSFL a moravské divize. Zdeněk Skotnica je policistou z Frýdku-Místku.

Větší právní erudici se těší JUDr. Lubomír Sedláček, léta předseda královéhradeckého KFS, který měl od Ivana Haška slíbenou pozici ve výkonném výboru, ale nakonec neuspěl ve volebním souboji s Berbrovými kandidáty. Dlouho pracoval i v Odvolací a revizní komisi FAČR.

A posledním členem je Lubomír Klimáček, soudce Vrchního soudu v Praze, který na disciplinárku před časem přestal docházet, když ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyložil zákon o soudcích tak, že by měli rozhodovat spory jen u soudů, a nikoli v organizacích typu FAČR. Poté, co nový ministr Pavel Blažek výklad ministerstva v této věci změnil, se Klimáček do disciplinárky zase navrátil.

Klimáček patří do šestice soudců, u nichž publicista Miroslav Vodrážka zpochybňoval, zda byli v době rozpadu federace skutečně jmenováni soudci, neboť se podle něj nezachovala žádná dokumentace tohoto aktu. Ministerstvo spravedlnosti věc prověřilo a konstatovalo, že vyšetřování neshledalo žádnou nezákonnost.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy