Byznys - Pokles sazeb na tzv. technickou nulu - ve čtvrtek naordinovaný ČNB - pohne bankami jen minimálně. Členové bankovní rady sáhli ke kroku, na který přesně pasuje přísloví "Co tě nezabije, to tě posílí".
Banky budou mít o důvod více neúročit vklady a najdou více důvodů, proč nespěchat s poklesem úročení úvěrů (úvěry mohou zlevnit tak maximálně o desetinu procenta).
Přesto v sobě zákrok ČNB obsahuje něco víc. Prozrazuje, že se centrální banka rozhodla jít cestou dalšího uvolňování měnové politiky, protože k tomu našla vážné důvody. Těmi jsou pravděpodobně obavy z určitého nebezpečí deflace. Pokles cenové hladiny v příštích letech je nepřítelem, proti němuž centrální bankéři cílí.
Deflace je obecně příjemná pro spotřebitele (platí za zboží a služby méně), ale nepříznivá pro výrobce (inkasují méně za výrobky a služby), dlužníky (prodražují se jim úvěry) i investory (dochází k poklesu cen aktiv).
Že by takové nebezpečí u nás mohlo existovat, souvisí se zhoršeným pohledem banky na vývoj ekonomiky. Kromě všeobecného poklesu poptávky (neutrácí tuzemsko ani zahraničí) se negativně projeví i fiskální opatření vlády. Šetří, nebo se šetřit bude všude.
Aby udržela měnovou stabilitu, rozhodla se ČNB postupovat dále. Na cestě jí nyní zbýval poslední stupínek ve snížení sazeb (viz graf), aby pak mohla (či musela?) přistoupit k nástrojům dalším. Mohou nás čekat slovní i skutečné intervence proti koruně.
Skutečný zásah může představovat tištění peněz. Tím by se zvýšilo jejich množství na trhu a také by se zlepšila konkurenceschopnost exportérů na zahraničních trzích (koruna by oslabila).
Nezodpovězenými otázkami, které dělí ekonomy a analytiky minimálně na dva tábory, jsou:
- Proč začínat s dalším uvolněním právě nyní, když celková inflace činí něco přes tři procenta? Centrální banka to vysvětluje ve své prognóze rychlým očekávaným poklesem inflace pod inflační cíl (2 %).
- Zda může uvedená taktika slavit úspěch, když v jiných zemích jsou její účinky diskutabilní (například Japonsko) a silně proexportně orientovaná česká ekonomika stejně není tolik závislá na vnitřním prostředí jako na tom vnějším.
Jednoduché odpovědi neexistují. Bankéřům není co závidět.