Za kulisy událostí - Šestice bývalých uhlobaronů v čele s Antonínem Koláčkem, které se švýcarská prokuratura snaží dostat před tamní soud kvůli podezření z finančních machinací při privatizaci Mostecké uhelné společnosti, se pokouší vylepšit si pošramocenou image a zbavit se nálepky tunelářů.
Manažeři si podle zjištění deníku Insider najali jako mediální zástupkyni někdejší šéfku státní agentury CzechInvest Alexandru Rudyšarovou a začali se bránit proti výrokům politiků či žalobců k "jejich" kauze.
Kauza MUS se mimo jiné stala municí ve sporu o vrchní státní zastupitelství, kde tým ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila obviňuje Vlastimila Rampulu a spol. z nečinnosti.
Alexandra Rudyšarová už jménem svých klientů během února rozeslala několik dopisů, v nichž adresáty upozorňuje, že jejich slova považuje za přestřelená, žádá je o vysvětlení a dodržování presumpce neviny.
Korespondence v tomto duchu zamířila podle zjištění Insideru například vicepremiérce Karolíně Peake či dočasnému šéfovi vrchního státního zastupitelství Stanislavu Mečlovi.
V dopisech pro vicepremiérku Peake, které má Insider k dispozici, Rudyšarová například píše, že výroky političky jsou nátlakem na úřady, aby znovu otevřely vyšetřování privatizace Mostecké uhelné. Česká policie kauzu v minulosti třikrát vyšetřovala a třikrát ji odložila, aniž by někoho obvinila.
"Na straně paní místopředsedkyně vlády je to především naprostá ignorace principu presumpce neviny a rovněž zjevný nátlak na orgány činné v trestním řízení, aby se 'více snažily' a opatřily státu důkazy k tomu, aby se mohl ucházet o peníze zablokované ve Švýcarsku," komentovala aktivity Peake Rudyšarová.
Vicepremiérka ale - soudě podle korespondence - žádný přešlap neuznává. "Vyjadřovala jsem své vlastní názory, aniž bych kohokoli obviňovala ze spáchání trestného činu či dokonce se svými vyjádřeními pokoušela ovlivňovat probíhající vyšetřování," stojí v odpovědi Peake.
Rudyšarová, někdejší šéfka vládní agentury CzechInvest, která rozděluje miliardy a má detailní přehled o investicích v Česku, do služeb Koláčka a spol. nastoupila letos v únoru. Podle jejích slov ji oslovil její známý Petr Kraus, který je současně jedním z obžalovaných v kauze MUS.
"Mojí rolí je uvádět na pravou míru informace, které jsou o privatizaci MUS a soudním procesu ve Švýcarsku prezentovány v médiích. Bohužel platí, že veřejnost je informována jednostranně a samotná obžaloba je mnohdy chápána jako prokázaná vina, aniž by samotní obvinění měli možnost se k věci vyjádřit," říká Rudyšarová.
Insider nicméně připomíná, že nikdo z obviněných doposud neměl sebemenší zájem "se k věci vyjádřit". Redakce oslovila přímo je nebo jejich právníky a odpovědi byly jako přes kopírák: Nic nekomentujeme.
Bez ohledu na výsledek švýcarského soudu vyvstala navíc otázka, zda Koláček a spol. ještě vůbec můžou přesvědčit veřejnost, že transakce, kdy získali státní podíl v MUS za 650 milionů a následně jej prodali za miliardy, byla pro Českou republiku fér.