Bankovní asociace se ozvala, už má dost změn ve fotovoltaice

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 5. 2013 12:59
Ne všichni mají kopřivku, jakmile uslyší o dotacích do fotovoltaiky. Banky, které v ní mají vlastní zájmy (přesněji napůjčované peníze), vyrazily proti proudu. Další omezení státní podpory pro už fungující elektrárny může podle nich zle dopadnout nejen na samotné investory, ale také na bankovní systém.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Ne všichni mají kopřivku, jakmile uslyší o dotacích do fotovoltaiky.

Banky, které v ní mají vlastní zájmy (přesněji napůjčované peníze), vyrazily proti proudu. Další omezení státní podpory pro už fungující elektrárny může podle nich zle dopadnout nejen na samotné investory, ale také na bankovní systém. V dopise ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kubovi na to upozorňuje Česká bankovní asociace.

Tuzemské banky půjčily podnikatelům na obnovitelné zdroje přes 100 miliard korun. Stejně jako jejich dlužníci vycházely ze zákonů, kterými stát garantoval patnáctiletou návratnost a výplatu podpory po dobu dvaceti let.

Vláda nyní zvažuje, že začne existující elektrárny kontrolovat z pohledu skutečně dosažené návratnosti, přičemž k omezení automatické výplaty podpory by mělo dojít po deseti letech od uvedení do provozu.

Bankéři namítají, že uvažovaná regulace má retroaktivní prvky. Opakovaně mění hlavní parametry podpory u existujících projektů.

Už od roku 2011 současná vládní koalice zrušila pětileté daňové osvobození pro příjmy z fotovoltaiky. Současně na tři roky zavedla 26% srážkovou daň z výkupní ceny elektřiny (s výjimkou drobných instalací, typicky na střeše rodinného domu).

Další změna by podle bankovní asociace byla „velmi nešťastná i s ohledem na potřebu předvídatelnosti podnikatelského a investičního prostředí obecně“. Zástupci bank požadují, aby případná regulace měla co nejjednodušší, transparentní a odhadnutelnou formu.

Bankéřům také není jasné, jak a kdo bude vlastně návratnost investic kontrolovat. Banky naznačují, že kvůli složitosti a rozsahu (22 tisíc provozovatelů, pokud by se pravidla týkala i rodinných domů) by to Energetický regulační úřad nemusel zvládnout. V dopise připomínají, že úřad nezvládl regulaci trhu s plynárenstvím, kde přitom šlo jen o jednotky, nikoliv tisíce uchazečů.

Vedle značných nákladů na práci kontrolorů hrozí podle bank také riziko korupce při individuálním posuzování projektů, pokud metodika a parametry výpočtů nebudou nastaveny jednoznačně.

„Návrh bude v zásadě trestat kvalitnější projekty, lépe hospodařící investoři budou mít vzhledem k lepší ekonomice projektu garantovanou státní podporu pro kratší období,“ upozorňuje bankovní asociace na další nelogičnost.

Pokud by stát znovu omezil podporu u stávajících projektů, mohly by se banky jako věřitelé snažit urychlit splátky jistiny tak, aby byly co nejméně vystaveny riziku platební neschopnosti dlužníka. Varují také před potenciálními soudními spory mezi bankami a podnikateli, zejména ohledně výkladu ustanovení úvěrové smlouvy týkající se „podstatné negativní změny“.

V zásadě bez větších výhrad se banky staví také k záměru zcela ukončit státní podporu pro nové, ještě nezprovozněné elektrárny. Výjimkou jsou už rozpracované projekty, které s dotacemi počítaly.

Petr Kučera

Celý dopis České bankovní asociace si můžete pročíst ve formátu pdf zde: Dopis-pro-ministra-Kubu

Pokud vám soubor nejde otevřít, klikněte na tento odkaz: http://bit.ly/13BooH0

 

Právě se děje

Další zprávy