Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Daňové ráje – nahradí je bitcoin?

bitcoinonline.cz
11. 5. 2016 8:29
Etickou stránku využívání tzv. offshore bankovního systému necháme pro tentokrát stranou. Skutečností je, že spousty firem i movitějších fyzických osob svůj majetek nechtějí mít dohledatelně napsaný na své občanské jméno a to často z důvodů ochrany svého soukromí.
Foto: bitcoinonline.cz

Proč vůbec?
K údajům o bankovním účtu má přístup řada úředníků státního aparátu, vlastnit firmu anonymně také nejde – obchodní rejstřík je veřejný pro každého, jednoduše existují spousty lidí, kteří mohou znát váš majetek.

Je evidentní, že dávat svůj majetek na odiv vzbuzuje v lidech závist a přivádí pozornost vašeho okolí. Toto si bohatí a prozíraví lidé dobře uvědomují a volí častěji rozdělení majetku mezi více aktiv, bankovní účty v daňových rájích nevyjímaje. Tyto byly a a do určité míry stále jsou řešením ve smyslu, jak svůj majetek neprozrazovat.

Co je na daňových rájích špatné?
Nejčastější výčitkou bývá obcházení daňového systému. Ovšem obvykle se jedná o zcela legální cestu. Trend v bankovnictví je evidentní, stále větší a přísnější regulace. Srovnáme-li dobu před 10-20 lety a dnes, tzv. daňové ráje již nejsou to, co bývaly, a Švýcarsko rozhodně neplatí za anonymní a bezesporu nejlepší.

Dnes už je situace ohledně regulace bank a to I těch offshore tak daleko, že na trhu existuje velký tlak po hledání alternativ.

Offshore bývá spojováno s poškozováním věřitelů, označováno jako prostředek korupce nebo nástroj pro praní špinavých peněz. To není dobré.
Je pravdou, že i pro tyto účely někdy bývají zneužívány. Avšak porušování zákona se neděje pouze v offshore, porušování zmiňovaných zákonů je mnohem širší záležitostí, která se týká celého světa. Pokud ano, nejedná se v offshore bankovnictví o fyzické osoby, které by se například chtěly ochránit před exekucí, ale jsou často využívány právě firmami, které se svůj majetek snaží ukrýt kvůli snížení daní nebo například pro odklad majetku před vyhlášením úpadku a s tím spojenou exekucí na majetek. Pro běžné občany by bylo levnější i snazší cestou ukrýt majetek třeba do bitcoinu. To ale také neznamená, že by se bitcoin využíval zejména k ukrývání majetku, to určitě ne.

Opět platí: čím víc se o offshore mluví v médiích, tím méně bezpečné/spolehlivým se tohle stalo.

Jaká je budoucnost?
Převést Kč z domovské země bude stále těžší, regulace větší, limity převodů, nepříjemné dotazy banky, kam převádíte, proč, jaký je původ prostředků, jaký je účel převodu atd. Transakce s bitcoiny jsou v současné době poměrně jednoduché – ve smyslu poslat prostředky rychle a levně z bankovního účtu.

Poptávka po offshore ve smyslu oblastí s nižší mírou regulací bankovního sektoru bude stoupat, přestože poptávka po offshore bankovnictví jak jsme jej znali bude na ústupu. Spíše tuto oblast budou stále více nahrazovat online služby v podobě různých e-wallets, burzovních účtů, social účtů, v souhrnu v podobě alternativních hodnot, tedy měn.

Čtěte více na portálu BitcoinOnline.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy