Czech govt party disintegrates, coalition threatened

Aktualne.cz
8. 4. 2011 11:46
Three deputies accused their party leader of corruption, quit party's club, filed criminal complaints
Interior Minister and chairman of Public Affairs Radek John announces that Kristýna Kočí and Stanislav Huml were expelled from the party's parliamentary group
Interior Minister and chairman of Public Affairs Radek John announces that Kristýna Kočí and Stanislav Huml were expelled from the party's parliamentary group | Foto: Jan Langer

Prague - Public Affairs, a Czech political newbie and junior member of the government coalition, is going through a serious personal crisis in its parliamentary club, with possible consequences for the center-right government of PM Petr Nečas.

The party's club of deputies shrunk from 24 to 21 members this week. Jaroslav Škárka, who had accused transport minister Vít Bárta, widely considered to be the party's real (albeit informal) leader, from taking bribes, was forced to quit on Tuesday. On Thursday, another rebelling member Stanislav Huml quit, and the club's chairwoman Kristýna Kočí was expelled.

The internal crisis in the junior government member may have serious consequences for the stability of the center-right government, which has already faced serious problems in its first nine months of existence.

Read more: Czech government survives motion of no-confidence
Read more: Czech elite's Dubai golf trip raises suspicions

Both Škárka and Kočí filed criminal complaints for corruption against Public Affairs.

Both deputies alleged that Bárta had tried to bribe them. Bárta himself claims that the money he gave them were only loans, not bribes. Škárka received CZK 280,000 (EUR 11,000), Kočí CZK 500,000 (EUR 20,000).

In spite of the crisis, the party declares unity. "It has consolidated us," said Radek John, the party leader and interior minister. 

However, some Public Affairs deputies criticize Bárta for what they see as his "mafia methods".

On Thursday, Czech daily MF Dnes said it obtained a secret document from a meeting of ABL, a Czech security agency founded by Vít Bárta, in which Bárta states the necessity to enter the Czech politics in order to secure his economic power. Since the very beginning of his political career, Bárta has tried hard to dispel similar accusations, and even sold his share in the firm to his brother.

Public Affairs may leave the government

On condition of anonymity, Aktualne.cz was told by a source from the government that the very future of the coalition is at stake.

On Thursday 7 April the main government parties, ODS and TOP 09, discussed a possibility of the government relying only on Public Affairs rebels such as Huml, with actual leader of Public Affairs Vít Bárta and people loyal to him forced out of the government.

For example, Petr Gazdík, the chairman of the TOP 09 club in the lower chamber, said in an interview with public service Czech Television: "I can imagine a government of ODS and TOP 09 supported by some Public Affairs deputies."

In addition, the government is being pressurized to opt for this variant even by the opposition. Social Democrats have said they would initiate a no-confidence vote if Bárta remains in the government.

In order to retain his majority in the lower chamber, PM Petr Nečas needs the support of at least seven members of the disintegrating Public Affairs. This would provide Nečas with a very unstable majority of 101 of 200 seats. ODS has already been in this situation, and the government of Mirek Topolánek (2006-9) failed to complete its full election term because its very fragile majority.

Read more: Czech govt collapses by losing no-confidence vote

So far, three troublemakers left or were expelled from the 24-member club of Public Affairs deputies. However, this number may not be definite. Other three members of the Public Affairs deputy club are actually members of SNK-ED, and only run in the 2010 election for Public Affairs.

Aktualne.cz was said by the SNK-ED leadership that it is being discussed whether these three deputies should quit the Public Affairs club as well.

Other Public Affairs lawmakers mostly try to avoid the issue at all. They do not answer journalists' phone calls, or speak to them only on condition of anonymity.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy