Czech art nouveau artist Mucha exhibited in Vienna

Naďa Straková
24. 2. 2009 12:00
Retrospective show in Unteres Belvedere attracts people from across Europe
Mucha's arabesque and floral designs are still appreciated by art lovers today
Mucha's arabesque and floral designs are still appreciated by art lovers today | Foto: www.belvedere.at

Vienna - It is somewhat impossible to escape the fact that Vienna has welcomed back Alfons Mucha when walking in the streets of Vienna. Posters of his colorful paintings are scattered in abundance all over the town.

The exhibit of an artist that will be forever linked to art nouveau in Unteres Belvedere attracts Viennese of all age categories as well as tourists from across the whole Europe. One can hear Spanish, Italian, English and of course, Czech in the gallery.

No other city in Europe is as much enchanted with art nouveau as Vienna is. The complete retrospective exhibit of Mucha displays 250 paintings, posters, sketches, drawings, books, jewelry and furniture and no doubt it will be a great success.

It was also in Vienna where young Mucha started his career as an artist. Born in Moravia, he moved to Vienna to become an assistant painter in a local theatre.

First Slav

One of the first Slavic artists that earned recognition with the Western critics soon became famous and fashionable.

His floral designs and ornate and arabesque shapes were appreciated not only by artists and art lovers but also by common people who did not follow art very much.

His art appeared in galleries, theatre interiors, living rooms, books as well as on commercial products, such as chocolate and biscuits or jewelry.

Slav Epic and pavilion

In 1900, the Austrian-Habsburg authorities commissioned Mucha to design a Bosna-Hercegovina pavilion, which has been reassembled and displayed for the first time ever in Unteres Belveder.

"We found the panels rolled up haphazardly and piled up in the cellars of a museum in Prague: here, you can see water stains and there, a portrait was cut out of a panel with a boxcutter," museum director Agnes Husslein said AFP agency.

Na výstavu Alfonse Muchy poutá Vídeň ve dne, v noci. Je prostě nepřehlédnutelná.
Na výstavu Alfonse Muchy poutá Vídeň ve dne, v noci. Je prostě nepřehlédnutelná. | Foto: Jiří Hloušek

An epic that Mucha dedicated to his fellow Czechs called "The Slav Epic" is also on show in Vienna. It took him long 20 years to make 20 massive paintings that all deal with the history of the Czech nation.

Mucha died in 1939, shortly after being arrested by the Nazis. He was said to be cruelly tortured by the Nazis, which eventually caused his death.

The entrance fee is 13.5 eur and the exhibit lasts through June 1, 2009.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy