Czech 2012 GDP growth estimate revised from 2.5 to 1%

Petr Holub
31. 10. 2011 13:18
Finance Ministry's draft of 2012 budget is prepared for previous, 2.5 percent growth estimate
Czech Finance Minister Miroslav Kalousek
Czech Finance Minister Miroslav Kalousek | Foto: Jan Langer

Prague - Last week brought some good news regarding the shape of the global economy.

According to new economic data, the US economy has grown 2.5 percent in the third quarter, boosted by higher consumer spending.

Also, European leaders reached a last-minute deal on the euro crisis, spurring hopes that the euro-zone will be able to prevent the imminent Greek contagion.

And stocks rallied. In October, the US S&P 500 has recorded its largest one month increase since 1974.

However, there is still much to be done regarding the euro-zone crisis, and Europe's growth prospects for 2012 are very bleak.

The Czech Republic seems to confirm these worries. In a weekly talk-show broadcast on Sunday by public-service Czech Television, Finance Minister Miroslav Kalousek admitted that he expects the Czech economy to grow no more than 1 percent in 2012.

Read more: Czech "second dip" internal, unrelated to euro crisis
Read more: Czech economy has good reasons to fear Greek default

In July 2011, the ministry had estimated the growth to 2.5 percent and had based its draft 2012 budget on this figure. If the Czech economy grows only 1 percent in 2012, the budget deficit will increase by CZK 22bil (EUR 0.9bil).

Read more: Double dip recession threat looms over Czech Republic

Kalousek explained that the estimate had to be downwardly revised because the recent negative change of economic indicators in Germany, the Czech Republic's neighbor and most important trade partner.

Earlier this month, German economists lowered their 2012 GDP growth forecast to just 0.8 percent.

Back to 2008?

A 3-year old scenario seems to be repeating in the Czech Republic. In 2008, Kalousek prepared a draft 2009 budget, expecting a 5 percent GDP growth. Nonetheless, even before the draft could be passed by the Czech parliament, the ministry cut the growth estimate to 3.7 percent. Kalousek refused to modify the draft.

Eventually, the Czech economy contracted by nearly 5 percent in 2009, and the budget deficit reached a record CZK 192bil (EUR 7.7bil).

This year, Kalousek has prepared a budget draft for "an expected growth" of 2.5 percent and a budget deficit of CZK 105bil (EUR 4.2bil).

Pavel Mertlík, an economic expert for Raiffeisenbank and former Czech finance minister, expects the Czech economy to grow by 0.3 percent in 2012.

"The euro-zone will grow only 0.2 percent next year, and the Czech economic growth will be kept down by fiscal cuts and the increased VAT. Domestic industrial orders are decreasing sharply, foreign orders are decelerating as well, the construction sector is in a free fall, and the stagnating consumption of the population is weighing on other sectors as well," Mertlík said about the reasons for his pessimistic vision.

Another problem is the unemployment.

Currently there are nearly 500,000 unemployed in the 10.5 million Czech Republic. According to the minister, next year the number of jobless will decrease by at least 30,000.

However, Mertlík expects the rate to stay the same.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 54 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy