ČR sued for CZK 13.5 billion in 11 arbitration lawsuits

Adam Junek
18. 7. 2008 16:00
Some hefty lawsuits were already won by state though

Arbitration lawsuits of the Czech Republic

Investmart 250 million EUR

R. Binder 2.3 billion CZK

InterTrade 87 million EUR and interests

Gromann Not calculated

G. Nepolsky 970 million CZK

EMV 45 milion

Figae Invest Not calculated

Czechoslonor 240 million CZK

Phoenix 41 million USD

ZIPimex 26 million CZK

Frontier 20 million USD

Prague - The Czech Republic is involved in eleven international arbitration cases. If the Czech Republic were to lose all of them, the state would have to pay CZK 13.5 billion (EUR 0.56 billion).

 

Up until recently, the possible sum was much bigger. For example, the Czech Republic was sued by ArcelorMittal - in two separate cases, the company claimed CZK 26 billion (more than EUR 1 billion) and 7 billion.

 

At the same time, was sued by Nomura over the fall of IPB bank and by Petrcíle.

 

The state won all of these major cases.

 

Read more: ČR fights off ArcelorMittal's lawsuit

 

Aktuálně.cz has a list of arbitration court cases that are still ongoing. The main case has been filed by a Dutch company called Investmart, in connection with the bankruptcy of Union Bank. The case is being heard in London by the same arbitration court that already ruled the Czech Republic guilty of harming Japanese company Nomura.

 

The prosecutor of estimated the possible loss in the current case at EUR 250 million (CZK 6 billion).

 

Read more: ČR facing another arbitration lawsuit worth CZK 1bn 

  

Recent exchange rate developments that favored the Czech crown and depreciate the US dollar decreased sums that the Czech Republic is being sued for. For example, the sum Investmart asks for used to be as much as CZK 10 billion. Or, in the case of EMV sueing ČR over TV3 license, the  for CZK one billion - now, the sum is only slightly above CZK 600 million.

 

According to Finance Ministry, this case may soon be resolved with a conciliation as in the case of Mittal.

 

Read more: Czechoslonor plans arbitration against Czech Rep.

 

There are two other arbitration lawsuit that may cost the state more than CZK 1 billion. These are case of German entrepreneur Binder who is sueing the state for CZK 2.3 billion and the case of InterTrade company which is asking for EUR 87 million as compensation. The first case concerns customs mistreatment, the second is conncected with contracts of state foresting company Lesy ČR.

 

In addition to arbitration lawsuits that fall under the jurisdiction of international investment protection treaties, there are other court cases that concern the Czech Republic, such as lawsuits filed by Diag Human or ČSOB.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy