Co zbylo z Jáchymovského pekla osmnáct let po Sametové revoluci

Co zbylo z Jáchymovského pekla osmnáct let po Sametové revoluci
Palečkův hrad. Nejbizarnější pozůstatek lágru Rovnost. Pro zkrášlení apelplacu si ho nechal od muklů postavit sadistický velitel tábora František Paleček.
Mapa jáchymovských lágrů podle leteckých snímků z roku 1952.
Rudá věž (Věž smrti) - pracoviště lágru ve Vykmanově s krycím označením "L".
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
18. 11. 2007 23:59

Jáchymovsko - Jáchymovské peklo. Tak nazývají pracovní lágry na uranovém ložisku kolem Jáchymova ti, kteří doly prošli a měli to štěstí, že to přežili...

Těžba strategické suroviny pro sovětského odběratele časově přesně odpovídá době největší represe v tehdejším socialistickém Československu.

Rovnost, Svornost, Bratrství, Nikolaj, Eliáš, Barbora - to jsou jen některá jména koncentráků, kterými v průběhu 50.let dvacátého století prošly desetitisíce politických vězňů komunistického režimu.

Rudá věž, též zvaná věží smrti, nejobávanější místo ze všech lágrů. Nebo bizardní hrádek, pro okrášlení apelplacu tábora Rovnost... To jsou příklady toho, co zbylo z průmyslového komplexu využívající otrocké práce po sovětském a nacistickém vzoru.

Jak si místo utrpení i zločinů našich otců připomínáme? Podívejte se na fotoreportáž Ludvíka Hradilka.

Informace pod fotografiemi od jáchymovského mukla Františka Šedivého a z www.protikomunisticke.misto.cz

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy